ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Günlük Burçlar
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 26

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, crawl Bot, oBot, oBot, Yandex Bot, oBot, oBot, oBot, oBot

Toplam ( 45 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  21 milyon kişi tehlikede 
  Kategori: SAĞLIK KÖŞEMİZ

 

Sağlık Bakanlığı, ülkede bugüne kadar görülen 472 domuz gribi vakasının 157'sinin yerli, 315'inin ise yurt dışı kaynaklı olduğunu bildirdi,

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, basın kuruluşlarının yetkileriyle bir araya geldiği toplantıda, domuz gribi salgına karşı alınan önlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıda, salgının seyriyle ilgili bir sunum da yapıldı.

Sunumda, Dünya Sağlık Örgütünün 2 Ekimde yayınladığı son rapora göre, dünyada laboratuvar teyitli vaka sayısının 340 binin üzerinde, ölüm sayısının ise en az 4 bin 100 olduğu bildirildi.

Salgın yaşanan birçok ülkede bütün hastalara laboratuvar teyidi yapılamadığından, gerçek vaka sayısının milyonlarla ifade edilecek şekilde çok daha fazla olduğuna işaret edilerek, halen güney yarımkürede vaka sayısının düşme eğilimine girerek her yıl görülen normal sayılara gerilediği belirtildi.

Kuzey yarımkürede ise giderek çoğalan vakalarla grip aktivitesinin artma eğiliminde olduğu bildirildi.
Ülkede bugüne kadar görülen 472 vakanın 157'sinin yerli (virüsü yurt içinde almış), 315'inin ise importe (virüsü yurt dışında almış) vakalar olduğu açıklandı. Bu vakalardan 22'sinin termal kameralar aracılığıyla yakalandığı kaydedildi.
Sunuma göre, 64 vaka hastanede yatırılarak, 408 vaka bulundukları yerde izole edilerek takip edildi. Vakaların hepsi tamamen iyileşti, hayatını kaybeden hasta olmadı.

Sunumda konumu ve diğer sebepler nedeniyle başka ülkelerdeki vaka sayıları ve yayılma durumunun Türkiye'deki yayılımdan farklılık gösterebildiği ifade edildi.

DSÖ'nün ikinci ve daha büyük bir salgın dalgasının dünyayı etkisi altına alacağı uyarısı yaptığı belirtilerek, hastalığın şu anki seyrine göre, hiç aşı yapılmaz ve diğer gerekli tedbirler alınmazsa 21 milyon kişinin hastalanacağı (nüfusun 1/3'ü), 8.8 milyon kişinin polikliniklere başvuracağı, 96 bin kişinin hastaneye yatırılacağı, 15 bin 500 kişinin yoğun bakıma ihtiyaç duyacağı, 5 bin 300 kişinin hayatını kaybedebileceği, işgücü kayıpları ve diğer dolaylı kayıplar hariç salgının toplam maliyetinin 1.1 milyar TL olacağı öngörüsünde bulunuldu.

Hastalığın şu anki seyrine göre, risk gruplarına aşı yapılır ve diğer gerekli tedbirler alınırsa 1.8 milyon kişinin hastalanacağı, 750 bin kişinin polikliniklere başvuracağı, 7 bin 500 kişinin hastaneye yatırılacağı, bin 200 kişinin yoğun bakıma ihtiyaç duyacağı, aşının koruyuculuğunun yüzde 100 olmaması, kişinin aşı olmayı kabul etmemesi, ağır kronik hastalığının olması gibi bazı sebeplerle 400 kişinin hayatını kaybedebileceği tahmini dile getirildi. Bu durumda salgının toplam maliyetinin 640 milyon TL olacağı da belirtildi.

2006 yılında yayımlanan Pandemik İnfluenza Ulusal Faaliyet Planı çerçevesinde ilaç ve malzemeler stoklandığı, personel eğitimlerinin tamamlandığı, il salgın planlarının hazırlandığı bildirildi.

