ARGUNEY > GüNüN iÇiNDEN > Öğrenci ve hastalara at ve eşek eti yedirdiler

Öğrenci ve hastalara at ve eşek eti yedirdiler


30 Aralık 2009. Düzenleme: boncukvet

ÇEŞİTLİ tarihlerde at ve eşek eti operasyonlarının yapıldığı Adana'da, yurtta kalan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) öğrencilerine at ve eşek eti yedirildiği ortaya çıktı. 3 bine yakın üniversite öğrencisinin barındığı kampus içerisindeki öğrenci yurtlarının yemek ihalesini alan firmanın at ve eşek eti kullandığı raporla belirlenirken, yemek firmasının eti aldığı kasabın et verdiği yemek şirketleri de yakın takibe alındı.

Adana'da bir kasabın at ve eşek kesip, etini sattığından şüphe eden Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, bu kasabı takibe aldı. Kasabın et sattığı yerlerden birinin de ÇÜ'deki 2 bin 800 kız ve erkek öğrencinin kaldığı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nun yemeğini yapan firma olduğu saptandı. Kasabın firmaya eti vermesinin ardından yurt yemekhanesinin mutfağına operasyon düzenlendi. Tarım İl Müdürlüğü İl Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri, mutfaktaki etlerden numune aldı. Bu numunenin incelemesinde at ve eşek eti karışımından oluştuğu anlaşıldı. 22 Aralık'ta ortaya çıkan bu durum Adana Valiliği ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü'ne bildirildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü, yurdun yemek ihalesini alan firmanın sözleşmesini aynı gün feshetti. O gün ve ertesi gün yemek çıkmayan yurtta öğrencilerin yemek sorunu yaşamaması için başka önlemler alındı. İşletmesinde olan kafeterya ile yemekhanenin etlerinin at ve eşek eti olduğu belirlenen firma da, yapılan tahlile itiraz için Mersin Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şubesi'ne başvurdu. Buradaki tahlil sonucuna göre olay Cumhuriyet Savcılığı'na intikal ettirilecek.

Üniversitedeki yurtta ortaya çıkan bu olayın ardından, kentteki diğer öğrenci yurtları da yakın takibe alındı. Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nun yemek ihalesini kazanan ve adı açıklanmayan firmaya et veren kasabın, diğer müşterileri ile ilgili araştırmalar da sürüyor.


AT ETİ HASTANEDE DE KULLANILMIŞ
Adana Valisi İlhan Atış, Tarım İl Müdürlüğü tarafından 91 ayrı noktada yapılan denetimlerde Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nun yanı sıra bir hastanede de yemeklerde at ve eşek eti kullanıldığının belirlendiğini söyledi. Hastane adını açıklamayan Vali Atış, vatandaşların endişelenmemesi gerektiğini ve denetimlerin son hızıyla devam ettiğini söyledi. Vatandaşlara hazır kıyma almamaları uyarısında bulunan Atış şöyle konuştu: "Denetimler sırasında bir öğrenci yurdu ile bir hastanenin yemekhanesinde tek tırnaklı hayvan eti (at ve eşek) olduğuna dair bulgulara ulaşıldı. Bir işletme sahibi konunun gerçek olmadığı yönünde Mersin İl Kontrol Şube Müdürlüğü'ne başvurdu. Orada yapılan araştırmada da konu doğrulandı. Bu etin yemeklerden ziyade kebapta kullanıldığı anlaşıldı. 91 ayrı noktada incelemeler yapıldı ve 2 yerde bulgular saptandı. Bu firmaların kamu kurumlarıyla iş yapıyorlarsa ihaleleri iptal edildi." İncelemelerin sürdüğünü belirten Atış, firmalara ağır para cezası uygulanacağını, ayrıca gerekli görüldüğünde Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti. Yurtta kalan öğrencilerin de endişelenmemeleri gerektiğini ve yemekhanenin başka bir firmaya verildiğini belirten Atış, "Tarım müdürlüğümüz sürekli denetimde, kimsenin hiçbir şüphesi, endişesi olmasın. Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ile yapılan ortak çalışmayla da etlerin nerede piyasaya sürüldüğü araştırılıyor. Ben de kasaptan et alıp yiyorum, kimsenin bir endişesi olmasın. Elimizden geleni tümüyle yapıyoruz. Halkın ve et tüketenlerin içinde kuşku oluşmaması için çalışıyoruz. Personel çok iyi çalışıyor, hepsine teşekkür ediyorum. Ayrıca, hazır kıyma yenmemesini tavsiye ediyoruz" dedi.