ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Radyo
   
Site içinde ara
   

Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

Günlük FALINIZ
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 38

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, Google Bot, Yandex Bot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot

Toplam ( 70 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  SİGARA... 
  Kategori: SAĞLIK KÖŞEMİZ

 
SİGARA...

Sigaranın zararı ilk sigarayı içmekle başlıyor, etkileri ise kendini uzun dönemde gösteriyor. Siganın zararlarından kurtulmanın tek yolu tamamen bırakmaktan geçiyor.Sigarayı terk etmenin çok zor olduğunu düşünüyorsanız en azından bir kere bırakmak için girişimde bulunun. Ancak bu girişimi ciddiye alın. Pek çok kişi yardım almadan sigarayı bırakabiliyor. İlk yapmanız gereken şey karar vermek, ardından da bırakmak için ısrarcı olmak Sigarayı bırakmak için güçlü bir gerekçeye mi ihtiyacınız var? O halde sigaranın zararlarını anlatan yazıları derleyin ve iyice okuyun. Bunların içinden mutlaka sizin için uygun olan bir veya birkaç başlık bulabilirsiniz. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sigarayla Savaş Grubu üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, “Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin hepsinin profesyonel yardım alması gerekmez. Sigara içen birçok insan özel bir program uygulamadan, profesyonel yardım almadan da bırakabiliyor. Peşin hükümlü olmaya gerek yok, ciddi denemeler yapmadan, ‘Ben kendi başıma sigarayı bırakamam’ kararı verilmemeli” diyor.
Sigara hepimizi aynı oranda mı etkiler? Kimler daha fazla risk altında?
Sigaranın zararları herkes için aynıdır. Yani sigaranın zarar vermediği kimse yok. Ancak çocuklara, gebelere, genel sağlık ve bağışıklık durumu bozuk olanlara, yaşlılara daha fazla zarar veriyor. Sigaranın zararının kişilere göre değişmesi daha çok kişinin genel sağlık durumuyla ilgili. Genel sağlık durumu bozuk olanlarda sigaranın zararları daha erken ortaya çıkıyor ve daha ağır seyrediyor.
Sigarayı kendi başına bırakmak için ne yapmak gerekir?
Kararlı olmak ve ısrar etmek yeterli. Kişi başarılabileceği konusunda olumlu düşünmeli ve başarısızlığından endişe etmemeli. Bu arada aile ve yakın çevrenin desteğinden yararlanılabilir. Sigara içilen ortamlardan ve sigara içmeyi körükleyen davranışlardan kaçınmak çok önemli. Her insanda sigara hatırlatan şeyler farklı farklıdır. Aslında kişiler kendilerine sigarayı hatırlatan davranış ve olayları bilir. Sigarayı bıraktıktan sonra ilk günler bunlardan uzak durulmalı. Hafif bir egzersiz programı başlatmasında, daha fazla sıvı almasında, dinlenmeye daha fazla zaman ayırmasında ve aşırı yorgunluktan kaçınmasında yarar var. Sigara içilen ortamlardan ve çay, kahve, alkol gibi sigara çağrıştıran içeceklerden uzak durması yerinde olur.

Kriz anında derin nefes alın
Davranış, alışkanlık değişiklikleri gibi dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Sigara bırakılan ilk günlerde boş durulmaması yararlı ve başarı şansını artırıyor. Bulmaca çözmek, örgü örmek, masa başı oyunları, bilgisayar oyunları oynamak önerilebilir. Ancak özellikle masa başı oyun oynanan yer kesinlikle sigara içilen bir yer ve grup olmamalı. Özetle sigaranın yerini tutarak kişinin ellerini, kafasını meşgul edecek bir şeylerle ilgilenilmeli.
Şiddetli sigara içme isteği geldiğinde,derin derin nefes alıp vermek, kalkıp dolaşmak, bir şeyler yiyip içmek faydalı. Bu istek kısa bir süre sonra geçer.

Sigarayı bırakmak için güçlü bir gerekçe söyleyebilir misiniz?

