ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Radyo
   
Site içinde ara
   

Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

Günlük FALINIZ
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 11

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, Yandex Bot, oBot

Toplam ( 41 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  Sağlığımızı Tehdit Eden Faktörler 
  Kategori: SAĞLIK KÖŞEMİZ

 

Sağlığımızı tehdit eden sayısız faktör vardır. Bu faktörler insan yaşamının içine girmiş her şeydir. Yenilen, içilen, kullanılan, giyilen; kısacası insanın aklına gelen her şeyin sağlığa etkisi bulunmaktadır. Bu faktörler stabil olmayıp yaşa, zamana, süreye ve daha pek çok faktöre göre insan sağlığını etkileyerek tehdit etmeye devam eder. Elbette hepsinden bahsetmek kolay değildir. Bunlardan bazılarına kısaca maddeler halinde değinmeye çalışacağız. Çünkü bunların hemen hepsi tek başına kitap olacak kadar kapsamlıdır.

1. Bağımlılıklar Sigara

Sigara, bilinen en popüler sağlık tehdidi olarak günümüzdeki önemini kanser yaptığı İnsanlarla beraber her geçen gün arttırmaya devam ettirmektedir. Geçmiş yıllara göre kanser hastalığının bu kadar çok artmasının en önemli sebebi olarak sigara gösterilmektedir.

Sigaranın içinde bulunan dört binden fazla kanserojen madde, insan sağlığını her nefesle birlikte ciddi olarak etkilemektedir, içenler, gençliklerinin verdiği güç ve dinamizmle bir miktar dayanırlar; ama bir süre sonra korkunç gerçeklerle karşı karşıya kalmaktan kurtulamayacaklardır.

Sigara içmek, insanın intihar etmesinden farklı bir şey değildir. Sigara içen insan kendini yavaş yavaş ölüme terk ediyor demektir. Sigaranın insanın psıkolojisinden başlayıp fizikî sağlığı da dâhil neredeyse etkilemediği hiçbir organı yoktur.

Alkol

Alkol, bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. Sigara gibi alkol de az gelişmiş ve hâlâ gelişmekte olan ülkelerde daha yoğun kullanılmaktadır. Eğitim düzeyinin azlığı bilinenin aksine yaygınlaşmasında önemli bir etkiye sahiptir. Stres faktörlerinden korunmakta avutucu ve geçici olan etkisi, alkol bağımlılığına ve hastalıkların ilerlemesine neden olur.

Alkol bağımlılığı başlı başına tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalık tablosu meydana getirir. Özellikle karaciğere ve tüm iç organlara yaptığı hasar geriye kolay kolay dönüşü olmayacak boyutlara varabilir, içilen bir bardak alkol, tüm içsel ve ruhsal tekâmülü geriye doğru döndürmeye başlar. İnsan alkole bağımlı oldukça psıkolojik olarak yıpranmaya maruz kalır.
Alkol_ve_darp
Tüm Bağımlılıklar Hastalıktır

İnsanın bilinen veya gizli kalmış birçok bağımlılığı vardır. İnsan, kolay alışan ve alıştıktan sonra bundan kurtulamayan aciz bir canlıdır. Sakıncalı bağımlılıklar, genellikle yasal olmayan madde ve ilaç bağımlılıklarıdır. Bunlar insanı esaret altına alarak tüm yaşamını altüst eder. Bunlardan en popüler olanları, sigara ve alkoldür. Oysa birçok bağımlık çeşidi vardır: İnsana, ilaca veya kimyasal bir maddeye, bir bitkiye veya ota, sakız çiğnemeye, sese veya kokuya, kalabalık ortama veya yalnız kalmaya… Bunların hemen hepsi denge unsurundan sapmış davranışlardır.

2. Kimyasal Maddeler

Güncel hayatta karşılaşılan tüm kimyasal maddeler uzun süreli temaslarımızdan sonra bizi etkileme gücüne sahip olur. Fabrika ve şehir içindeki iş yerlerinin bacalarından çıkan dumanlar, gıdalardan aldığımız ve katkı maddesi olarak kullanılan kimyasal maddeler sağlığımızı bozabilir.

Temizlik Maddeleri ve Deodorantlar

Temizlik maddeleri de bir tür kimyasal maddedir. Temizledikleri organ veya dokuda hasara sebep olurlar. Kıyafetlerin, ev eşyalarının, beyaz eşyaların, banyo, tuvalet gibi yerlerin temizlendiği kimyasal maddeler uzun ve sık temaslar sonucunda ciddi hasarlara neden olabilir.

Oda ve araba spreyleri olarak kullanılan etrafın güzel kokmasını sağlayan parfüm ve deodorantlar anında veya bir süre sonra bedenimizde meydana gelecek alerjik reaksiyonlar için tetikleyici rol oynayabilir. Bu kapsamda bayanların kullandıkları saç boyaları, rujlar ve özellikle lastikten yapılmış ürünler dikkatli kullanılmalıdır. Lateks alerjisi yeteri kadar bilinmeyen veya birçok kişi tarafından fark edilemeyen oldukça yaygın bir alerji çeşididir.

Bu yüzden diş macunlarının doğal bitki özlü olanları daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

3. Şarküteri Ürünleri

Şarküteri ürünleri, daha çok işlenmiş gıdalardır. Bunlar arasında sıkça kullanılanlar; sucuk, salam, sosis, pastırma, mayonez, ketçap vb. Birçoğu bozulmamaları ve sıcak havaya dayanabilmeleri için kimyasal yabancı maddelerle desteklenmiştir. Örneğin yaz sıcaklarında bolca içilen meyve sularında bile birçok kimyasal madde bulunmakta ve bunlar uzun süre boyunca alındığında beden içindeki derin boşluklarda birikmeye devam etmektedir. Bu birikintiler, toksin olup gıda maddeleri içindeyken onları koruyucu; ama insan bedenindeyken insan sağlığını tahrip edici özelliğe sahiptir.

