ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Günlük Burçlar
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : IgorekCon, RobertCon, KiriloCon, SvetikCon, kyrnikov.o_1985, M.kidirov1987, Sn_popitov1987, Sn.bosharov1967, Tarikmaype, AlexeyCon, Ol_rydanov1985, Alexeypt, Victormaype, AntonioCon, SergeyCon, Denismaype, Sn.parumon1977, Igorpt, shevtchyk1980o, VladimCon

Konuklar : 24

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, Yandex Bot, oBot, oBot

Toplam ( 84 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  Ayda iki kere kebap yiyin 
  Kategori: SAĞLIK KÖŞEMİZ

 

Kalp ve damar sağlığını bozan en büyük tehlikenin sanıldığı gibi kolesterol değil, karbonhidrat ve şeker olduğu belirtiliyor... Sabah'tan Esra Tüzün'ün haberine göre, Prof. Dr. Bingür Sönmez; "Vücut için çok önemli bir yapıtaşı olan kolesterol, ayda iki kez yapılacak 'retoks' ile yararlı bir seviyede tutulmalı. Retoks; ayda iki kez kolesterolden zengin gıdalar yemeyi içerir" dedi. Prof. Dr. Sönmez, kalp sağlığı için uygun gördüğü beslenme reçetesini anlattı...

VÜCUT TARAFINDAN ÜRETİLİYOR

Kolesterol vücut için neden yararlı?
Kolesterol, vücutta kan şekeri gibi belli ölçülerde bulunan en önemli yapı taşıdır. Bir insanın vücudunda günlük 'iç yapım' olarak üretilen kolesterol miktarı 4.5-5 gramdır. Dışarıdan ne kadar kolesterol alınırsa alınsın, vücut onu hissederek, kendi yaptığı kolesterolden bu miktarı düşer.

Vücut için kolesterol eksikliği de fazlalığı kadar tehlikeli mi?
İnsanların 'sağlıklı beslenme' adı altında kolesterolle korkutulması, 'kolesterofobi'yi ortaya çıkardı. İnsanlar, yediklerinin kolesterol miktarlarını hesaplayarak, fazla miktarda kolesterol almanın korkusu ile yaşamaya başladı. Oysa; büyüme, gelişme, hücrelerin yenilenmesi, hormonlar, beynin sağlıklı çalışması gibi fonksiyonlar, vücuttaki kolesterole bağlıdır. Vücutta yeterli miktarda kolesterol bulunmazsa; hormonlar, sinir sistemi ve hücre yenilenmesini sağlayan sistem olumsuz etkilenir.

MUTLAKA OLMALI

Kolesterol kan şekeri gibidir ve vücutta mutlaka bulunması gerekir. Kan şekeri nasıl beklenenin altına düşünce hasta hipoglisemik komaya girer ve beyin harabiyeti sonucu hayatını kaybedebilirse; kanda kolesterolün olmaması da ölümcül sonuçlar doğurur. Kanda, belli düzeyde kolesterol mutlaka olmalıdır.

KOLESTEROL EKSİKLİĞİ KATARAKTI ARTIRIYOR

Kolesterol eksikliği yüzünden oluşabilen sağlık problemleri şöyle sıralanıyor: İnsanlar artık çok genç yaşlarda katarakt ameliyatı olmaya başladı. Bu ameliyatlar, son zamanlarda 35-40 yaşlarındaki hastalara yapılıyor...

HASTA EDİYOR

Menopoz, 30'lu yaşlarda ortaya çıkmaya, andropoz 40'lı yaşlarda görülmeye başladı. Kemik erimesi erkeklerde daha sık görülüyor ama kimse bu nun farkında değil! Kolesterol eksikliği sonucu ortaya çıkan bir başka hastalık da Alzheimer. 'Frontal Lob Sendromu' denen durum sonucu 40'lı yaşlarda başlayan Alzheimer benzeri bir hastalık, insanları birkaç sene içinde bakıma muhtaç çocuklar haline getiriyor.

CİNSEL FONKSİYONLAR BOZULDU

Genç erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları, 15-18 yaşında genç kızlarda polikistik over sendromu, psikolojik davranış bozuklukları ve kanser görülüyor. İnsanlar kolesterol yüksekliği korkusu ile kolesterolden tamamen fakir beslenerek, vücuttaki bu temel yapıtaşını yitiriyorlar. Bu durum, belki de şu anda ismini bilmediğimiz birçok hastalığa da davetiye çıkarıyor.

DETOKS 'OUT' RETOKS 'IN' OLDU

* Ayda bir kez kolesterol yönünden zengin gıdalar yiyin. Biftek veya bonfile mesela; hatta işkembe, paça çorbası. Kolesterolü yüksek ne varsa, aşırıya kaçmadan tüketin. Çünkü vücudunuzun kolesterole ihtiyacı var.
* İnsanlar Adana kebap, paça çorbası, işkembe çorbası gibi yiyecekleri, zaten 'kaçamak' olarak tüketiyor. Ayda bir ya da iki kez 'retoks' adı altında yedikleri takdirde; suçluluk duygusu hissetmelerine de gerek kalmıyor.

GÜNDE 5 ÇAY KAŞIĞI TEREYAĞI SERBEST

* Margarin, kalp ve damar sağlığı açısından uygun değildir. Sıvı yağlardan ise zeytinyağı ve fındık yağı tercih edilmelidir. Ancak katı yağlardan tereyağını da dışlamamak gerekir. Günde 4-5 çay kaşığı tereyağı yemekte bir sakınca yoktur.
* Özellikle merada otlayan hayvanlardan elde edilen tereyağını yemekte bir sakınca bulunmaz. Tereyağının yemeklere konulması ile kahvaltıda yenmesi arasında fark yoktur.