* Sigara, içen kişiye ve çevresine özellikle de yakın çevresine, ailesine çocuklarına zarar veren bir madde. İçim sırasında kısa bir süre, keyif veriyor. Belki de bu keyiften dolayı kısa bir süre içeni mutlu ediyor. Ancak devamında verdiği zararlarla insanları mutsuz ve ızdıraplı bir hale getiriyor. Sigaranın zararlarının, oluşturduğu hastalıkların en kötü tarafı yavaş yavaş ve zamanla ortaya çıkması. İnsanlar ancak bu zararlar, hastalıklar ortaya çıktıktan sonra fark ediyor. Bundan sonra da bir daha geri dönüşü yok. Sigaranın insanları kandırabilmesinin temel nedeni bu.
* Sigara, insanın her türlü biyolojik ve fizyolojik yeteneğini baskılıyor ve zayıflatıyor. Bedenin her türlü direncini kırıyor. Sigara içenlerde içmeyenlere göre, her türden hastalık daha kolay yerleşiyor, daha ağır seyrediyor ve daha zor tedavi ediliyor.
* Sigara, insanın fizik gücünü sınırlıyor ve zayıflatıyor. Sigara içenler halsizdir, çok daha çabuk yorulurlar. Bu nedenle üretimleri daha düşüktür. Ayrıca nikotin yoksunluğu nedeniyle sık sık mola verme gereksimi duyarlar ve çalışmalarını kesintiye uğratırlar.
* Sigara, insanın beyinsel yeteneğini sınırlar ve zayıflatır. Sigara içenlerin öğrenme yeti ve kapasitesi daha düşüktür, yaratıcılıkları azalır. Bu durum kısır bir döngü yaratır. Beyin faaliyetine ve yaratıcılığa dayalı işlerle meşgul olanlar sigara içtikçe daha zor üretirler ve bunu daha çok sigara içerek dengelemeye çalışırlar. Böylece gittikçe daha çok sigara içerler.
* Sigara, insanların toplumsal ilişkilerini sınırlar ve zayıflatır. Sigara içenler etrafına zarar ve rahatsızlık verdiklerini bildiklerinden rahat bir iletişim içinde olamaz. Bu nedenle de gittikçe içine kapanır ve ilişkileri zayıflar.

Sigarayı bırakmak yerine azaltamaz mıyız? Bir paket yerine günde beş tane içsek sonuçları aynı mı olur?
Sigaranın zararı ilk sigarayla başlar. Sigarada kesinlikle zararsız bir miktar söz konusu değil. Bu nedenle sigaranın zararlarından tamamen kurtulmanın tek yolu bırakmaktır. Kuşkusuz ki günde bir-iki paket yerine daha az sigara içmek, yani azaltmak zararı bir miktar azaltıyor. Ancak riski ortadan kaldırmıyor.

Elektronik sigara bırakmada etkili mi?
Sigarayı bırakmanın bir aracı gibi sunulan elektronik sigaranın, sigarayı bırakmadaki etkisi kanıtlanmadı. Bu nedenle sigara bırakma aracı gibi sunulması, yanlış ve yanıltıcı. Bağımlılık açısından bakıldığındaysa, elektronik sigara nikotin alışkanlığı olanların gereksinim duyduğu günlük nikotini almalarına fırsat tanıyor. Böylece tiryakilerin nikotin bağımlılığı devam ediyor. Elektronik sigara, bağımlılıktan kurtarmıyor, aksine bağımlılığın sürmesine neden oluyor. Bundan daha da kötüsü elektronik sigara, bağımlılara çekinmeden ve daha yüksek dozda nikotin alma fırsatı tanıdığından alınan günlük nikotin dozunun artmasına ve nikotin bağımlılığının daha da kuvvetlenmesine yol açıyor.

