ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Radyo
   
Site içinde ara
   

Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

Günlük FALINIZ
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
_______________
Yeni Yorumlar
   
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : NormanExtek, Natashaprurl, mapedBen, Artmonkabus, MerlinAbert

Konuklar : 13

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, Yandex Bot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot

Toplam ( 85 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
 
 
  Chevrolet Spark 
  Kategori: OTOMOBİL DÜNYASI

 
Chevrolet'in yeni kıvılcımı Türkiye'de
 

Türkçesi kıvılcım anlamına gelen Spark baştan aşağı yenilenmiş hali ile bugün basın karşısına çıktı.Eskisi ile arasında hiçbir bağ bırakmamak istercesine çizilen Spark, tüm Avrupa ile beraber Türkiye'de de 24 bin’den başlayan fiyatları ile Pazartesi satışta olacak.

Chevrolet yeni dinamik ve ikonik tasarım anlayışının son ürünü olan Spark’ı bugün tanıttı. Eski kasasından 14 cm daha uzun, 10 cm daha geniş, 2 cm daha yüksek olan yeni Spark kaslı yapısı ile sedan ailesine kafa tutacak kadar iddialı bir yapıya sahip.

Kısa bir deneme sürüş imkanı bulduğumuz Yeni Spark atak yapısı , sağlam fren duruşları ve dinamik çizgileri ile beğenimizi kazandı. İç mekândaki yenilikler, özellikle motosıklet formundaki hız göstergesi, hemen herkesin beğenisini kazanacak gibi duruyordu.

1.0 ve 1.2 benzinli motorlar ve 3 donanım seviyesi ile satışa sunulan Spark’ta 1.3 dizel motor ve otomatik vites için 2011 yılına kadar beklemek gerekiyor.Chevrolet 1.0 Spark baz model için 24.106 TL fiyat verirken en üst donanım seviyesi için fiyat 28.500 TL’ye kadar çıkıyor.2010’daki satış hedefi 1000 adet belirlenen Spark, Türkiye pazarına Kore’deki Chevrolet fabrikasından ithal edilecek.

Pazartesi günü tüm Avrupa ile aynı anda showroomlar da yerini alacak Spark Euro Ncap’te aldığı 4 yıldız, baz donanımında bile olan 6 hava yastığı ve kaliteli müzik sistemi ile dikkat çekiyor.


İşte Chevrolet Türkiye’den gelen diğer bilgiler…
• Chevrolet’nin yeni dinamik ve ikonik tasarım dilinin en yeni temsilcisi.
• Küçük hatchback otomobiller sınıfında geniş ve konforlu iç mekana ve çok sayıda fonksiyonel saklama alanına sahip.

• Tüm modellerde 6 hava yastığı ve ABS standartı ile güvenlik konusunda segmentinin zirvesinde.
• Yeni 1.0 ve 1.2 litrelik benzinli motorları Euro5 emisyon normlarında, üstelik garantili ve ekonomik lpg dönüşüm seçeneği ile sunuluyorlar.

• MP3/CD Çalar, iPOD& USB bağlantısı, AUX girişi gibi müzik severlerin hoşuna gidecek müzik sistemi ile sunuluyor.

• Kıvrak ve pratik şehir otomobili olarak mükemmel manevra kabiliyetine sahip Yeni Spark, Şubat başında Türkiye pazarındaki yerini alıyor.

Yüz yıllık tarihinde “ikonik” araç tasarlamaktan vazgeçmeyen Chevrolet, Yeni Spark’la bunu bir kez daha kanıtladı. Spark'ın cesur tasarımı, 2007 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Beat konseptinden ilham aldı. Bu fuarda, Chevrolet üç farklı küçük otomobil konsepti - Beat, Trax ve Groove’u sundu, basın ve fuar katılımcılarından alınan olumlu izlenimlerden sonra da bu “üçlüden” hangisinin üretilmesinin istendiğini belirlemek için bir tüketici anketi düzenledi. 1.9 milyon katılımcıya ulaşan bu ankette Beat açık ara farkla kazanan model oldu. Beat konsept araç üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında Chevrolet, Yeni Spark’ın seri üretimine geçti.

Chevrolet ailesinin en yeni üyesi Yeni Spark, Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’da satılacağının bilinciyle, küresel cazibe taşıyan modern bir küçük otomobil üretmeye odaklanmış bir global tasarım ekibi tarafından tasarlandı. Tasarımcıların amacı küçük hatchback otomobilden müşteri beklentilerini yeniden tanımlamak, kuralları yıkmak, genel ve sıradan olanı reddetmek ve kaliteden taviz vermeksizin, ödenen paranın karşılığını veren ve mükemmel bir tarz sunan bir otomobil tasarlamaktı.