Önlemler çerçevesinde 2.5 milyon kutu antiviral ilaç ve 400 bin adet sağlık personeli koruyucu kiti (maske, gözlük, el dezenfektanı) stoklandığı belirtildi.

İllerdeki ilaç, maske, koruyucu kit stoklarına gerekli takviyeler yapıldığı, yoğun bakım kapasitesinin artırılması yönünde gerekli tedbirlerin alındığı ifade edildi.

Sunuma göre, aşı üreticileriyle 40 milyon doz domuz gribi aşısının alımı için sözleşmeler imzalandı, 3 milyon doz aşı alımı sözleşmesinin imzalanmasında son safhaya gelindi.

Buna göre, aşılar 3 ayrı üretici firmadan temin edilecek. Bir firmadan 25 milyon doz, diğer firmadan 15 milyon doz, 3. firmadan ise 3 milyon doz aşı alınacak. İlk teslimat Ekim ayı içerisinde yapılacak. Tüm siparişin yüzde 35'i gelecek yılın Ocak ayı başına kadar teslim edilecek. Aşılar ücretsiz yapılacak.

Salgının ülkedeki seyrine göre gerekli hallerde okullarda öğretime ara verilecek. Toplu sosyal aktiviteler (festival, sinema, tiyatro, spor karşılaşmaları gibi) ertelenmesi veya iptal edilmesi söz konusu olabilecek.

Sağlık Bakanlığı, hastalığın yayılma dönemlerine göre düzenli olarak bilgilendirme yapacak, gerekli uyarılarda bulunacak.

Basın mensuplarının doğrudan bilgi alabilecekleri, Bakanlığın yetkili kişileriyle görüşebilecekleri, haber teyidi yapabilecekleri, gelişmeleri sürekli izleyebilecekleri, telefon haberleşmesi yapabilecekleri, ihtiyaç duydukları yerlerle internet ortamında irtibat kurabilecekleri ve e-posta gönderebilecekleri, faks kullanabilecekleri bir irtibat merkezi (SAKOM) 24 saat süreyle çalışacak.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde, H1N1 Pandemisi Daire Başkanlığı kurulacak.

OKULLARIN KAPATILMASI SALGININ YAYGINLIĞINA BAĞLI

Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalışma yürüttükleri bilgisini veren Akdağ, eğitim-öğretimin aksamaması için televizyonla uzaktan eğitimin devam ettirilmesinin söz konusu olabileceğini belirtti.

Bir soru üzerine Akdağ, olası salgına karşı ortalama senaryolara göre ve DSÖ'nün tavsiyelerine göre hareket ettiklerini söyledi. Yaygın okul kapatmayla ilgili bir soru üzerine Akdağ, bunun dinamik bir süreç olduğunu, bu hususta kesin bir şey söyleyemeyeceğini, konunun salgının başlama tarihi ve hızıyla bağlantılı olduğunu vurguladı.
“Salgının aşı ellerine ulaşmadan başladığı ve okullarda hızla yayılma eğilimi gösterdiği” varsayımından yola çıkmaları halinde, yayılmayı önlemek için okulların kapatılabileceğini bildiren Akdağ, Milli Eğitim Bakanlığı ile bu konuda yaptıkları görüşme doğrultusunda yarı yıl tatilinin erkene alınabileceğini veya uzatılabileceğini sözlerine ekledi.
Akdağ, Ekim ayındaki ilk partiyle 1 milyon 800 bin doz domuz gribi aşısı geleceğini, Kasımda 3 milyon 550 bin, Aralıkta 12 milyon 750 bin, ocakta 6 milyon 250 bin, Şubatta ise 11 milyon doz domuz aşının Türkiye'ye ulaşmasının planlandığını bildirdi.