‘Bırakamam’ demeyin
Elektronik sigara, tütünden üretilen sigaralar kadar tehlikeli ve zararlı. Bu sigarayla alınan nikotinin kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve erken doğum açısından tütünden üretilen sigaralardan alınan nikotinden hiçbir farkı yok. Elektronik sigaraların, ‘zararsız’ olduğu yönünde reklam yapılıyor. Bu yönüyle de hiç sigara içmeyenleri sigara içmeye özendiriyor. Sigara bırakmış olanları tekrar sigaraya başlatabilme riski var. Bu nedenle elektronik sigara, yapılan reklamların tam tersine sigara bırakmanın bir yolu olmaktan çok, birçokları için sigaraya başlama sebebi olabilir. Elektronik sigara, her yerde içilmesi halinde, başta çocuk ve gençler olmak üzere birçok kişide sigara içme hevesi uyandırır. Bu yönüyle bir tür sigara reklamı yapma etkisi de var. ‘Elektronik sigara zararsızdır’ veya ‘her yerde içebilirsiniz’ şeklindeki reklamlar yanıltıcı ve sakıncalı. Bu tür reklamlara kanarak özellikle doktor, öğretmen gibi rol model insanların ulu orta elektronik sigara içmesi son derece tehlikeli. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nca elektronik sigara ve kartuşların yasaklanması yerinde olmuştur.

Sigarayı bırakmak isteyip de profesyonel yardım alması gerekenler kimler?
Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin hepsinin profesyonel yardım alması gerekmez. Sigara içen birçok insan özel bir program uygulamadan veya profesyonel bir yardım almadan da sigarayı bırakabiliyor. Peşin hükümlü olmaya gerek yok, ciddi denemeler yapmadan, “Ben kendi başıma sigarayı bırakamam” kararı verilmemeli. Ancak ciddi bir ya da birkaç denemeden sonra, “Ben bırakamıyorum” ve “Yardıma gereksinimim var” diye düşünüyorsa hekim yardımı alması yerinde olur.

Sigarayı bırakırken iddiaya girmek doğru mu? Bu, kişiyi motive eder mi?
Sigarayı bırakmak konusunda iddiaya girilmesi doğru değil. Kişi için, sözünde duramamak, mahcup olmak, iddiayı kaybetmek ikinci bir stres kaynağı olur. Zaten sigara içmeme ve nikotin yoksunluğu nedeniyle stres yaşanırken bir de işin içine iddia, özellikle de karşılığında büyük maddi kayıplar olan iddia stresinin sokulması doğru değil.

Sigara hakkında sürekli olumsuz şeyler okumanın da faydası olur mu?
Eskiden şeker gibi, çikolata gibi misafirlere ikram edilen, askere, gurbete gidene hediye edilen, albenisi yüksek bir şey olan sigaranın, tiryaki olsun olmasın herkesin kafasındaki yeri başkaydı. Son zamanlarda sigaranın sürekli olumsuzlanması ve hatta insan bedeninde yarattığı yıkımların fotoğraflarının sergilenmesi insanların sigaradan uzaklaşmasına yardımcı oluyor. En azından kişilerin kafasında sigaranın olumlu bir yere sahip olmasını önlüyor. Bu da sigaradan uzaklaşmayı, bırakmayı bırakmaya ikna etmeyi kolaylaştırıyor.

Yalnız bu yöntemleri kullanırken çok ölçülü olmak gerekir. Kişileri özellikle de sigara içenleri savunma psıkolojisine itmemek, onlarla inatlaşmamak gerekir.
Tadı kötü bir sigara markasına geçmek bırakmada etkili