4. Hareketsiz Yaşam

Hareket etmek yaşamın insana sağladığı çok önemli bir imkândır. Atalet içinde durağan bir yaşam asla sağlığa kavuşma imkânı tanımaz. Hareket edildiğinde insanın enerjisi artar ve meydana gelen bu enerji pozitif bir enerji olarak insanın tüm beden kimyasını olumlu yönde etkiler. Sağlıklı düşünme başarısı göstermek insanın; ancak beden kimyasının temiz olmasıyla mümkündür.

Hareket ettikçe bedende meydana gelen hormonal değişimler ve nefes alıp vermeyle birlikte insan bedeninin oksijenlenmesi son derece önem taşır. Oksijenlenmiş beden, oksitlenmeden ve zararlı atıklardan kendini koruyan beden demektir. Sular nasıl bulanmaymca durulmazsa insan bedeni de hareket etmeyince oksijenlenip rahatlamaz. Oksijen yaşamın ve insanın vazgeçilemez en temel gereksinimidir.

Oksijen azlığı birçok metabolik hastalığın temel nedenidir. Çok fazla yemek yiyen; buna rağmen az hareket eden günümüzün modern kent insanı, özellikle psıkosomatik hastalıklar olmak kaydıyla birçok psıkolojik kökenli hastalıkların pençesi altında sıkıntı yasmaya başlamıştır.

5. Elektromanyetik Kirlenme

En sık rastlanan kirlenme faktörü cep telefonları ve baz istasyonlarının yaydığı manyetik dalgalardır. Bunlar kısa sürede belirgin şekilde etkilerini hissettirmeyebilir. Fakat gizliden gizliye bütün bedenin hormonal mekanizmasını etkileyen, diğer yandan ruh ve beden sağlığını tahrip eden etkiler meydana getirmektedir.

Her geçen gün cep telefonlarının insan sağlığını etkilediğine dair birçok araştırma sonucu açıklanmaktadır. Bunlardan biri Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’ne (CIRC) aittir. CIRC’ın 13 ülkede yaptığı araştırmaya göre 10 yıl cep telefonu kullanan kişilerin kanser hastalığına yakalanma olasılığı “önemli oranda” artmaktadır.

Manyetik alanlar, sağlıklı insanın normal olması gereken manyetik alanını bozar. Böylece psıkolojik birçok hastalığın da ortaya çıkmasında rol oynar. Örneğin ülkemizde ve dünyada birçok insanın hiçbir psıkolojik sebep yokken depresyon hastalığından kurtulamayışlarınm en temel nedeni bozulmuş manyetik alanların meydana getirdiği kronik hastalanma halidir. Bu halin genel belirtisi, kronik yorgunluk sendromudur ve tedavi için çaba sarf edilmelidir.

Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • Burun estetiği
 • Kinoa neden kilo vermemize neden olur
 • Bira İçmek İçin 10 Neden
 • Depresyona Doğal Çözüm
 • Orijinal Saç Rengini
 • Kahvaltının Vazgeçilmezi
 • Elma sirkesi mucizesi
 • Günde 2 Yumurta
 • Dut Yaprağının Faydaları
 • Dalgınlık epilepsi işareti olabilir
 • Yeşil yapraklı sebzelerle gripten korunun
 • Depresyona iyi gelen 10 yiyecek
 • 3 fincandan fazla kahve reflüyü tetikliyor
 • İftar sonrası hazımsızlığa karşı rezene çayı için
 • Kızılcık suyu şifa deposu
 • Türk çayı iç kanserden korun
 • Mor tatlı patates zayıflatıyor
 • Kuzugöbeği mantarı
 • Sevmeseniz de tüketin
 • Sağlığınız için sarımsak
 • Sebzeleri mevsiminde yiyin
 • Anahtar Kelimeler insan, insanın, birccedilok, kimyasal, olarak, beden, meydana, ccedilok, sağlığını, tuumlm, vardır, gelen, faktoumlrler, kolay, sonra, psıkolojik, iccedililen, kullanılan, maddeler, iccedilin

  Begendim (+) +7 Begenmedim (-)
  | | Yazan : selen | Tarih : 24 Kasım 2009 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 1792 )
  Bu mesajlar gönderilirmi yaw <<<< Önceki Konu <
  > Sonraki Konu >>>> Baharatlar ve Faydaları....
  Yorum Yok
    Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Haziran 2019    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
  Yeni Konular
     
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  » Yeni Yılınız Kutlu Olsun
  » Ayla
  Rastgele Konular
     

  » Piyano böyle çalınır
  » Kirazın ağrı kesiciliği ilaçtan 1 ...
  » Firefox 26.0 Final Portable + Add ...
  » Tracks Eraser Pro 8.51 Build 1000 ...
  » Cem Yılmaz Türk Telekom Gösteri 1 ...
  » Wise Program Uninstaller 1.38.62 ...
  » SİTE SAKİNLERİNE ÖZELLL..
  » BMW X4 Concept
  » wc
  » Sevgi OLsun Yeter


  Yazan: fredy4518

  En Çok Okunan Konular
     
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2768
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13036
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  Ş

  İ

  V

  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Temmuz 2017 (8)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
   
  ,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
  Clicky Web Analytics