ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Günlük Burçlar
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 23

Arama Motorları : ArrayoBot, Yandex Bot, crawl Bot

Toplam ( 26 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  “ kendimi dinleyerek kendimle konuşmayı bilmem kafi”. 
  Kategori: H İ K A Y E L E R

 

Bir gün yolda yürürken aniden daha önce hiç görmediğimiz bir olaya şahit oluyoruz. Sokak ortasında kavga ediyor iki kişi ve hayretle izlerken birden birinin silah çekip ateş ettiğini görüyoruz ki hemen sonrasında kaçtığını da tabi. Bu durumda sağlıklı düşünebilen bir insanın ne yapacağı hakkında fikriniz var mı ?

“ Olay yerine hemen sağlık ekiplerinin gelmesini sağlayıp en yakın emniyet birimlerine ulaşmaya çalışır .”

dediğinizi duyar gibiyim. Emniyette ifade için ; nasıl oldu, kaç kişiydiler, eşgal tanıtımı için yardımcı olur musunuz (? )gibi sorular olacaktır. Başka insanların zarar görmemeleri – ki bu biz de olabiliriz – adına böyle insanların toplum içinde salına salına gezinmemeleri için bu ihbarı zerre kadar vicdanî rahatsızlık duymadan yapacağızdır. Hatta bırakın rahatsız olmayı mutlu bile olacağızdır bunu yaptığımızda.

Görüyoruz ki ; haklı ve de doğru olduğuna inandığımız davranışlarda bulunmak hayatın güzelleşmesi için yapılabilecek en doğru şeydir. Şimdi aynen bunun gibi bir olayın ihbar yazısını okuduğunuzu bilmenizi istiyorum. Tekilliğe işaret olsa da toplumsal bir hastalığın tespit tablosunu çizmeye gayret edeceğim.

Son zamanlarda içinde yaşadığım dünya denilen mekana gereğinden fazla yabancılaştığımı görüyorum , belki de insanlara. Artık gazete okuyamıyor, izlediğim haber programlarını bahane ile değiştirmek yerine direk kapatıyorum. Her gün yüzlerce insan kendisi gibi – sözde – insan olanlar tarafından öldürülüyor. Kaçırılan, bir anda ortadan kaybolan çocuklarımızın hangi çete ya da mafya kolunun elinde olduklarının hesaplarını yapıyoruz. Devlet dediğimiz ülke kalkanında bile paslanmalar, çürümeler olduğunu görüyor, duyuyor, yaşıyor ve de biliyoruz. Ve hepiniz biliyorsunuz ki ; bu saydıklarım yaşananların yanında toz zerresi dahi sayılmıyorlardır.

“İnsan ister ise dünyayı bile kurtarabilir” cümlesini okumuştum bir yerde ve düşününce inandığımı da gördüm. Ben kendimi, eşimi, evladımı, annemi , babamı, kardeşlerimi iyiye sevk edersem görenler de bir şey yapıldığını gördüklerinde kendilerinde eksıklik hissedeceklerdir buna inanıyorum . Ve aynı şekilde olmaması gereken her davranışta da artış olacaktır. Görüyorsunuz ki zincirleme durum söz konusu.

Bugün öldüren biri değilim peki yarın ? Şimdi çalışıp kazanıyorum peki yarın çalışmak yerine daha kolay ve kestirme diyebileceğim yasal ve helal olmayan yollarda çareyi aramayacağımın garantisini kim verebilir ? Şimdi bir eşim var – ya da sevgilim – ve de çok seviyor, seviliyorum peki yarın doyumsuzlaşıp başka insanların mutluluklarına gölge olmayacağımın, başkasının namusum dediğine göz dikmeyeceğimin garantisi var mı ?

Bu sorulara cevabım “ hayır ” olacaktır ki sadece kendim için değil herkes için de böyledir. Saniye sonramızı bilemezken bu hesaplamalara kalkmak biraz garip durur gözümde .

