ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Radyo
   
Site içinde ara
   

Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

Günlük FALINIZ
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 30

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, Yandex Bot, oBot, oBot

Toplam ( 72 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
 
 
  NİYETLER VE KARŞILIĞI TECRÜBE ..! 
  Kategori: GüNüN iÇiNDEN

 

İyi niyetimiz ve yüksek ahlakımızın karşılığının her nedense mükafatlar ve muaccel ücretler ve aferimler olduğuhissine kapılır, aksi olunca da inkısar-ı hayale uğrar üzülürüz ve sevdiklerimizi üzeriz.Peki o halde ne yapalım? İşte size bir ipucu:

"İyi niyetlerimizle yanılabiliriz; sarıldığımız ip bir yılan olabilir.Hiç önemli değil.Niyetlerimiz tertemizse, samimiliğimize ve "Yüksek Ahlakımıza" sarılıyorsak biz korunacağız.Nasıl mı...?

*Bazen SINAVI KAYBEDEREK,
*Bazen DEPRESYONA GİREREK,
*Bazen İHANETE UĞRA-arak,
bazen de
coşarak ve alkışlanarak"

Ne dersiniz? Bana çok doğru geldi.TECRÜBEYLE SABİTTİR.

"Tecrübeyle Sabittir" bir Kıssadan Hisseye ait fıkranın sloganıdır.Çok eski zamanlarda , mum ile ışıklanılan bir zamanda;uzun sakallı, uzun boylu alim bir pir-i fani yaşarmış. Evinde mum ışığında bir kitap yazıyormuş.Kaynak olarak başvurduğu bir kitapta şöyle bir ibare görmüş.

"Bir adamın hem boyu, hem de sakalı uzun ise o kişi ahmaktır" Alim kişi bir bakmış,sakal kırk santim;boy desen iki metre,

- Eyvah! demiş, ben ahmak mıyım acaba?Bundan kurtulmalıyım. Boyumu kısaltamayacağıma göre sakalımı kısaltayım demiş. Telaşlanınca sonunu düşünmeden mumluğu alıp eliyle sakalından bir perçem tutup mum aleviyle yakmış.Bütün saç ve sakalı tutuşup ütülmüş kuşa dönmüş.Söndürdükten sonra kitabına şu notu düşmüş:

-Evet bu söz çok doğrudur",TECRÜBEYLE SABİTTİR " demiş.
Misafirliğe gittiğimiz bir ailenin lisedeki kızları akşam namazını kıldıktan sonra birden niyeti yanlış yaptığını hatırlar ve annesine dönüp "Şimdi namazım boşa mı gitti?" diye sorar. Belki sadece ilkokul mezunu olan ve ilmihal bilgilerine hakim olamayabileceğini düşündüğüm bu ablama yardımcı olmak için "dille/sözcüklerle niyet önemli değil, kalb ile niyet önemlidir" demek isterdim ama buna hiç gerek kalmamıştı. Verdiği cevap, hep bildiğimiz ama uygulamada eksıkliğini duyduğumuz bir gerçekti ve bu benim için büyük bir ders olmuştu: "Allah için yapılan hiçbirşey boşa gitmez!"

Sonuçlar menfi yahut müspet olabilir ama niyetler hep Allah rızası için olmalı.

> Depresyon konusunda bir psıki-->sıkıyatris kadar bilgi ve tecrübe
> kazandım.TECRÜBEYLE SABİTTİR.İhtiyacınız olmaması dileğiyle
> her zaman "Bilişsel Terapi" için yardıma hazırım.

Tecrübelerinizi paylaşırsanız, eminim (başta ben olmak üzere) faydalanacak birçok kişi olacaktır. Öncelikle kendimden ve ailemden biliyorum, depresyona girince, yardım aramak bile gereksiz geliyor. Tedaviyi önceden bilmek, aramak yerine hatırlamayı mümkün kılacağı için olumlu sonuçlar verebilir, hatta önleyici bir tedavi yerine bile geçebilir (mi?)

İlk defa maraz-ı ruhinin müsbet sonuçları hakkında bir bakış açısı duydum bu beni ümitlendirdi.

Depresyonunuz düzeldikten sonra,çok emek harca-arak elde ettiğiniz bu iyilik durumunu sürdürebilmeniz için, dikkate almanız gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Depresyon insana acı veren bir durumdur.Kötü ve derin bir yara gibi, onu yenseniz bile, geride bir iz bırakır.Bu izin kaybolması için, aradan epey bir zaman geçmesi gerekir.