ÇOCUK VE YAŞLILARA HER GÜN BİR YUMURTA

Yumurta, kolesterol seviyesinde önemli bir artışa yol açmaz. Yıllarca pastanın üzerine sürülen yumurtayı bile yasaklamışken, by-pass ameliyatı olanların dahi haftada 3-4 yumurta yemelerinde bir sakınca yoktur.

TEMEL YİYECEK

Son araştırmalara göre; bir yumurtanın, kan kolesterol seviyesini 3-4 miligram artırdığı kesinleşmiştir. Bunun yanında yumurta iyi huylu HDL kolesterolü de, içindeki Omega- 3 aracılığıyla yükseltmektedir. İki yıl önce 65 gönüllü üzerinde yaptığımız araştırmaya göre; günaşırı yumurta kan kolesterol seviyelerini yükseltmediği gibi HDL'yi yükseltti ve damar sertliği risk faktörlerinde hiçbir değişiklik olmadı. Her gün bir yumurtanın da kan değerleri üzerinde olumsuz bir etkisi saptanmadı. Erişkinler günaşırı, çocuk ve yaşlılar ise günde bir yumurta tüketmeliler. Anneler çocuklarına fast food yedireceklerine, günde bir yumurta yedirmelidir. Yumurta, diyetin de temel yiyeceğidir.

'TAŞ DEVRİ DİYETİ'Nİ AYDA BİR KEZ YAPIN

En sağlıklı beslenme yöntemi 'Taş Devri Diyeti'dir. 'Taş Devri Diyeti'nde söylenen şudur: "İstediğiniz kadar et, istediğiniz kadar kolesterol içeren gıda yiyebilirsiniz ama ayda yalnızca bir kez!" İnsanlar artık detoks ifadesinden rahatsız oluyor.

BİYOLOJİK DENGE İÇİN RETOKS ŞART

İnsanın biyolojik dengesi, kolesterol ve protein üzerine kuruludur. Eğer bu denge yalnızca karbonhidrat ve sebze ile kurmaya çalışılırsa, bütün denge bozulmuş olur. Ayrıca Omega 3 ve Omega 6 dengesi de ancak doğal beslenme ile sağlanabilir. Ayda bir-iki kez 'retoks' yaparak, biyolojik dengenin sağlanması mümkün olabiliyor.

HAFTADA İKİ KEZ DANA BİR KEZ KUZU ETİ YİYİN

* Haftada üç kez kırmızı et tüketilmelidir. Et tercihinin danadan yana olması mantıklıdır ama kuzu eti yenmesinde de bir sakınca yoktur. "Kuzu etinin yağsız olması gerekir" diye bir kural yoktur. Ancak az yağlı olması, kalori hesabı açısından kabul edilebilir bir durumdur.
* İnsanlara beslenme önerilerinde bulunurken; yalnızca kolesterol değil, kalori hesabının da yapılması gerekir. Aşırı miktarda yenen meyveler de içerdikleri şeker nedeniyle kilo alımına neden olur. Bu duruma, 'Yağmurdan kaçarken doluya tutulmak' denebilir. Bunun için, yağlı kırmızı et yemenin kolesterol yönünden bir sakıncası olmasa da; kalorisi yüksek olduğu için miktarının belli sınırlarda tutulması gereklidir.

 

Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • Corona Virüsü Nedir?
 • Burun estetiği
 • Kinoa neden kilo vermemize neden olur
 • Bira İçmek İçin 10 Neden
 • Depresyona Doğal Çözüm
 • Orijinal Saç Rengini
 • Kahvaltının Vazgeçilmezi
 • Elma sirkesi mucizesi
 • Günde 2 Yumurta
 • Dut Yaprağının Faydaları
 • Dalgınlık epilepsi işareti olabilir
 • Yeşil yapraklı sebzelerle gripten korunun
 • Depresyona iyi gelen 10 yiyecek
 • 3 fincandan fazla kahve reflüyü tetikliyor
 • İftar sonrası hazımsızlığa karşı rezene çayı için
 • Kızılcık suyu şifa deposu
 • Türk çayı iç kanserden korun
 • Mor tatlı patates zayıflatıyor
 • Kuzugöbeği mantarı
 • Sevmeseniz de tüketin
 • Sağlığınız için sarımsak
 • Anahtar Kelimeler kolesterol, yumurta, İnsanlar, yoktur, gerekir, beslenme, Kolesterol, kadar, sakınca, yaşlarda, başladı, çorbası, kolesterolden, belli, damar, olması, eksikliği, ortaya, şekeri, 'retoks'

  Begendim (+) +5 Begenmedim (-)
  | | Yazan : ARG | Tarih : 16 Eylül 2011 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 2318 )
  Anasayfa <<<< Önceki Konu <
  > Sonraki Konu >>>> Yapay insan derisi üretildi
  Yorum Yok
    Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Ocak 2022    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
  Yeni Konular
     
  » Xiaomi Mi 10 Pro
  » Corona Virüsü Nedir?
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  Rastgele Konular
     

  » SIV System Information Viewer 4.4 ...
  » HD Tune Pro 5.0 Portable
  » Scooby
  » Rafet El Roman - Ask-i Virane
  » İlginç bilgiler
  » Hareketli Resimler
  » Aile hekimleri nöbet tutacak
  » Free DVD Video Studio 5.1.0 Porta ...
  » dalmaçyalı
  » MAYIS BÖCEKLERİ


  Yazan: selen

  En Çok Okunan Konular
     
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2769
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13037
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  Ş

  İ

  V

  Mart 2020 (2)
  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
   
  ,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
  Clicky Web Analytics