Şimdi böyleli durumlara sebep olan nedir diye düşünüyorum. Sizin de düşüncelerinizi merak etmiyor değilim ve bilmek de isterim tezimin ne derece kabul görülürlüğünü görmek açısından. Aklıma şöyle bir sorgu düşüyor :

Ben nasıl insanlardan zarar görebilirim ? Bunu bilirsem benim gibi kaç insan vardır bilemiyorum ama olanların da bunlardan zarar göreceğini bilerek böyle insanlardan olmamam gerektiğini düşünüp iyi bir insan olabilirim.Misal :

Boş insanlardan korkarım zira canları sıkılacaktır ve eğlence adına her türlü seçenekleri olacaktır. Buna insan öldürmek, kan emmek dahil. Manevi , soyut değerleri olmayıp da gerçek dedikleri her şeyin somut olması gerektiğine inananlardan korkarım. Sınırları olmayan insanlardan korkarım. Sabretmeyi , beklemeyi bilmeyen insanlardan korkarım. Ve kendisiyle konuşmayı bilmeyip sadece etrafla ilgilenenlerden korkarım. Ki bu yazıyı da bu korkumu hafifletmek için yazıyorum. Kendimle konuşmayı öğrenmeliyim .

Aslında bakınca bu saydıklarıma ve daha nicesi de var aklımda ama hepsinin tek başlık altında toplandığını görüyorum.

“ Din ”

nedir , neye yarar, faydası zararları nelerdir bunların sorgulanmadığını görüyorum böyle yaşananlara şahit oldukça. Bazı örneklemelerle açıklamaya çalışacağım bu kanıya varmama sebep düşüncelerimi.


Din dedim, iman dedim evet ama kimsenin dinine söz söyleyecek kadar gaflet uşağı olduğumu sanmıyorum. Fakat kimse üzülmesin diye Hıristiyan olamam ya da Yahudilik için savunma savlarım olamaz tabi ki saygı duymayı bileceğim. Yani insana ve insanlığa saygıyı bilmeliyim. Kimseyi kötüleyince beni göğe çıkarmayacaklar bunu biliyorum o halde kendimden başlayıp insanlara saygı duymalıyım.


Boş insan dedim peki nasıl boş insan olunur. Şöyle ki ; oturup kafasını dinleyen, biraz kendimle kalmalıyım , tek başıma gezmeliyim ve tek başıma zaman geçirmeliyim eğlenme , keyiflenme adına düşünen insanları kast etmiyorum. Benim söylemeye çalıştığım şu ki ; üretmeyen, hem fikren hem de zikren meşgalesi olmayan boş boş oturanlardır. İnernette mesela bir arkadaşımla sohbet ederken adı bile belli olmayan muhabbet ise eyleminizin adı yazık ki “ boş ” dediklerimden oluyorum. Aynı şekilde televizyon karşısında bana faydası olmayan bir program izleyicisi isem başımın neden ağrıdığına sebepler aramamam gerek. Ki Allah û te’âlâ bir sır veriyor yüce kitabımızda. Ayet belirtmeyeceğim ama “İnşirah ” sûresinde bu konuda ne dendiğini bilmelisiniz ki arılar ile ilgili bir nokta var yine kitabımızda bunu da bilmeliyiz bence. Ve nacizane bir tavsiyede bulunmak istiyorum. En çok hayranı olduğunuz dizi filmi izlerken ya da sinemayı tam en can alıcı noktaya geldiğini düşündüğünüz yerde kapatın o kutuyu bir on , yirmi dakika gözleriniz kapalı kendinizle ilgilenin ve inanın ki gözlerinizi açtığınızda o kutuyu isteyerek açmayacaksınızdır. En son yaptığımda gözlerimi açar açmaz kendimi dışarı attım ki deniz görmem gerekiyordu o halde kim Marmara ile arama girebilir ki… Bilgisayar ve televizyon kullanmayı bildiğimizde bizim için fayda hesabı zor olacaktır ama kullanmayı bilirsek.

