ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Radyo
   
Site içinde ara
   

Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

Günlük FALINIZ
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 34

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, oBot, Web Core / Roots, oBot, oBot, Yandex Bot, oBot

Toplam ( 70 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  BEL AĞRILARI VE SEBEPLERI AĞRINIZ VARSA HAFİFE ALMAYIN 
  Kategori: SAĞLIK KÖŞEMİZ

 
Çoğu zaman üstünde bile durulmayan bel ağrıları günlük hayatı etkilemeye yetiyor. Neyse ki bel ağrılarının oluşma nedenleri, tedavisi ve onu izleyen dönemlerdeki davranış metodları üzerine eğitim veren bir bel okulu var.

Belindeki ağrılar yüzünden oldukça sıkıntılı anlar yaşamış birçok insan tanırız. Denenip memnun kalınmış tedavi yöntemlerinin önerildiğine de şahit oluruz. Bunlardan bir kısmını biliriz, ancak önemli bir bölümünde de tıp dışı tedavi yöntemlerinin tercih edildiğini görürüz. Birine iyi gelen yöntemin, diğerinde beklenen sonucu vermediği ya da ağrılarını artırdığı durumda da yeni arayışlara girildiğine şahit oluruz. Falanca ilacı al, şu kadar gün yatakta yat, geçmezse fizik tedavi ol, o da olmazsa ameliyat gibi yaklaşımlar hastaları endişelendirmekte ve alternatif tedavi yöntemleri gündeme gelmektedir. Bu yüzden bel ağrısı ciddiyetle ele alınmalı, bel ağrılı hastaya yaklaşım da özel bir çaba gerektirmelidir.

Her an olabilir

Bel ağrısı, kas-iskelet sisteminde fonksiyon bozukluğu oluşturan ve oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Toplumun yüzde 80inin yaşamının herhangi bir döneminde bel ağrısından şikayetçi oldukları bilinmektedir. Bel ağrısı bir hastalık değil, bir belirtidir. Bel ağrıları çalışan kesimi ileri derecede etkilemekte, gelişmiş ülkelerde ve dünyada ücret, iş gücü kaybı ve tedavi maliyeti gittikçe artan bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bel ağrısı, her an, herkeste baş gösterebilir. Bir sabah aniden yataktan kalktığınızda ya da çorabınızı giymek üzere eğildiğinizde de şiddetli bir ağrıdan yakınabilirsiniz. Daha önce önemli bir bel probleminiz olmadıysa bu ağrıyı anlamakta zorluk çekersiniz. Bel ağrısı, bazen aniden başlamayabilir de. Yavaş yavaş, şiddetlenerek artabilir ağrı. Hatta bir bacağınıza yayıldı, beraberinde de uyuşma ve karıncalanmayı getirdi. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, doktorunuza başvurmak olmalı. Bu şekilde ağrının kaynağını öğrenebilir, en etkin ve kısa sürede sizi günlük yaşama döndürecek tedavi yöntemini kavrayabilir, tekrar bu ağrıyla yüz yüze gelmemek için neler yapmanız gerektiğini bilebilirsiniz.

Risk faktörlerini yakından tanıyın

Toplumda bel ağrısına rastlama oranı oldukça sıktır. Eğer her insan, yaşamının bir döneminde bel ağrısı riski altındaysa ağrıya yol açabilecek durumları yakından tanımalıdır.

1. Ağır kaldırma : Kaldırılan cismin ağırlığı ve işlemin tekrarına bağlı olarak risk artmaktadır.

2. Sarsıntı-titreşim : Kamyon, otobüs, minibüs, taksi, iş makinesi gibi taşıtları sürekli kullanarak sarsıntıya maruz kalmak.