Yeni Chevrolet Spark, otomobil severlerin tüm beklentilerini karşılayacağının bir kanıtı olarak hem paranın karşılığını veren bir yatırım, hem de eğlenceli,dinamik ve şık bir otomobil olarak iddialı bir şekilde pazara sunuluyor. Yeni Spark şehir otomobilleri ile tam donanımlı küçük aile otomobilleri arasındaki boşluğu dolduran bir köprü oluşturuyor.

Sıradışı Tasarım

• Dış tasarımı dinamik ve keskin hatlara sahip
• İç mekanda ise eğlence, şıklık ve işlevselliği bir arada sunuyor

Yeni Spark’ın dış görünümü 'tekerlekler dışarıda, gövde içeride' bir duruşa sahip; tek bir eğriden oluşan tavan çizgisi düzgün gövde hatları ile vurgulanıyor. Rakiplerine göre daha gösterişli, daha agresif ve kesinlikle çok daha dikkat çekici bir görünüşe sahip.

Farlar gövdeye eliptik bir şekilde yerleştirilmiş ve ön ızgaradan A direğinin hemen arkasına kadar uzanıyor; saydam polikarbonat lensler ve krom kaplama far yuvaları da ön kısmın dinamik tarzını vurguluyor. Yanlarda, arka kapı kolları ise C direği boyunca gizlenmiş.

Dahası, aracın keskin hatları en üstün üretim kalitesi seviyesi ile güçlendirilmiş. Panel boşlukları lazer keskinliğinde ve araç boyunca 3,0 mm veya daha az olacak şekilde tasarlanmış.
Dış tasarımın en ince ayrıntılara kadar düşünüldüğü Yeni Spark’da, iç tasarım ve donanım da eğlence, şıklık ve işlevsellik bir araya getirildi. Ustaca bir işçiliğin yanı sıra, Yeni Spark’ın kabini başlı başına ikonik bir tasarım örneği. Sınıfının özelliklerini – konfor, ferahlık ve kolay kullanılır kumandalar – korurken, aynı zamanda bunları sektörde eşi benzeri görülmemiş bir bütünlük içinde sunuyor.

Kabinin odak noktası, direksiyon kolonunun üzerine yerleştirilmiş olan ve gerekli tüm bilgileri kompakt ve kolay okunur bir şekilde sunan, motorsıklet tarzı “gösterge paneli”. Analog hız göstergesinin yanında spor bir motosıklette olduğu gibi dijital bir devir göstergesi de bulunuyor; farlar açıldığında bu göstergenin arka planı sınıfından daha üstün özelliklere sahip buz mavisi bir ışıklandırma ile aydınlatılıyor. Sektörde eşi benzeri olmayan bu özellik, Yeni Spark'ın işlevsellik ile eğlenceyi bütünleştirme amacını açıkça ortaya koyuyor.

Diğer bir akıllı özellik ise, Yeni Spark'ın entegre orta kumanda grubu; bu kumanda grubu müzik sistemi ve klimanın tek bir merkezi konumda toplanarak, ön panelin temiz ve derli toplu kalmasını sağlıyor ve tüm önemli kumandaları basit ve kullanımı kolaylıkla anlaşılabilecek şekilde tek noktada buluşturuyor. Klima kumanda biriminin çevresinde de, gece sürüş sırasında gösterge paneline uygun şekilde buz mavisi renkte aydınlanan kristal bir aydınlatma bulunuyor.

Gösterge panelinin çevresindeki düzgün yüzey de ayrıntılara verilen önemi vurguluyor, giriş modelinde yüksek kaliteli teknik bir doku, orta düzey modellerde piyano siyahı,
ve üst modellerde çevresi gümüş, kırmızı veya mavi renklerle rötuşlanmış tasarım, kapılarda ve koltuk kumaşlarında bu renklere uyumlu dekorasyon elemanlarıyla destekleniyor.


Yeni motorlar– ekonomik, verimli ve canlı
• Yeni 1.0 ve 1.2 litrelik 16V benzinli motorlar
• Maksimum verimlilik

Tüm Avrupa ile birlikte Türkiye’de de Yeni Chevrolet Spark iki motor seçeneği ile sunuluyor; bunlar 1.0 ve 1.2 litrelik hacme sahip benzinli motorlardır.