Din her zaman insan aklı ve kalbinin dizginleyicisidir. Yeri gelir annemizi, babamızı dinlemeyiz ama yaratanın emirlerine uymak zorundayızdır.

Örneğin ; izni olmadan bir başkasının malını sahiplenmek hem yasal değildir hem hoş karşılanan bir davranış değildir hem de helal değildir. Mesela yasallık pek gözüme görünmez diyebilirim ve toplum neyi doğru bulmuşsa o benim doğrum olmak zorunda değildir ama Allah emirleri olmaması gerektiğini bildiriyorsa boynum kıldan incedir. Bu insan öldürmekle de aynıdır. O’ nun verdiği cana ben kim oluyorum da kast ediyorum. Şimdi bunları kendimle konuştuğum için rahatça söyleyebiliyorum düşündüğümde ama başkasına hele ki yaşça ergine söylemem mümkün değil. Yirmi yaş üstüne nasihat vermek kadar hatalı gördüğüm bir hareket yoktur oturur böyle kendime nasihat veririm. Ki bakalım şu hadiseye Peygamber efendimiz ne söylemiş :

Kadının biri çocuğunu alıp Nebî huzuruna geliyor ve diyor ki :

-Efendim , bana yol gösterin ben bu çocuğu hayırlı bir insan olarak yetiştirmek için ne yapmalıyım ?

Peygamber efendimiz çocuğun yaşını soruyor ve üç yaşında olduğunu söyleyince kadın :

-Çok geç !

diyor Efendimiz.

Kendime de sözüm geçmeyebilir mesela ama çocuğum henüz doğmadan bile benim doğru hareket etmemle doğruluğu damarlarında doğabilir. Bir misal daha :

Büyük bir âlim var hepimizin bildiği biri. Bunun çocuğu oluyor ve çocuk büyüdükçe bazı davranış bozuklukları gözlemliyor baba – hırsızlık - . neden böyle bu çocuk deyip düşünüyor ve hanımı ile bir istişare yapıyorlar :

-Hanım sen hamileyken abdestsiz gezdin mi hiç ya da başkasının malına zarar verdin mi ?

diyor. Hanımı iyice düşündükten sonra :

-Hayır efendi hiç abdestsiz gezmedim ama bir kere komşunun bahçesindeki bir ağaçta duran meyveyi canım çekti yine de gidip almadım sadece delip suyunu içtim .

demiş. Ve sorun kaynağı anlaşılıyor gidip helallik isteniyor böylece çocuk da bu gayretlerle düzeliyor. Yani hamileyken çocuk ortalarda yok deyip de her şey mübahtır demek ne derece doğrudur düşünmek gerek. Son olarak sabretmeye değinip noktalayacağım söyleyeceklerimi aslında yazılacak , kendimle söyleşecek o kadar çok şey var ki ama bugünlük gücüm bu kadarı ile sınırlı. Yazmamın da sebebi şu ki ;

“ söz uçar yazı kalır ” .


Son olarak sabretmek dedim . Mesela bir şeylerin olması için zaman gerekiyorsa hemen dememeli ve beklemeyi ders edinmeliyim. Şimdi bu söylediklerimle iyi bir insan olmam gerektiğini düşünüyor olabilirim ama her şey bir anda olamaz ya hemen şimdi başlasam hatmedemem Kitab – ı Kerim’i. O halde beklemeyi bilmeliyim. Ve her konuda bunu yapmalıyım. Para kazanmalıyım evet ama saraylar, köşkler gibi aklın sağlığına uymayacak isteklerim olmamalı. Hani en zayıf noktamız sayılan kalbî durumlarımız var ya onlarda da böyle olmalıyım. Sevdiğim adamı, eşimi neredeyse iki yıl olacak ki göremiyorum. Ayda bir iki kere plan yapıyoruz evet gayret ediyoruz ama nasibimiz yok demek ki. Hemen kötü düşünmemeliyim. Bitmeli, ayrılmalıyım, çocukları paylaşmalıyım, yok ondan insan olmaz sevse on adım mı zor gelirdi gibi saçmalıklarla kendimi üzmemeliyim aynı şekilde onu. Evet fotoğraf aşkı için şehir şehir gezebiliyor ama bizim aşkımız kısır kalıyor da diyebilirim ama hayır bunlarla kendi aklımı , beynimi sulandırmamalıyım ona hata yapıyorsun gibi cümlelerle gitmemeliyim. Ayrıca bir şey daha :