3. Bazı sporlar : Jimnastik, futbol, güreş ve kürek gibi sporlarla uğraşmak.

4. Kişisel risk faktörleri


30 yaşın üzerinde olmak

Bedensel olarak zorlayıcı işlerde çalışmak

Kötü ve uzun süre oturma alışkanlığına sahip olmak

Uzun süre öne eğik pozisyonda ders çalışmak, uygun olmayan sıra ve sandalyelerde oturmak

Gebe olmak

Sigara içmek

Daha önce bel ağrısı geçirmiş olmak

Tedaviye başlamada gecikmek

Stres, depresyon ya da ruhsal bozukluklar yaşamak, işinden memnun olmamak, takdir edilmemek

100e yakın sebebi olan bel ağrıları kısaca 2 gruba ayrılır:

1. Mekanik nedenler : İstirahatle azalan, hareketle artan bel ağrıları (bel fıtığı, kireçlenme, omur kaymaları, omur eğrilikleri, kas ağrıları)

2. Enflamatuar nedenler : İstirahatle veya hareketle ağrının özelliğinde değişikik olmayan grup (romatolojik, nörolojik ve kan hastalıkları, kanser, kırık, iç organ kaynaklı vb.)

Belirti ve bulguları siz de var mı


Belde ağrı ve kasılma

Hareket kısıtlılığı

Bacağa yayılan ağrı ve uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük

Topallayıp yürüme

Vücutta bir tarafa çarpılma

Bazen idrar tutamama

En gelişmiş yöntemlerle teşhis edilir

Doktor, bel ağrılı hasta ile yapacağı görüşmede ilk önce, hem ağrının ne zaman ve nasıl ortaya çıktığını tespit eder, hem de risk faktörlerini belirler. Daha sonra muayeneye geçilir. Ağrının beldeki hangi yapılardan kaynaklandığı, sinir sıkışması varsa, ciddiyeti belirlenir. Tanı amacıyla röntgen filmi veya gerekirse BT (bilgisayarlı tomografi), MR (manyetik rezonans) görüntüleme yöntemleri kullanılarak hastanın eklemleri, bağları, sinirleri, omurgası ve omurlar arası diskin durumu tespit edilir. Diskte oluşan fıtıklaşma, diskin yırtılıp yırtılmadığı MR görüntüleme yöntemiyle kolaylıkla görülür. Bundan sonraki basamak hastanın tedavisinin düzenlenmesidir.

Uygun tedavi seçilmelidir

Bel ağrılarına yol açan sebepler uzman hekim tarafından teşhis edildikten sonra uygun tedavi programlanır.


İlaç tedavisi :

Ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar sıkça kullanılmaktadır. Bunlar zedelenme bölgesinin tamirinin hızlanmasını sağlar. Ancak özellikle mide-barsak sistemi üzerindeki yan etkileri yönünden dikkatli olmak gerekir.


İstirahat:

Artık bel ağrılı hastalara, uzun süreli yatak istirahati önerilmiyor. Aksine mümkün olan en kısa sürede hastayı yataktan kaldırarak günlük yaşama dönmeye ve egzersiz yapmaya motive etmek gerekiyor.


Korse uygulaması:

Korse kullanımı çok ağrılı vakalarda kısa süreli olmak şartıyla zaman zaman uygulanabilir. Ancak hastanın korseyi alışkanlık haline getirmesi, kendine olan güvenini yitirmesine, kasların zayıflamasına ve esnekliğini kaybetmesine neden olacağından önlenmelidir.


Fizik tedavi yöntemleri:

Hastaya uygun olanı seçmek koşuluyla derin ve yüzeysel sıcak uygulama, soğuk uygulama, elektroterapi, masaj, traksiyon (otomatik makinayla aralıklı bel çekme), egzersiz tedavisi, hastayı kısa sürede günlük yaşama döndürmek için en etkili ve güvenilir yöntemlerdir.