Her iki motorda üstten çift eksantriklidir, silindir başına dört supaplıdır ve dökme demir blok ve alüminyum alaşım bir silindir kapağına sahiptir. Bunlar çok noktadan enjeksiyonlu yakıt özelliğine sahip ve her ikisi de Euro 5 emisyon koşullarına uyumlu motorlardır. Motorların her ikisi de beş-ileri düz vitesle sunuluyor.

1.0 litre benzinli motor, 995 cc’lik bir hacim ve 68 HP beygir gücü sağlıyor ki, bu da otomobilin 0-100 km/s hıza 15.5 saniyede çıkmasına ve 154 km/s azami hıza ulaşmasına olanak tanıyor. Şehir içi ve şehir dışı kullanımda 1.0 litrelik Spark sadece 4.8 l/100 km yakıt tüketirken, CO2 emisyonu ise 113 g/km’dir.

1206cc hacme sahip olan 1.2 litre motor ise 81 HP beygir gücüne sahiptir. 0-100 km/s hızlanması 12.1 saniye olan otomobilin azami hızı ise 164 km/s’dir. Buna karşılık 1.2 litrelik Spark 100 km’de ortalama 5.1 litre gibi mütevazi bir yakıt tüketimine sahip ve CO2 emisyonu ise sadece 119 g/km’dir.


Yeni Chevrolet Spark – küçük bir otomobilden daha fazlası
• Beş kapılı, beş koltuklu
• Sınıfında geniş iç mekan ve çok sayıda bilgi ve eğlence sistemi seçeneği ve mükemmel kabin saklama alanları
• 3 farklı donanım seçeneği

Yeni Chevrolet Spark'ın akıllı tasarımı iç mekanının pek çok otomobilden daha ferah, daha rahat ve daha pratik olmasını sağlıyor. Ön koltuklardaki yolcular 1067 mm’ye kadar ayak alanına (arkada 893 mm); 1295 mm’lik (arkada 1255 mm ) omuz alanı ve 1010 mm’lik (arkada 947 mm) baş alanına sahip - böylece otomobil küçük olsa da, eğilerek oturmanın şart olmadığının göstergesi!

Araç iç mekanının genişliğini büyük ölçüde akıllı tasarımına borçlu; direksiyon kolonuna monte edilmiş gösterge paneli ve ortalamadan daha uzun aks mesafesi gibi ayrıntılar, tasarımcıların kabindeki sıkıcı detayları azaltmalarına olanak tanımış ve akslar arasında mümkün olduğunca fazla alan bulunmasını sağlamış.

Yeni Spark’ın modern taşınabilir müzik cihazlarını çalıştırmaya uyumlu olması müzikseverlerin hoşuna gidecek. Müzik sistemi sadece MP3 işlevli bir CD çalar değil, aynı zamanda AUX ve USB girişleri de bulunuyor.

Dahası, kabin mümkün olduğunca çok saklama alanı bulunduracak şekilde tasarlanmış.
Otomobil, büyük boyutlu bir torpido gözü, kitapların, haritaların veya dizüstü bilgisayarların yerleştirilebileceği koltuk arkası cepleri, her iki tarafta 1,5 litrelik standart ölçülerde bir şişeyi alacak büyüklükte kapı cepleri ve alt gösterge panelindeki yardımcı elektrik soketi, ön yolcu kapısında ve arka kapılarda üst tutma kolları ve sürücü tarafında bilet tutuculu güneşlikler gibi standart konfor özelliklerine de sahip.

Spark’ın iç kabini segmentindeki en şık ve en iyi şekilde döşenmiş kabinlerden biri. Alt versiyonlarda sıkı örgülü kumaş, daha üst versiyonlarda ise dokuma kumaş seçenekleri ile ergonomik tasarımlı koltuklar, sınıf ortalamasına oranla daha uzun süre dayanıyor.

Bütün bunlara, kapı aralıkları arasında son derece küçük ara boşluklar kalmasını sağlamak için sadece yüksek kaliteli plastiklerin kullanılmasını ve bilgisayar kontrollü iç panel hizalaması da eklendiğinde; Yeni Spark’ın sergilediği üretim kalitesi seviyesinin normalde sadece daha büyük, daha pahalı araçlarda görülebileceği çok açık.

Elbette, konfor ve şıklık sadece üretim kalitesi veya yüksek kaliteli malzemelerin kullanılması anlamına gelmiyor; aracın sınıfındaki en üstün özelliklere sahip olmasını sağlayan temel noktalardan biri de etkili sönümleme ve gürültü bastırma özellikleri ile kabin içinde gürültü, titreşim ve sertlik seviyelerinin (NVH) azaltılması.

