ARGUNEY > OTOMOBİL DÜNYASI > Renault ZOE

Renault ZOE


3 Ekim 2010. Düzenleme: ARG

Geleceğin Clio’su olarak değerlendirilen ZOE

Paris Otomobil Fuarına günler kala Renault, yeni hibrid modeli hakkında basını bilgilendirdi.

Otomobil üreticileri özelliklede Avrupa pazarı için üretilen otomobillerde artık elektiriklive hibrid yakıt teknolojisine sahip modelleri artık sürekli göreceğiz. Fransız Renault’ta ev sahipliği yaptığı fuarda geleceğin Clio’su olarak değerlendirilen ZOE modelini tanıtmaya hazırlanıyor. Elektirikli motora sahip ZOE Renault yetkilileri tarafından “önümüzdeki kitlesel pazar gerçekçi bir bakış” şeklinde tanımlanıyor. Aracın boyutunun 4.1 metre olması ve Clio’nun üçüncü nesil versiyonunun 5 yaşına girmesine rağmen yeniliğe gidilmemesi bu iddianın ortaya çıkmasındaki en önemli sağlamalar.

 

z1.jpg


Renault ZOE ilk bakışta seri üretime dönüşmesi pekte mümkün olmayan bir konsept araba izlenimi yaratsa da detayları ile baktığımızda Renault tasarım tarzının biraz daha spor olmuş, yumuşak hatlar kazanmış hali olarak görebiliyoruz.

80 beygir gücünde ve 222Nm tork üretebilen yeni ZOE, sıkı bir şehir otomobili olarak pazardaki yerini alacak. 135km/h sürate ulaşabilen araba, 0-100 km hızlanmasını 8.1 saniyede tamamlıyor. 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 60 km yol alabiliyor ve 30 dk şarj ile 160 km mesafe kaydedebiliyor. Yeni Renault ZOE’nin üretimi ile ilgili bilgi verilmedi.