Cerrahi yaklaşım:

Beldeki sinir yapılarının, hasar görmelerine neden olacak şekilde baskı altında kalması durumunda, diğer yöntemlerle iyileşmesi mümkün olmayan hastalarda sinir üzerindeki baskı ameliyat yoluyla kaldırılarak hastanın ağrılarına son verilir. Eskiden beri hastaların korkulu rüyası haline gelen bel fıtığı ameliyatları günümüzde korkulan bir ameliyat olmaktan çıkmıştır. Uygun endikasyon, yani doğru hasta seçimi halinde bel fıtığı ameliyatlarından fayda görme oranı çok yüksektir


BEL AĞRILARINDAN KORUNMA YÖNTEMİ
Tum isgucu kayiplarinin yuzde 25'ini olusturan bel agrilari basta yasam kalitesi olmak uzere tum hayati olumsuz etkiliyor. Bas agrisi ve nezleden sonra en sık gorulen rahatsizligin bel agrisi oldugunu soyleyen Kuantum Fizik Tedavi ve Rehabilitason Merkezi'den Uzman Bilgehan Bicer, bel agrilarindan gunluk yasamda alinacak basit onlemler ile korunmanin mumkun oldugunu soyledi.

Fizik Tedavi Uzmani Bilgehan Bicer, bel agrilarinin toplumda bas agrilari ve nezleden sonra ikinci sıklikta gorulen rahatsizliklar olduguna dikkat cekti. Bel agrilarinin, hastaneye yatma siralamasinda tum hastaliklar icerisinde besinci sirada bulundugunu soyleyen Bicer, "Toplumun yuzde 60 ila 90'ininda, baska bir deyisle her 10 kisiden 6 ila 9'unda bel agrisi goruluyor. Toplumun tamamina yakini hayatlarinin bir doneminde bel agrisi ile tanisiyor." diye konustu.Bicer, bel agrilarina neden olan faktorlerin basinda; bel ve vucudun yanlis kullanimi ile kotu durusa bagli yumusak doku zorlanmalarinin geldigini belirtti. Fitiklar, kireclenmeler, bel kaymalari, kemik hastaliklari, tumor, enfeksiyon gibi sebepleri ise diger nedenler olarak siraladi.Yuzde 70-80'lik kismi olusturan mekanik kokenli bel agrilarini olusturan risk faktorlerini "is ile ilgili, kisisel ve psıkolojik" olmak uzere 3 grupta toplayan Bicer, soyle devam etti:

"Is ile ilgili risk faktorleri arasinda uzun sure ayni pozisyonda calismak, one egilerek calismak, agir fiziksel aktivite ile calismak, dengesiz bicimde agir kaldirmak, kalcalar sabitken beli ve govdeyi dondurmek sayilabilir. Kondisyon eksıkligi, sirt ve bel kaslarinin gucsuzlugu, sismanlik ve sigara icmek, kisisel risk faktorlerini olusturur. Ucuncu grup risk faktorleri ise is memnuniyetsizligi, yetersiz psıkolojik destek, monoton is, aile ve is hayatindaki sorunlardir.

"BEL CEKEREK IYILESTIRDIGINI SOYLEYENLERE DIKKAT"

Bicer, toplumda bel agrisi hakkinda dogru bilinen cok sayida yanlis oldugunu vurguladi. "Beli cektirmeler, kupa cekmeler, balik, yaki gibi maddeler sarmalar yanlis ve ciddi problemlere sebep olabilecek uygulamalar. " diyen Bicer, "Bel cekerek iyilestirdigini iddia eden kisiler tamamen ehliyetsiz, bel agrilarinin sebebini bilmeksizin gelisiguzel uygulamalar yapan kisiler. Bu konu aslinda Avrupa ve Amerika'da osteopat denilen universite egitimi almis kisilerce yapilmakta. Ancak bu kisiler bile her turlu bel agrisina mudahale etmemekte, sadece mekanik kokenli oldugu tespit edilen eklem kilitlenmeleri ile ilgilenmekteler. Mesela, belirgin bir bel fitigina mudahale etmek tabloyu daha da agirlastirabilmekte ." diye konustu.