Sağlam ve sert gövde yapısı ve özenle optimize edilmiş amortisör ve yay oranları ile, Yeni Spark sürüş konforu ve gürültü seviyesi konusunda son derece iddialı oluyor ki, tüm bunlar onu küçük bir otomobil için son derece üstün özelliklere sahip olduğu anlamına geliyor. Geliştirilmiş şasi-gövde yapısı bağlantı noktaları da, sunduğu yüksek sağlamlık düzeyiyle, düşük frekanslı gürültünün araç kabinine girmesini ve yol zemininden kaynaklanan gürültü ve titreşimin büyük ölçüde yalıtılmasını sağlamak üzere tasarlanmış.

Kullanımı kolay ve Güvenli
• Park etmesi, manevra yapması kolay ve sürüşü keyifli
• Şehir içi ve dışı sürüşlerde güvenli

Şehir trafiğinin stresine son vermek mümkün olmasa da, sahip olduğu özellikler ve manevra yetenekleri ile en hareketli yaşam tarzlarına bile uyum sağlayabilen çok yönlü bir otomobil olan Yeni Chevrolet Spark, şehir yaşamının zorluklarına katlanmanızı çok daha kolaylaştıracak.

İlk eskizlerinden itibaren şehir yaşamında bir yer edinmek üzere tasarlanan Yeni Spark, geniş iç hacmi, pratikliği, güvenlik ve konfor özelliklerinin yanında, ilk bakışta şehir trafiğine yönelik olduğunu düşündüren kompakt görünümünden çok daha fazlasını sunuyor. 3640 mm uzunluğu ve 1597 mm genişliği ile şehir içinde dar park alanlarına kolaylıkla sığmasına karşılık, kısa çıkıntıları ve akıllı kabin tasarımı sayesinde kabin alanından da ödün vermiyor.

İster şehir içinde, ister şehir dışı yollarda, şık bir otomobilin güzel görünümü dışında, sürüşünün de keyif vermesi gerekir. İşte bu yüzden, Yeni Chevrolet Spark’ı tasarlayan mühendis ekibi, aracın yüksek dinamizm sunan performans standartlarına sahip olması için bir dizi önemli faktöre odaklanmıştır.

Yeni Spark’ın hassas yol tutuş özelliklerinin özünde, aracın dinamik performansına katkıda bulunmak ve sürücüye daha yüksek bir denge ve hakimiyet hissi; daha güvenli bir yol tutuşu sağlamak üzere tasarlanmış, son derece sağlam bir şasi yapısı bulunuyor

Süspansiyonda ise klasık, ama etkili bir sistem kullanılıyor; önde McPherson süspansiyon kolları ve arkada birleşik bir yarı esnek aksından oluşan
kombinasyon başarılı yol tutuş özellikleri sunuyor. Bu bileşim, hem kent içinde çevik, hem de yüksek hızlarda güçlü bir yol tutuşu sağlıyor.

Yeni Spark’ta kilitlenmeyi önleyen hassas ABS fren sistemi ve çekiş kontrolü özelliklerinin yanı sıra, kusursuz bir savrulma dengeleyici sistem ile olağanüstü güvenlik ve kontrol avantajları sağlayan Elektronik Stabilite Kontrol Programı da sunuluyor.

Elbette en dinamik otomobili kullanan en yetenekli sürücü bile, bazen çarpışmanın kaçınılmaz olacağı durumlarla karşılaşabilir, bu gerçeği göz önünde bulundurarak Yeni Spark da en başından itibaren yüksek seviyelerde pasif güvenlik sağlamak üzere tasarlandı.

Aracın yaklaşık yüzde 60’ı, sertlik dereceleri değişen ve çarpışma anındaki darbeleri sönümlemek için oluşturulmuş entegre darbe emici alanlara sahip, gelişmiş çelik malzemelerden oluşuyor. Ön motor bölmesi rayları ve alt şasi çökerken mümkün olan en yüksek yükleri taşımakla kalmayıp, açığa çıkan enerjiyi de sönümleyecek şekilde tasarlandı. A direklerinin ve ön göğüsün tabanının çevresinde yer alan geçiş alanı ise, çarpışma enerjisini yolcu bölmesine iletmek yerine çevresine dağıtıyor.

Arka kısımda da, yakıt deposu ve bağlantılarının kopma olasılıkları en aza indirilecek şekilde tasarlanmış benzer bir ezilme alanı bulunuyor. Arkadan gelen darbenin bindirdiği ek yükler, otomotiv endüstri standartlardan daha yüksek Chevrolet iç mekan arka çarpışma ölçümü standartlarına uyacak şekilde, güçlü bir arka travers tarafından emiliyor.

