ARGUNEY > OTOMOBİL DÜNYASI > Mutluluk Reçetesi Mercedes SLC

Mutluluk Reçetesi Mercedes SLC


19 Ekim 2016. Düzenleme: ARG

 

Mutluluk Reçetesi Mercedes SLC

 

Sakin, konforlu ve prestijli bir sürüşü üstü açık bir otomobilde arıyorsanız, SLC sizin için biçilmiş kaftan.

Mercedes'in yeni model kodlamasından nasibini alan SLK, artık yoluna SLC ismiyle devam edecek. Bu isim değişikliğini yapmak için makyaj operasyonu beklendi. 

Makyajla birlikte yeni farlar, tampon ve ön panjur kazanan SLC, artık abisi SL'i daha fazla anımsatıyor. Otomobilin dışarıdaki çekiciliği kabin içerisinde de devam ediyor. Yenilenen direksiyon simidi ve gösterge grubu ile SL etkisi hissediliyor. İki kişilik kabinde malzeme ve işçilik kalitesi çok başarılı.

Test aracımız 1.6 litre turbo benzinli motora sahip. 156 HP güç üreten motorun gücü arka tekerleklere 9 ileri vitesli otomatik şanzıman ile iletiliyor. Alt devirlerden itibaren canlı olan motor, hızlanma isteklerine tatminkar geri dönüşler yapıyor. 9 ileri vitesli otomatik şanzıman akıcı ve sarsıntısız çalışıyor. Manuel olarak da vites değişimine izin verse de performans açısından pek fark çıkmıyor. Virajlı yollarda manuel kullanım işe yarayabiliyor. Sert süspansiyon ayarları, yere yakın karoser ve ince yanaklı lastiklerle bile makul bir konfor elde edilmiş. Zaten Mercedes'in geleneksel yaklaşımı konfor ağırlıklı bir sürüş. 

Genel olarak özetlediğimizde SLC'nin kalite hissini yaşatan, sürüş kalitesi yüksek, motor ve şanzıman uyumuyla da keyif veren bir roadster olduğunu söyleyebiliriz. 

Rakipleriyle kıyaslamak istediğimizde karşımıza BMW Z4 dışında başka bir seçenek çıkmıyor. Katlanabilir sert tavanlı roadster seçeneği Türkiye'de şimdilik iki adetle sınırlı. BMW Z4, 2.0 litrelik silindir hacminin getirdiği yüksek ÖTV'ye rağmen 230.000 TL'lik başlangıç fiyatı sunabiliyor. Yani neredeyse SLC'nin başlangıcıyla aynı seviyede.

Kaynak: otohaber