Disarida uygulanan balik sarma, kupa cekme gibi uygulamalarin ise bir etkinliginin bulunmadigini vurgulayan Bicer, "Ornegin, sıklikla uygulanan yaki, isitici ozelliklere sahiptir. Bu ozelligi ile yeni olusan akut bel agrilarini daha da arttirabilir. Gelisiguzel ve uzun sureli takilan korseler de bel kaslarini tembellestirecegi icin uzun vadede yarardan cok zarar getirir." dedi.Gunluk yasamda dikkat edilecek birkac ayrinti ile bel agrilarindan onemli oranda korunmanin mumkun oldugunu kaydeden Bicer, vatandaslara "Gunluk yasam ve is ortaminda belinizi dogru kullanin. Ayakta ve otururken durusunuza dikkat edin. Dik posturde arkaniza yaslanarak mumkunse ayaklarin altina 10 cm lik bir yukseklik koyarak oturun. Agir esyalari vucuda en yakin pozisyonda ve egilmeden dizlerinizi kirarak, agirligi bacaklara aktaracak sekilde kaldirin ve tasiyin. Belden degil, dizlerinizi kirarak egilin." onerilerinde bulundu.
Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • Corona Virüsü Nedir?
 • Burun estetiği
 • Kinoa neden kilo vermemize neden olur
 • Bira İçmek İçin 10 Neden
 • Depresyona Doğal Çözüm
 • Orijinal Saç Rengini
 • Kahvaltının Vazgeçilmezi
 • Elma sirkesi mucizesi
 • Günde 2 Yumurta
 • Dut Yaprağının Faydaları
 • Dalgınlık epilepsi işareti olabilir
 • Yeşil yapraklı sebzelerle gripten korunun
 • Depresyona iyi gelen 10 yiyecek
 • 3 fincandan fazla kahve reflüyü tetikliyor
 • İftar sonrası hazımsızlığa karşı rezene çayı için
 • Kızılcık suyu şifa deposu
 • Türk çayı iç kanserden korun
 • Mor tatlı patates zayıflatıyor
 • Kuzugöbeği mantarı
 • Sevmeseniz de tüketin
 • Sağlığınız için sarımsak
 • Anahtar Kelimeler tedavi, olmak, Bicer, ağrısı, ağrıları, agrisi, zaman, günlük, ağrılı, olarak, oldugunu, hastanın, tedavisi, sonra, ameliyat, neden, tespit, agrilarinin, olusturan, kisiler

  Begendim (+) +35 Begenmedim (-)
  | | Yazan : selen | Tarih : 26 Temmuz 2008 | Yorumlar : (2) | Gösterim : ( 3969 )
  > Sonraki Konu >>>> Anasayfa
  smart
  Konuları : 15
  Yorumları : 68
  İsim: smart dedikya
  Kayıt: 8.02.2008
  26 Temmuz 2008 23:31:51 Tarihinde -1- Sayılı yorumda Üye smart Diyorki

             dikkat dikkat dikkat herdaimm  Kısa bilgim ve imzam :

                  
   

  zorer
  Konuları : 22
  Yorumları : 145
  İsim: zafer
  Kayıt: 25.05.2008
  27 Temmuz 2008 00:04:18 Tarihinde -2- Sayılı yorumda Yazar zorer Diyorki

  bel agrisi ceken arkadaslara acil haber vermek lazim bu yaziyi okusunlar tskler paylasim icin  Kısa bilgim ve imzam : Zor kişilik

                  
   

  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Kasım 2021    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
   
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
  Yeni Konular
     
  » Xiaomi Mi 10 Pro
  » Corona Virüsü Nedir?
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  Rastgele Konular
     

  » Tatlı tatlı yeni klip 2010
  » Nissan Fuga 2015
  » Alacakaranlık Efsanesi
  » Ace Translator 9.6.4 Portable
  » SÜPER MASA ÜSTÜ RESİMLER...
  » TARİHTE BUGÜN ''09 EYLÜL''
  » Düşünceyle kontrol edilen robot
  » Peugeot 508
  » Videomach 5.9.12 Pro Portable
  » Şarj sorununa ilginç çözüm


  Yazan: ARG

  En Çok Okunan Konular
     
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2769
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13037
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  Ş

  İ

  V

  Mart 2020 (2)
  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
   
  ,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
  Clicky Web Analytics