“bir insana hata yapıyorsun demek kadar hatalı bir davranış yoktur bence”.

Hatasını söyleyerek değil sonuçlarını yaşatarak göstermeli. Hata yapıyorsam evvela kendime sonuçları sindirmeliyim evet hataydı ama bir daha olmamalı gibi…


Nihayetinde sonlandıracağım yazımı. Söylemeye , anlatmaya çalıştığım şey şeklen kendimizle konuşmayı , kendimizi dinlemeyi ihmal etmemeliyiz. Dünyaya bakarken battı balık yan gider dememeliyiz ki toplum sizden, benden, ondan oluşuyor. Çözüm gerekiyorsa gökten zembilli beklentilerimiz olmamalı. Düşünmeliyiz. Hani bunu derken oturup uzaya giden kestirme yolları bulmalıyım, Ay’ı aşağı çekme formülleri ile ilgilenmeliyim demiyorum buna gerek yok :


Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • İkisini De Sevdim
 • Gelmesini hiç istemiyoruz bu misafir sormadan gelir
 • Oysaki yanımızdaki olmadan yaşayamayacağımızı unutuyoruz
 • Korkmak bir sevme tarzıdır
 • Zamanın ninnisiyle, uykuda geçirmemeli hayatı...
 • Sigara gibi hikaye
 • unutmazsam nasıl affederim?
 • Ayrılık acısını başka insanlar geçirmez
 • Bugüne kadar yanlış insanları sevmişiz neden mi?
 • Gözyaşları yanaklarda kavusur
 • Üşüyorum...
 • Yaşlıları bekleyen kötü son
 • SEVDAMIN ADINI SİZ YAZIN
 • SEVMEK Mİ SEVİLMEK Mİ?
 • Sus Gönlüm
 • Buyurun cenaze namazına
 • Kızılderililerden tek kelimelik hayat dersi
 • 'Nasıl... bir erkek arıyorsun?'
 • GERÇEK AŞK, boşanmak isteyen bir kadını nasıl mahçup etti?
 • Aşk acısından kurtulmanın yolları
 • SEN VE BEN Garip bir hal
 • Anahtar Kelimeler

  Begendim (+) +5 Begenmedim (-)
  | | Yazan : selen | Tarih : 11 Ocak 2010 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 2600 )
  İLİŞKİLER <<<< Önceki Konu <
  > Sonraki Konu >>>> BİR ANNE
  Yorum Yok
    Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Ocak 2022    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
  Yeni Konular
     
  » Xiaomi Mi 10 Pro
  » Corona Virüsü Nedir?
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  Rastgele Konular
   

  » TARİHTE BUGÜN ''15 ŞUBAT''
  » vestel mutfaktakiler, kumpir
  » Coollector Movie Database 3.08 Po ...
  » Eylülde başlayıp nisanda biten de ...
  » Sizinle Karşılaşt& ...
  » Bırakma Beni KIRAÇ
  » YoWindow Unlimited 3S Build 145 F ...
  » Fena yakalandı
  » Anne ye duyulan özlem sadce dınle ...
  » Patates Mücver


  Yazan: ARG

  En Çok Okunan Konular
   
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2769
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13037
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  Ş

  İ

  V

  Mart 2020 (2)
  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
  ,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
  Clicky Web Analytics