ARGUNEY > YEMEK TARİFLERİ > Fırında soslu lokum

Fırında soslu lokum


11 Haziran 2017. Düzenleme: ARG

 

Fırında soslu lokum

 

Arpacık soğan, domates, yeşil biber ve o eşsiz tadıyla bonfile lokum. Isıya dayanıklı cam bir kabın içinde güçlerini birleştiriyor ve sizi mükemmel bir lezzete hazırlıyor.

 

Malzemeler :

4 parça bonfile  6 adet arpacık soğan   4 adet sivri biber   2 adet domates  1 adet domates  (rendelemek için)  1,5 yemek kaşığı  domates salçası
1 tatlı kaşığı tuz  1 tatlı kaşığı  iri çekilmiş karabiber  1 yemek kaşığı zeytinyağı  1 yemek kaşığı zeytinyağı (marinasyon için) 2 diş  sarımsak

Etlerin fazla kurumaması için önce tavada mühürleme işlemi yapmanız önemlidir. Mühürleme yaparak etin pişerken fazla su kaybetmesini engellemiş olursunuz

 

Fırını fansız programda çalıştırmak etlerinizin kurumasını engelleyecektir.

 

Nasıl Yapılır?

 

Fırını 180 dereceye ayarlayın.    Etleri 1-2 saat önceden zeytinyağı ve ezilmiş sarımsakla marine edin.   Marine edilmiş etleri tuz ve karabiberle lezzetlendirin.
Tavanızı ısıtın.   İyice ısınmış tavanıza zeytinyağı ilave edin ve 15-20 saniye sonra etleri tavaya yerleştirin.  İki yüzeyini de yaklaşık 2 dakika pişirin ve tavadan alın.
Isıya dayanıklı cam fırın kabına etleri yerleştirin.   Arpacık soğanları ortadan ikiye bölün.  Domatesleri 4 eş parçaya bölün. Biberlerin de saplarını ayıklayın.
Domates salçasını hafif sulandırın ve bir domatesi de rendeleyerek sosunuzu hazırlayın.  Hazırladığınız sosa tuz ve karabiber ilave edin.
Etlerin üzerine sosu ve diğer malzemeleri ilave ederek hafifçe karıştırın. 

 

Bu aşamada marine ederken kullandığınız sarımsakları fırına vermeden sosunuza ilave ederek eti ve sosu daha da lezzetlenirebilirsiniz.  Etleri fazla kurutmadan 15-20 dakika fansız programda pişirin.  Afiyet olsun!