Araştırma ve uygulamalarım sonucunda ciddi depresyonlarda antidepresan ilaçlar ve psıkoterapi(bilişsel terapi) nin yani iki tedavi yönteminin aynı anda kullanılmasında bir sakınca olmadığını,hatta birleşik tedavilerin, genellikle, tek tür tedavi uygulamalarından daha
etkili olduğunu gördüm.

Depresyondan çıktıktan sonra, depresyonunuz sırasında yaşadığınız sıkıntılara karşı,ONLARI YENMİŞ BİRİ olarak, kendimizi daha güçlü bir insan gibi hissedebilirsiniz.

ARTIK, KENDİNİZİ DAHA İYİ TANIYORSUNUZ.ZAYIF VE GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİ DAHA İYİ BİLİYORSUNUZ.Bilişsel terapi ihtiyacımız olduğu anda kendi kendimize uygulayabileceğimiz bazı teknikleri öğrenmenize yardımcı olduğu için faydalıdır.

Bunun için sürekli olarak tekrarlamalı ve pratik yapmalısınız:

Hareketsizlik ile mücadele etmelisiniz.
Duygu ve düşüncelerinizi kontro altında tutabileceğinize inanın.
Düşüncelerinizde olumsuz hataları yakalamaya çalışın.
Kendinize olan saygınızın artırabileceğini; suçluluk,umutsuzluk ve kararsızlık duygularınızla mücadele edilebilineceğini bilin.
Kişisel kurallar ve kırmızı çizgilerinizde esneklik kazanın.
Bu kurallar "aşırı genelleme", "aşrı katılık" ve "aşırı mükemmelliyetlik gibi uç noktalara ulaşmadan değiştirilebileceğini ve esnekleştirilebileceğini öğrenin ve pratik yapın.

Bütün bu söylediklerimi yapmak biraz zor gelebilir ama hiç de öyle değildir.Düşünmek, zaten her zaman yaptığımız bir şey.Daha gerçekçi düşünmek ve sorun çözümleyici tutum ise, kendinizi daha iyi hisstmenize yardımcı olacağına göre, bu çabalara DEĞMEZ Mİ?

Bugün öğrencilere karnelerini verdik.Öğrenci ve öğretmenler olarak uzun bir tatile gireceğiz.Başkaları için sevince yol açan bu uzun tatil her nedense bana hüzün verir, öğrencilersiz geçen günler beni mutlu etmez.

Bu duygular içinde hazırladığım bir yazıyı fotokopi yaptırıp okulumdaki tüm öğretmenlere dağıttm. Gerçi hiçbiri teşekkür etmedi ama olsun Türk insanının yapısı böyle.Ben bile okadar uğraşmama rağmen 34 yıllık eşime daha 2-3 yıldır teşekkür etmeye başladım. "Seni seviyorum" cümlesini hiç söyleyemedim.Allah göstermesin benden önce ölürse bu söylenmemiş ve herhalde böyle giderse söylenemeyecek sözün pişmanlığı bana verilebilecek en büyük ceza olacaktır."El ceza-in min cins-il amel"

Romalı Filozof Markus'un bir tesbiti beni bazı olumsuz duygulardan koruyor, belki size de faydası olur ümidiyle paylaşıyorum.

"Bugün çok konuşan,bencil,kendinden başka kimseyi düşünmeyen, TEŞEKKÜR etmesini bile bilmeyen İNSANLARLA karşılaşacağım.Ama şaşırmayacağım ve bu beni rahatsız etmeyecek;çünkü böyle
insanların yaşamadığı bir DÜNYANIN olamayacağını biliyorum."
Romalı Filozof Markus

Yeni Öğretmenlere (her ana-baba ilk ve tek öğretmendir) Çok Hassas Tavsiyeler.


Tecrübe Konuşuyor!"Hayat zordur ve öyle de olmalıdır" İYİ Kİ DE ZORDUR."
"Güvenli, rahat, zorlukların olmadığı,
herkesin son derece rahat olduğu
bir hayatın insanları MUTLU ettiği
düşüncesi de nereden çıktı."

Hiç bitmeyecekmiş gibi gelen fakülte yılları birgün sona erer, aldığınız diploma öğretmenliğe (ana-babalığada) ilk adımdır.Önce sevinirsiniz.Bütün engelleri aşacağınızı, öğretmenlik idealinizle onları gerçekleştireceğinizi sanırsınız.Tayin emrini beklerken kur'ada çıkan yere koşarak değil, uçarak gideceğinizi düşünürsünüz.

