ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Günlük Burçlar
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 22

Arama Motorları : ArrayoBot, Yandex Bot, crawl Bot

Toplam ( 25 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
 
 
  ......... HANTA VİRÜSÜ..... 
  Kategori: GENEL KONULAR

 
Türkiye'de ilk kez görülen 'hanta virüsü' hastalığına karşı Vatandaşlar uyarılıyor. Kuş gribi, ateşli kanamalı kongo hastalığı (kene vak'aları) derken şimdi de kemirici hayVanlar (fare) kaynaklı 'hanta virüsü' hastalığı baş gösterdi.

İlk olarak şubat ayında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tıp Fakültesi Hastanesi'nde teşhis edilen Hastalık nedeniyle madenden emekli bir çiftçi Bartın'da yaşamını yitirdi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi(ZKÜ) tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güven Çelebi, beraberinde ZKÜ tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Mungan ile ZKÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği Toplantı Salonu'nda hantavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de bu hastalığı ilk kez teşhis eden Doç. Dr. Çelebi, 20 Şubat'ta hastanenin acil servisine yüksek ateş, üşüme-tireme, karın ağrısı gibi şikâyetler ile başvuran bir hastanın kan trombosit sayısında azalma ve böbrek işlevlerinde bozulma saptandığını belirtti. Çelebi, "Daha önce benzer nitelikte bir iki hastanın daha başvurduğu dikkatimizi çekmiş ve olası bir salgın Hastalıktan şüphelenilmiştir. Bu vakanın ortak özellikleri belirlenerek 'şüpheli olgu' tanımı yapılmış ve Bartın İl sağlık Müdürlüğü ve Zonguldak İl sağlık Müdürlüğü aracılığıyla bölgedeki sağlık kurumlarından 'şüpheli olgu' tanımına uyan hastaları bildirmeleri istenmiştir. Derinleştirilen araştırmalarda, vakanın 'hantavirüs' enfeksiyonu olduğu tespit edilmiştir. Hantavirüs bir 'kanamalı ateş' etkenidir ve ülkemizde bu virüse bağlı gelişen enfeksiyon hastalığı günümüze kadar bildirilmemiştir. Bu nedenle sağlık Bakanlığı ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi şüpheli olgular konusunda ivedilikle bilgilendirilmiştir." dedi.

5 KİŞİ TEDAVİ GÖRÜYOR

Bölgede toplam 16 vak'adan tahlil sonuçları netlik kazanan 13 kişinin 9'unda hantavirüs saptandığını, serviste halen 5 kişinin tedavi gördüğünü, diğerlerinin ise sağlığına kavuştuklarını hatırlatan Çelebi, mart ayı başında sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bilim komisyonunun çalışmalara başladığını söyledi.

Çelebi, şöyle devam etti: "ZKÜ tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, sağlık Bakanlığı, RSHM, Hacettepe Üniversitesi tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, Zonguldak İl sağlık Müdürlüğü ve Bartın İl sağlık Müdürlüğü hekimlerinden oluşan ekipler ile hem Zonguldak hem de Bartın illerinde inceleme ve araştırmalar yürütülmüştür. Hantavirüs, 'böbrek yetmezliği ile seyreden kanamalı ateş' veya 'Hantavirüs kalp-akciğer sendromu' olarak iki şekilde seyretmektedir. Saptanan Hastalık bulguları daha iyi seyirli olan 'böbrek yetmezliği ile seyreden kanamalı ateş' tablosu ile uyumludur."

Hantavirüslerin doğadaki başlıca rezervuarının fare gibi çeşitli kemiriciler olduğunu kaydeden Doç. Dr. Çelebi, virüsün kemiricilerin idrar ve dışkısıyla çevreye atıldığını ileri sürerek, "Virüsün insanlara bulaşması genellikle iki yolla gerçekleşmektedir. Gıdalara bulaşmış virüsün ağız yoluyla alınması veya çevreye bulaşmış virüsün toz halinde havaya saçılması ve bu tozların solunum yoluyla vücuda alınması. Ayrıca virüsü taşıyan bir kemiricinin insanı ısırması sonucu da Hastalık insana bulaşabilir. Bu nedenle farelerle temas olasılığı daha yüksek olan çiftçiler, hayVancılıkla uğraşanlar, liman işçileri gibi meslek grupları daha çok risk altındadır." dedi.