Yüksek yolcu koruma seviyesi, 6 hava yastığı, aktif gergili ön emniyet kemeri ve önden çarpışma halinde pedalları araçtakilerin ayaklarından uzağa çekerek alt bacak yaralanmalarını önleyen bir katlanabilir pedal sistemi ile de destekleniyor.

Diğer güvenlik önlemleri arasında ise, beş koltuk konumunun hepsi için üç noktalı emniyet kemerleri, ISOFIX arka çocuk koltuğu bağlantıları ve bir çarpışma durumunda aracın çarptığı kişinin kafasının aracın gövdesinin veya motor bloğunun sert noktalarına çarpmasını önlemek için tasarlanmış bir yaya koruma sistemi bulunuyor.

EuroNCAP güvenlik testinden 4 yıldız ile ödüllendirilen Yeni Spark, elde ettiği toplam puanla maksimum beş yıldız derecelendirmesinin sadece bir puan altında kaldı. Yeni Spark testlerdeki dört kategorinin üçünde beş yıldız ile ödüllendirildi; Yetişkin Koruması, Çocuk Koruması ve Yaya Koruması kategorilerinde Yeni Spark en yüksek derecelendirme olan beş yıldızı elde etti. Sadece dördüncü kategori olan Güvenlik Yardımı kategorisinde ise dört yıldız aldı.

 

 

 

 

 

Sevdiklerinizle Paylaşın
 
 
Anahtar Kelimeler Spark, sahip, Chevrolet, yuumlksek, şekilde, ccedilok, iccedilin, iccedil, şehir, sistemi, otomobil, kuumlccediluumlk, Sparkrsquoın, sadece, dinamik, bulunuyor, guumlvenlik, litrelik, tasarım, kadar

Begendim (+) +11 Begenmedim (-)
| | Yazan : ARG | Tarih : 2 Şubat 2010 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 1735 )
Anasayfa <<<< Önceki Konu <
Yorum Yok
  Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
Bilgi
  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
YÖNETiM PANELi
   
İsim
Şifre

 
Yeni Yıla Kalan Zaman!

Güncel Online
   

Gazete Sayfaları
   

   
«    Ağustos 2017    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Döviz Kurları
   

altın fiyatları

Altın Fiyatları
   
altın fiyatı
Yeni Konular
   
» Kinoa neden kilo vermemize neden ...
» İnterneti En Hızlı Olan Ülkeler
» Bira İçmek İçin 10 Neden
» Depresyona Doğal Çözüm
» Orijinal Saç Rengini
» Uçaklar Neden Beyaz
» Kahvaltının Vazgeçilmezi
» Elma sirkesi mucizesi
» Günde 2 Yumurta
» Dut Yaprağının Faydaları
Rastgele Konular
   

» rafet el roman bir damla sevgi
» Thunderbird 17.0.3 Final Portable
» Son Balo: Vals ve Zeybek Balçiçek
» Ali Şan....
» BABALAR GÜNÜN KUTLU OLSUN BABACIM ...
» RESİMLİ ŞİİRLER.......
» Aşk nedir? ne değildir
» Yazık geline
» ALLPlayer 5.8.0 Portable
» London Pursuit 2009


Yazan: müjde

En Çok Okunan Konular
   
» Orijinal Saç Rengini
» Bira İçmek İçin 10 Neden
» Depresyona Doğal Çözüm
» Kinoa neden kilo vermemize neden ...
» İnterneti En Hızlı Olan Ülkeler
İstatistikler
   

ARG
Konular: 2758
Yorumlar: 745
fredy4518
Konular: 2668
Yorumlar: 0
mutlu
Konular: 2410
Yorumlar: 241
trip
Konular: 1980
Yorumlar: 160
akgs
Konular: 679
Yorumlar: 237
boncukvet
Konular: 349
Yorumlar: 236

Makale İstatistikleri
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bugün: 0
 »   Bu Ay: 5
 »   Toplam Makale: 13024
 »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

Üye İstatistikleri
 »   Bugün: 53
 »   Son 1 Saat: 2
 »   Bu Ay: 1261
 »   Toplam Üye: 7921
 »   Yasaklı Üye: 1

Yeni Üyemiz
 »  NormanExtek

Arşiv
   

A

R

Ş

İ

V

Ağustos 2017 (2)
Temmuz 2017 (8)
Haziran 2017 (4)
Mayıs 2017 (1)
Nisan 2017 (3)
Şubat 2017 (4)
Anket
   

Mükemmel
Çok İyi
Normal
Beğenmedim
Fikrim yok


 
 
,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
Clicky Web Analytics