Beklenen gün gelir, elinizde bavulunuzla yola koyulursunuz.İçinizi bir korku alır."Ben öğretmenliğe(ana-babalığa da) hazır mıyım? diye soduğunuz sorunun cevabı, kimseye itiraf edemediğiniz bir "HAAYIR!" kelimesidir. Fakültede edindiğiniz bilgiler öğretmenlik( ) için yeterli değildir;dikkatliyseniz o bilgilerin ışığında yolunuzu bulursunuz.

Sonra staj için gittiğiniz okulu düşünürsünüz,rehber öğretmeniniz size zaman ayırmamak için "Bir iki derse girin,ben sizi devam etmiş gösteririm, zaten size ayıracak vaktim de yok! demiştir.Belki mesleğini sevmeyen, başarısız bir öğretmenin yanında staj yaparken içinizdeki heyecan farkına varmadan yok olacaktır.

Kişiliğiniz sağlamsa, idealinize ulaşmak için karşılaşacağınız zorluklar size tesir etmeden yolunuza devam edesiniz."Ben öğretirken ÖĞRENEN olacağım!" dersiniz.Mesleğini sevmeyen öğretmenler, size zorluk çıkaran, köle muamelesi yapan müfettişler, gereksiz, göstermelik bürokratik çalışmalar, v.s v.s....içinizdeki öğretmenlik aşkını alevlendirecektir."Rahatta zahmet, zahmette rahatlık vardır".

Çünkü girdiğiniz sınıflarda öğrencileri en iyi şekilde yetiştirme hürriyetine sahipsiniz;her yıl değil, hergün bulduğunuz yeni yöntemleri uygula-arak başarılı olursunuz.

Öğrencinin sizi sevmesi, size güvenmesi sayesinde bütün engelleri aşarsınız.Yönetmelikler, katı kurallar, çalışma azminizi KISKANANLARIN üreteceği yeni seneryolar;"sabır, tevekkül, iman ateşinde eriyecektir.

Bu satırları okuyacak olan genç arkadaşların, yaşadıklarını hatırla-arak "Gel de işin içinden çık" dediklerini duyar gibiyim.Fakat öfke yok,kızgınlık yok,kırgınlık yok.

Biz talihli bir nesildik;harp yıllarının sonunda acıyı, üzüntüyü,yokluğu yaşamış bir nesil bizim önümüzdeydi.Anneannem bana zeytini yarım yarım yedirirdi.Bunlar öğretmense öğrencilerine, anababaysa evlatlarına bazı doğruları vermenin mücadelesi içindeydi.Sonra bizler yetiştik,acı yılların üzüntülerini yaşayanların hatıralarıyla büyüdük.

Gösterişten uzak, israftan uzak olmamız telkin edildi.Çalışmak, vatansevgisi, insanları kendi ailemizin ferdi gibi düşünmek "İBADETTİR" denildi. Okuduğumuzromanlar,hikayeler,şiirler, filmler duygu hayatımızı tamamlıyordu.Sesssiz bir nesildik, tesirli olamadık;bugün içinde yaşadığımız ortamdaki yanlışlar,küreselleşmenin getirdiği değişimler de olsa, bizim eserimizdir,eserimizle övünemiyoruz maalesef....

toplumun rehber öğretmenlere ihtiyacı var.örnek olamıyorsak onları örneklerle tanıştıralım.yeniden yapılanma seferberliğinin içinde OKU'maya ayıracağımız yer daha fazla olmalı.öğretmenler yıllarca değişik öğrencilerle karşılaşır her seferde başka metod uygularlar.ellerinde tecrübe verilerini değerlendirmek akıllarına gelmez.halbuki her HATIRADA uygulanan değişik bir yöntem onları başarıya ve başarısızlığa götürür.çocukluğumdan beri dayağa karşı olmuş, kendim dahil, dayak atan öğretmenleri sevmemişimdir.