HACI ADAYLARININ AŞILANMASI

Sağlık Bakanı Akdağ, hacı adaylarının aşılanmasıyla ilgili olarak da bilgiler verdi. Aşı ruhsatı aldıktan sonra ilk aşılanacak grubun içinde hacı adaylarının bulunduğuna işaret eden Akdağ, ruhsat aşamasının yetişmemesi halinde bu kişileri Suudi Arabistan'da aşılayacaklarını, uygulama için Suudi yetkililerle görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.
Aşının güvenilirliği ile ilgili soruları da yanıtlayan Akdağ, domuz gribi aşısının hayvan deneyleriyle güvenilirliğinin kanıtlandığını, belirli insan grupları üzerinde de gerekli incelemelerin yapıldığını anlattı.

Bu konudaki sürecin diğer aşılarda ve ilaçlarda olduğu gibi devam edeceğini kaydeden Akdağ, çok hızlı bir aşılama yapılacağı için aşının yan etkilerinin çok daha dikkatli takip edilmesi gerektiğini, Türkiye'de bunun yapılacağını belirtti. Akdağ, takiplerde ciddi bir yan etki tespit edildiği takdirde aşılamadan vazgeçilebileceğini ifade ederek, bir doz aşının fiyatının 5.2 Avro artı KDV olduğunu, aşılamanın Türkiye'ye maliyetinin 500 milyon TL'nin üzerinde olacağını sözlerine ekledi.
Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • Corona Virüsü Nedir?
 • Burun estetiği
 • Kinoa neden kilo vermemize neden olur
 • Bira İçmek İçin 10 Neden
 • Depresyona Doğal Çözüm
 • Orijinal Saç Rengini
 • Kahvaltının Vazgeçilmezi
 • Elma sirkesi mucizesi
 • Günde 2 Yumurta
 • Dut Yaprağının Faydaları
 • Dalgınlık epilepsi işareti olabilir
 • Yeşil yapraklı sebzelerle gripten korunun
 • Depresyona iyi gelen 10 yiyecek
 • 3 fincandan fazla kahve reflüyü tetikliyor
 • İftar sonrası hazımsızlığa karşı rezene çayı için
 • Kızılcık suyu şifa deposu
 • Türk çayı iç kanserden korun
 • Mor tatlı patates zayıflatıyor
 • Kuzugöbeği mantarı
 • Sevmeseniz de tüketin
 • Sağlığınız için sarımsak
 • Anahtar Kelimeler milyon, Akdağ, kişinin, goumlre, domuz, gerekli, gribi, diğer, iccedilin, olduğunu, Bakanlığı, ilgili, Sağlık, ifade, firmadan, goumlruumllen, salgının, kadar, olduğu, sayısının

  Begendim (+) +7 Begenmedim (-)
  | | Yazan : boncukvet | Tarih : 10 Ekim 2009 | Yorumlar : (2) | Gösterim : ( 1808 )
  boncukvet
  Konuları : 349
  Yorumları : 236
  İsim: ümit
  Kayıt: 18.01.2008
  10 Ekim 2009 15:34:12 Tarihinde -1- Sayılı yorumda Moderator boncukvet Diyorki

  aşının etkisinin olup olmadığı bile belli değilken, ülkemizde trilyonlar harcanıp önlem diyerek bu işin yapılması çok manidardır. Aşı üreticisi kimdir ve bu aşıyı türkiyeye hangi firmalar getirmektedir? Soruların cevapları herşeyi anlamaya yetecektir.  Kısa bilgim ve imzam : site adresim : www.boncukvet.com

                  
   

  boncukvet
  Konuları : 349
  Yorumları : 236
  İsim: ümit
  Kayıt: 18.01.2008
  12 Ekim 2009 22:28:34 Tarihinde -2- Sayılı yorumda Moderator boncukvet Diyorki