Hastalığın kuluçka süresinin 1- 3 hafta arasında olduğunu, kuluçka süresinin sonunda ani başlayan yüksek ateş, üşüme-tireme, halsizlik, yaygın adale ağrıları, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasıyla da kan trombosit sayısında azalma ve böbrek işlevlerinde bozulma görüldüğünü anlattı. Hanta virüsün çok hafif şikâyetlerle seyredip kendiliğinden iyileşeceği gibi diyaliz gerektiren ciddi böbrek yetmezliğine de sebep olabileceğini açıklayan Doç. Dr. Güven Çelebi, hastalığın insandan insana direkt yolla bulaştığına dair bir veri bulunmaması nedeniyle hastaların karantinaya alınması gibi önlemelere gerek olmadığını sözlerine ekledi.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Hantavirüs hastalığını önlemeye yönelik halen etkili bir aşı olmadığını ifade eden Çelebi, "Korunmada en önemli unsur, insanların ev, işyeri gibi yaşam alanlarında kemirici kontrolünün sağlanmasıdır. Bu amaçla konunun uzmanları tarafından önerilen mücadele yöntemleri kullanılmalıdır." dedi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi(ZKÜ) tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güven Çelebi, özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktaları şöyle sıraladı: "Kemiricileri kesinlikle canlı olarak yakalamaya çalışmamalıdır. Çünkü kemiricinin ısırması veya tırmalaması yoluyla Hastalık bulaşabilir. Ölü bir kemiriciye çıplak elle temas etmek uygun değildir. Mutlaka eldiven giyilmeli veya maşa gibi bir araç kullanmalıdır. Ölü kemiriciler ortalıkta bırakılmamalı, derince açılmış bir çukura gömülmelidir. Bu işlemlerden sonra eller mutlaka su ve sabunla yıkanmalıdır. Yiyecek ve içecekler mutlaka kemiricinin giremeyeceği kapalı dolaplarda saklanmalıdır. Yiyecek - içecek kaplarının ağzı kapalı bırakılmalıdır. Kemiricinin idrar ve dışkısı ile kirlenmiş yüzeyler yüzde 10'luk çamaşır suyu kullanılarak silinmelidir. Kemiricilerin idrar ve dışkısıyla kirlenmiş yüzeylerden havalanan tozların solunum yoluyla alınmasıyla insanlara Hastalık bulaşabilir. Bu nedenle fare idrar veya dışkısıyla kirlenmiş riski alanların temizliği yapılırken süpürge, elektrik süpürgesi gibi toz kaldıran temizlik yöntemlerinden kaçınılmalıdır. Bu tür riski alanlar öncelikli olarak yüzde 10'luk çamaşır suyu ile nemlendirilmeli ve sonrasında silme / yıkama gibi yöntemler kullanılmalıdır. Genel olarak el temizliğine dikkat edilmeli, riskli yerlere temas sonrasında eller su ve sabunla yıkanmalıdır."

Hantavirüsü şüphesiyle hastanelerine başvuran hastaların yaşadıkları Zonguldak'ın Devrek ve Ereğli ilçelerine bağlı köyler ile Bartın'ın köylerinde çalışma yürüttüklerini vurgulayan Çelebi, "Temel amaç, bu Hastalıkla karşılaşma riski yüksek olan meslek grupları ormancılar, madenciler gibi meslek grupları. Kan örnekleri alınarak bu virüs yeni mi ortaya çıktı eskiden var mıydı bunları araştırdık." diye konuştu.
Sevdiklerinizle Paylaşın
 
 
Anahtar Kelimeler Çelebi, sağlık, virüsü, hastalığı, Fakültesi, Zonguldak, olarak, Hastalık, kanamalı, böbrek, yoluyla, Anabilim, idrar, Hantavirüs, virüsün, Müdürlüğü, yüksek, hanta, dikkat, grupları

Begendim (+) +10 Begenmedim (-)
| | Yazan : selen | Tarih : 15 Nisan 2009 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 1653 )
Yorum Yok
  Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
Bilgi
  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
YÖNETiM PANELi
   
İsim
Şifre

 
Yeni Yıla Kalan Zaman!

Güncel Online
   


Gazete Sayfaları
   

   
«    Ocak 2022    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Döviz Kurları
   

Altın Fiyatları
   
Yeni Konular
   
» Xiaomi Mi 10 Pro
» Corona Virüsü Nedir?
» Güneşimi Kaybettim
» Mevlana'dan
» Black Panther
» Elektrik faturaları azalacak
» Kuzalan Tabiat Parkı
» Burun estetiği
» Japonya'da robotlar
» Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
Rastgele Konular
   

» BurnAware Pro 5.3 Final Portable
» FİLTRE TESTİ
» Microsoft'tan tarihi uyarı
» Yonca evcimik-çapkın kız 2008
» Sen bir tanesin
» BAYANLARI TANIYORMUYUZ BİLİNMEYEN ...
» PhotoLine 17.10 Portable
» Horoz ( Fena Komik )
» TARİHTE BUGÜN ''02 MART''
» Bilgisayar yazıları


Yazan: fredy4518

En Çok Okunan Konular
   
İstatistikler
   

ARG
Konular: 2769
Yorumlar: 746
fredy4518
Konular: 2668
Yorumlar: 0
selen
Konular: 2410
Yorumlar: 239
trip
Konular: 1980
Yorumlar: 160
akgs
Konular: 681
Yorumlar: 237
boncukvet
Konular: 349
Yorumlar: 236

Makale İstatistikleri
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bugün: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Makale: 13037
 »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

Üye İstatistikleri
 »   Bugün: 0
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Üye: 24841
 »   Yasaklı Üye: 1

Yeni Üyemiz
 »  zonawm

Arşiv
   

A

R

Ş

İ

V

Mart 2020 (2)
Temmuz 2018 (2)
Şubat 2018 (6)
Ocak 2018 (1)
Eylül 2017 (4)
Ağustos 2017 (2)
Anket
   

Mükemmel
Çok İyi
Normal
Beğenmedim
Fikrim yok


 
 
,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
Clicky Web Analytics