görev yaptığım okulların birinde tecrübeli bir öğretmen benimle çok ilgilendi.uzun uzun tecrübelerini aktardı.ben de istekle onu dinleyip sınıfımda uygulamaya çalıştım.eskiden yeni öğretmenler tecrübeli ve başarılı öğretmenleri dinler ve örnek alırdı.şimdikiler gibi egoları kaf dağında değildi.bana söylediği son cümle şöyleydi."evladım, bütün sınıfı istediğin gibi yetiştirmek idealin olabilir.ancak her sınıfta bunu başaramazsın, o sınıfta bir kişiye ulaşarak EĞİTMEN bile seni mutlu etmeli.geleceğintürkiyesinde o bir kişi önemlidir.

sonuç olarak okullarda, genç öğretmenlere rehber olacak, sohbetle onları eğitecek tecrübeli ve de kaliteli öğretmenlere ve onları rehber edinecek egosu az genç öğretmenlere ihtiyaç var.milli eğitimde böyle bir uygulama yok.acaba bu nitalikte alternatif okullar kurulamaz mı?ÜTOPYA MI olur veya biz kendimiz çocuklarımıza böyle bir eğitim yapamaz mıyız?

ben öğrencilik hayatımda okumayı çok seven biriydim.kitap alamazdım kiralık kitaplar okurdum.öğretmenlik yaptığım uzun yıllarda da her sınıftaki öğrencilerime okumayı sevdirmek için çok çeşitli etkinliklerle, orjinal yollarla bütün gayretimle,ümitsizliğe kapılmadan çalışmışımdır.

fert fert bir okuma seferberliğine girelim,önce kendi gönlümüzü, sonra öğrenci ve çocuklarımızın gönüllerini fethedelim.belki o zaman milli eğitim üzerine düşünenleri,medyamızda görev alanları ikna edebiliriz

eğitim üzerine okunması gerekli yeni kitapları öğretmenlerimize okutma yolları arayalım.maalesef üzülerek itiraf edeyim ki en az okuyan kitle öğretmenlerdir.çünkü onlar kendilerini ÖĞRENMEYE değil ESKİ BİLDİKLERİNİ ÖĞRETMEYE proğramlandırmışlardır.
Sevdiklerinizle Paylaşın
 
 
Anahtar Kelimeler

Begendim (+) +20 Begenmedim (-)
| | Yazan : selen | Tarih : 23 Nisan 2009 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 1414 )
Anasayfa <<<< Önceki Konu <
> Sonraki Konu >>>> KELEBEK.....
Yorum Yok
  Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
Bilgi
  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
YÖNETiM PANELi
   
İsim
Şifre

 
Yeni Yıla Kalan Zaman!

Güncel Online
   


Gazete Sayfaları
   

   
«    Aralık 2021    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Döviz Kurları
   

Altın Fiyatları
   
Yeni Konular
   
» Xiaomi Mi 10 Pro
» Corona Virüsü Nedir?
» Güneşimi Kaybettim
» Mevlana'dan
» Black Panther
» Elektrik faturaları azalacak
» Kuzalan Tabiat Parkı
» Burun estetiği
» Japonya'da robotlar
» Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
Rastgele Konular
   

» AYYYY YAZIK OLDUUUU. ÇOK ŞEKERLER ...
» Ashampoo Photo Commander 11.1.4 P ...
» sahip çıkamadılar:)
» Fırında köfte ve patates
» Compilation HD Wallpapers 25
» Jokey kızı ve atı
» VW Beetle yenilendi
» Novicorp WinToFlash 0.7.0048b Por ...
» DENİZ ŞAKAYIKLARI (ANEMON)
» Hyundai'den hidrojenli İntrado


Yazan: ARG

En Çok Okunan Konular
   
İstatistikler
   

ARG
Konular: 2769
Yorumlar: 746
fredy4518
Konular: 2668
Yorumlar: 0
selen
Konular: 2410
Yorumlar: 239
trip
Konular: 1980
Yorumlar: 160
akgs
Konular: 681
Yorumlar: 237
boncukvet
Konular: 349
Yorumlar: 236

Makale İstatistikleri
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bugün: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Makale: 13037
 »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

Üye İstatistikleri
 »   Bugün: 0
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Üye: 24841
 »   Yasaklı Üye: 1

Yeni Üyemiz
 »  zonawm

Arşiv
   

A

R

Ş

İ

V

Mart 2020 (2)
Temmuz 2018 (2)
Şubat 2018 (6)
Ocak 2018 (1)
Eylül 2017 (4)
Ağustos 2017 (2)
Anket
   

Mükemmel
Çok İyi
Normal
Beğenmedim
Fikrim yok


 
 
,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
Clicky Web Analytics