ARGUNEY > SAĞLIK KÖŞEMİZ > Aşık olup stresi yenin

Aşık olup stresi yenin


30 Ocak 2009. Düzenleme: ARG
Memorial Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Abdullah Özkardeş, aşkın dünyadaki her insanın karşısına çıkabilecek bir duygu olduğunu belirterek, aşkta hayranlıkla başlayan duyguların, daha sonra kişiye mutluluk vermeye başladığını bildirdi.

Hastalıklarla mücadelede pozitif düşünce biçiminin büyük yararı olduğunu ifade eden Dr. Özkardeş, aşkın, insanda yarattığı pozitif düşünceyle hastalıklarla mücadelede önemli etken olduğunu belirtti. Pozitif duyguların, özellikle stresli durumlarda insanın kendisini daha iyi hissetmesini sağladığını ifade eden Dr. Özkardeş şunları kaydetti:

İKİ BELİRTİSİ VAR
“Aşk, şefkat ve mutluluk duyguları, bağışıklık sistemini daha iyi hale getirir ve hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur. Aşk, pozitif psıkoloji ile yakından ilgilidir. Aşk duygusu başlangıçta strese yol açsa da daha sonraki dönemlerde güçlü bir stres azaltıcı oluyor. Kişilerin stresli durumlarla baş edebilmesine yardım ederek, sağlıklı ve doyurucu bir yaşam için önemli bir etkeni oluşturur.”

Aşkın ilk belirtilerinin uykusuzluk ve iştahsızlık olarak kendisini gösterdiğini belirten Özkardeş şöyle devam etti: “Aşkın önemli iki belirtisi var. Uykusuzluk ve iştahsızlık. Bir de bunların yanında aşırı canlılık, enerji de varsa siz aşkın çemberine girmişsiniz demektir. Aşk, duygulanım, dikkat, motivasyon ve hafıza ile ilgili beyin alanlarını da aktif hale getirir. Bu yapıların aktifleşmesi, stresin azaltılması gibi sonuçlar verir.”