  Panik yaratma tedbirini al


  * Rıfat Serdaroğlu (Eski Sağlık Bakanı): Sayın Bakanın İzlediği strateji doğru değil. Azrailin Türkiye temsilcisi gibi konuşuyor. AKPli yöneticilerin her zaman yaptığı yöntemle, iktidardayken muhalefet görevi yapıyor. Aşılama olmazsa 5 bin 300 kişi ölecek diyor. Sağlık Bakanısın, al tedbirini. Bence bu stratejinin altında, ekonomik durum ve demokratik açılımla ilgili sıkıntıları perdelemek, gündem değiştirmek yatıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiyede en teşkilatlı bakanlıklardan biridir. On binlerce birimi, 400 binin üzerinde personeli var. Nerelerdir hassas bölgeler? Yurtdışı girişleri mi, okullar mı? Alırsın tedbirleri, uygularsın, bu arada vatandaşı da bilgilendirirsin. Panik yaratmadan. Ne yapılması gerektiğini anlatırsın. Ortada bir şey yokken alarm zili çalmanın anlamı yok. Halkta paniğe yol açılması yanlış.

  Bu aşı ne kadar başarı sağladı?


  * Halil Şıvgın (Eski Sağlık Bakanı): Bakanlık aşı olursa şu kadar, olmazsa bu kadar kişi hastalanacak veya ölecek senaryosunu hangi ölçekte neyi baz alarak yaptı belli değil. Sayın Bakan bu açıklamayı yaparken, dayandığı prensipleri açıklamış olsaydı tereddüt olmazdı. Bir de aşıdan bahsediliyor. Ama dünyada uygulaması çok yeni olduğu için bu aşının başarısının ne ölçüde olacağı şu anda meçhul. Sayın Bakanın açıklamaları, ne ölçüde başarılı olacağı meçhul aşının olunmasını teşvik için uygulanan bir strateji çerçevesinde olabilir. Amacı tartışma yaratarak toplumda bu hastalığa karşı farkındalık yaratmak olsa da ben bugün o koltukta otursam, böyle konuşmazdım. Ben olsam açıklama yapmayı bürokratlara bırakırdım. Çünkü bakanların konuşması siyasi anlamda değerlendirilir. O yüzden hep eleştiriler ve aksi ispatlanmaya çalışılır. Sayın Bakan herhalde bu reaksiyonları hesaplamıştır.

  Sağlık Bakanıbu salgını önlemeli


  * Osman Durmuş (Eski Sağlık Bakanı): Ahlaksızca bir yaklaşım. Bir bakanın görevi, çıkacak muhtemel salgının reklamını yapmak değil o salgını önlemektir. İnsan sıkılır. Bu ülkede 43 milyon aşı siparişi veriyorsan, bu ben bakanlık yapamıyorum diye ilan etmektir. Sayın Bakanı dinleyince hekimliğimden, bakanlığımdan utandım. Şu açıklamaları duyup da millet nasıl ayaklanmaz, tıp fakülteleri, bilim adamları nasıl ayaklanmaz, tepki göstermez şaşıyorum. Merak ediyorum dünyada Türkiyeden başka 40 milyon aşı siparişi veren başka bir ülke var mı? Ülkenin kaynakları bir yerlere aktarılmak için peşkeş mi çekiliyor?  Kısa bilgim ve imzam : site adresim : www.boncukvet.com

                  
   

  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Ocak 2022    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
  Yeni Konular
     
  » Xiaomi Mi 10 Pro
  » Corona Virüsü Nedir?
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  Rastgele Konular
     

  » Toyota EPC 01.2011 JAP 02.2011
  » IOBit Smart Defrag 2.4.0.1158 Por ...
  » Kalça Show
  » Demet Akalın Ziynet Sali - Bozuyo ...
  » GÜNÜN KOMiK RESMi
  » Nerde o eski anılar
  » Allahtan Başka Kimsenin Bilmediği ...
  » G-Force (2009/ENG/RePack)
  » Çevir sayfalarıda bak bir maziye
  » Toygar Işıklı sen eşittir ben


  Yazan: liatries

  En Çok Okunan Konular
     
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2769
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13037
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  Ş

  İ

  V

  Mart 2020 (2)
  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
   
  ,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
  Clicky Web Analytics