* Sigarayı bırakmak için kendinizi hazırlayın.
* Bırakmak istediğinize dair olumlu şeyler düşünün. Bunun ne kadar zor olabileceğine dair olumsuz düşünceleri engellemeye çalışın.
* Bırakmak istemenizin bütün nedenlerini sıralayın. Her gece yatmadan önce bu nedenlerden birini 10 kez tekrar edin.
* Sağlığınız ve başkalarına karşı sorumluluklarınızın yanında, güçlü
kişisel nedenler geliştirin. Örneğin sigara molaları, ateş arama için ziyan ettiğiniz toplam zamanı vb. düşünün.
* Kendinizi fiziksel olarak forma sokmaya başlayın: Düzenli egzersiz yapın, daha fazla sıvı alın, dinlenin ve aşırı yorgunluktan kaçının.
* Bırakmak için bir tarihi hedef olarak belirleyin. Doğum gününüz, evlilik yıldönümünüz gibi özel günleri seçebilirsiniz. Eğer yoğun olarak işyerinde sigara içiyorsanız, tatilde bırakın. Belirlediğiniz günü kutsal gibi kabul edin, hiçbir şeyin onu değiştirmesine izin vermeyin. Böylece bırakma gününüzü her yıl kutlayabilirsiniz.
* Bırakma belirtilerinin geçici olduğunu bilin. Genellikle sadece iki-üç hafta sürer.
* Yeniden başlamaların çoğunlukla, bırakma belirtileri hala en yoğun düzeyde ve vücudunuzun nikotine bağımlı olduğu, sigarayı bırakmadan sonraki ilk haftada meydana geldiğini bilin. Bunun geçireceğiniz en zor zaman olduğunun farkında olun ve bu kritik dönemi atlatmak için iradeniz, aileniz, arkadaşlarınız gibi şahsi kaynaklarınızı kullanın.
* Diğer yeniden başlamaların çoğunun da, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk üç ay içinde olduğunu bilin. Yeniden başlama özellikle stresle, beklenmedik şekilde tetiklenir. Bu durumlarda rahatlama sigarayla özdeşleşleştirildiğinden, kişi otomatik olarak sigaraya yönelir. Bunları fark etmek önemlidir. Unutmayın, sigara bir alışkanlıktır, ama kırabileceğiniz bir alışkanlıktır.
* Sigarayı temelli bırakmış kişilerin çoğu bunu ancak birkaç denemeden sonra başarıyor. İlk denemede bırakanlardan biri olamazsanız, yılmayın ve yeniden deneyin. KADINCA.NET
* Sigara paranızı her gün bir kenara koyun ve eğer sigara içerseniz o parayı bir yere bağışlayın. (Ama sigara içerseniz vazgeçmeyin, gücünüzü toplayıp yeniden deneyin.)
* Eşinizin ya da bir arkadaşınızın sizinle birlikte sigarayı bırakmasını isteyin.
* Ailenize ve arkadaşlarınıza sigarayı bırakacağınızı ve bunun tarihini söyleyin. Bu, hem bırakmadan önce hem de sonra önemli bir destek kaynağı olabilir.
* Marka değiştirin, tadı kötü markaya geçin.
* Hedeflediğiniz bırakma gününden iki hafta önce, katran ve nikotin içeriği düşük bir markaya geçin. Bu, sigara içme davranışınızı değiştirmenize yardımcı olur. Ancak, daha fazla sigara içmeyin, içinize daha sık ya da daha derin çekmeyin, parmağınızla filtrenin deliklerin! kapatmayın. Tüm bunlar, aldığınız nikotin miktarını artırır. Oysa amaç, vücudunuzu yavaş yavaş nikotinsizliğe hazırlamaktır.

Nikotin krizi sadece üç dakika sürer. Bıkmadan usanmadan mücadele edin
Sigarayı tek başına bırakan biri için ilk gün kritiktir. İlk gün neler yapılmasını önerirsiniz?
Kendi başına sigarayı bırakacaklar için ilk günler gerçekten çok kritik günlerdir. Bu günleri kazasız bir biçimde atlatanların başarı şansı çok yükselir.

* Evdeki işyerindeki sigaraları ortamdan uzaklaştırın ve kolayca sigaraya ulaşamayacağınız bir düzenleme yapın.
* Evde, arabada ve işyerindeki sigara koku ve kalıntıları olabildiğince temizlenmeli, kül tablası, çakmak gibi sigara hatırlatan eşyalar uzaklaştırılmalı.
* Sigaranın bırakıldığı gün ağız ve dişler iyice fırçalanmalı, ağız ve damaktan sigara tadı ve kokusu uzaklaştırılmalı.
* Sigara içilen ya da içme isteği uyandıran kahvehane, bar vb. ortamlardan uzak durulmalı.
* Sigara içme isteği uyandıran çay, kahve ve alkolden uzak durulmalı.
* Nikotin yoksunluğuna girdiğinizde bedeninizin ne gibi reaksiyonlar verdiğini bu günlerde görür ve öğrenirsiniz. Eğer bunlar hakkında ve bunlarla nasıl baş edeceğiniz konusunda bilgili ve hazırlıklıysanız bunlarla daha kolay baş edebilirsiniz. Konu hakkında hiç bir bilginiz yoksa ve bunlarla ilk defa karşılaşıyorsanız, nasıl baş edeceğinizi bilemez ve bir anlamda savunmasız yakalanabilirsiniz. Bu nedenle bu konuda daha önceden bilgi birikim yapın.
* İlk günlerde sigara içme isteği (Buna nikotin yoksunluğu nöbeti de denilebilir), zaman zaman sizi zorlayabilir. İstek geldiğinde üç beş dakika sürer ve geçer. Endişe etmeye gerek yok. Bu kısa süreyi atlatmak sizin elinizde. Her şiddetli sigara içme isteği geldiğinde, derin derin nefes almak, ayağa kalkıp dolaşmak, basit egzersiz hareketleri yapmak, duş almak, sıvı bir şeyler içmek çok yararlı olur. Her içme isteği geldiğinde, oyalanarak, bıkmadan usanmadan bu isteği atlatmaya çalışın. Bir süre sonra hem içme isteğinin sıklığı, hem de süresi ve şiddeti azalır. Asla “Bir sigara içsem ne olur?” denmemeli ve sigara içilmemeli. Tek sigara bile eski hale dönmek için yeterli. İlk birkaç hafta en zor zamanlardır. Bu süre içinde sıkıntılı ve stresli ortamlara girilmemeli.
* Sigaranın bırakıldığı ilk günlerde sizi üzecek, sinirlendirecek ortamlardan uzak durmanızda yarar var.
Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • Corona Virüsü Nedir?
 • Burun estetiği
 • Kinoa neden kilo vermemize neden olur
 • Bira İçmek İçin 10 Neden
 • Depresyona Doğal Çözüm
 • Orijinal Saç Rengini
 • Kahvaltının Vazgeçilmezi
 • Elma sirkesi mucizesi
 • Günde 2 Yumurta
 • Dut Yaprağının Faydaları
 • Dalgınlık epilepsi işareti olabilir
 • Yeşil yapraklı sebzelerle gripten korunun
 • Depresyona iyi gelen 10 yiyecek
 • 3 fincandan fazla kahve reflüyü tetikliyor
 • İftar sonrası hazımsızlığa karşı rezene çayı için
 • Kızılcık suyu şifa deposu
 • Türk çayı iç kanserden korun
 • Mor tatlı patates zayıflatıyor
 • Kuzugöbeği mantarı
 • Sevmeseniz de tüketin
 • Sağlığınız için sarımsak
 • Anahtar Kelimeler sigara, Sigara, sigaray305, Sigaray305, b305rakmak, nikotin, sigaran305n, Sigaran305n, sonra, iste287i, nedenle, Ancak, özellikle, fazla, yard305m, elektronik, olmak, 351eyler, derin, 304lk

  Begendim (+) +72 Begenmedim (-)
  | | Yazan : selen | Tarih : 16 May 2009 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 2508 )
  Anasayfa <<<< Önceki Konu <
  > Sonraki Konu >>>> SERDAR ORTAÇ sana değmez 2009
  Yorum Yok
    Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Aralık 2021    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
  Yeni Konular
     
  » Xiaomi Mi 10 Pro
  » Corona Virüsü Nedir?
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  Rastgele Konular
     

  » Animal Pictures one
  » Hşşştt Çaktırma Sus
  » Gönlümün Sevgilisi
  » Universal Viewer Pro 6.3.0.0 Port ...
  » CrystalDiskInfo 5.6.0 Final Porta ...
  » Toolwiz Care 2.0.0.4000 Portable
  » Heder oldum aşkına ..Yusuf Guney. ...
  » Sevdaya durmak filminin (yeni adı ...
  » XMedia Recode 3.1.1.6 Portable
  » MİRAÇ KANDİLİ


  Yazan: fredy4518

  En Çok Okunan Konular
     
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2769
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13037
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  Ş

  İ

  V

  Mart 2020 (2)
  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
   
  ,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
  Clicky Web Analytics