ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Günlük Burçlar
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 25

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot

Toplam ( 40 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  Bektaşi Fıkraları 
  Kategori: F I K R A L A R

 

“Türk Edebiyatı” içinde Bektaşi fıkralarının özel bir yeri vardır. Bektaşilerin dine yaklaşımı “batini” (sadece cümlenin doğrudan verdiği mana değil, bu sözcüklerin bir simge olarak kullanılması yoluyla, simgenin içinde saklı bulunan diğer anlamların da gündeme alınması batını özelliği meydana getirir) bakış açısıyla olduğu için dinin sadece “dış yönü”nü görenler mizahi bir dille eleştirilmektedir.

Bektaşi fıkraları asla kimsenin yüzünü kızartacak fıkralar değildir. İnce, hiciv içeren fıkralardır. Ancak bazen doğrudan birilerine kabaca takılma içeren fıkraları da sanki Bektaşi fıkrasıymış gibi takdim edebilmişlerdir, oysa bu tür fıkralar Bektaşiliğe iftira atmak için sonradan çıkarılmıştır. Bektaşi fıkraları çoğu zaman yobazlıkla, bağnazlıkla, tutuculukla ilgili hicivler içerir. Fakat bunları incitmeden, kimseyi aşağılamadan, gerekirse kendisiyle dalga geçerek yapar. Ayrıca, Bektaşi fıkralarının temel özelliklerinden biri Bektaşi kimliğinin “hazır cevaplığı”nı yansıtmasıdır.

Bir hoca vaaz verirken ‘Zina, içki, kumar arttı, ahlaksızlık yaygınlaştı, bu gidişle dünya alt üst olacak‘ demiş.

Bektaşi de ‘Ne biliyorsun, belki altı üstünden iyi çıkar!” demiş.

 

 

BEKTAŞİ FIKRALARINDAN ÖRNEKLER:

 

Ya iğnenin deliğini büyütür ya da deveyi küçültür

Bektaşi dervişlerinden birine:

Erenler! Cenabı Hak her şeye kadirdir, dersiniz; bir dikiş iğnesinin gözünden bir deveyi geçirebilir mi, demişler. Bektaşi:

Vızır, vızır, der.

Nasıl, diye sorulunca,

Ya dikiş iğnesinin gözünü büyütür, ya deveyi küçültür, geçirir, demiş. 

 

Balıklara ziyafet verebilir

Bir Bektaşi, yelken gemisine binip giderken birden bire fırtına zuhur etmekle gemi dalıp çıkmaya, Bektaşi de fena halde korkmaya başlar. Yolculardan biri yanına sokulup “Dedem, korkma, Allah kerimdir” deyince Bektaşi, “Ben de onun için korkuyorum ya, kemal-i kereminden balıklara ziyafet verebilir” demiş. 

 

Dediklerimin aksini yapıyordu

Adamın biri hasta yatmakta olan çocuğuna okuyup dua etmesi için bir Bektaşi babasını çağırmış. Bektaşi gelip çocuğun başında okuyup üfleyerek elini sürüp “İnşallah bu çocuk ölür” demiş.

Buna canı sıkılan ev sahibi ses çıkarmadan Bektaşiyi yolcu etmiş.

Aradan birkaç gün geçince hasta çocuk iyileşip ayağa kalkmış ve bir gün Bektaşi’ye rastlayan adam:

Baba erenler, geçen günler seni götürüp hastamıza dua etmeni istemiştik. Siz aksine beddua ettiniz. Fakat  Allaha çok şükür çocuk iyileşti. Senin kötülüğün yanına kaldı, diye kahırlanan adama Bektaşi fütursuzca:

“Oğlum, o sıra benim Allah ile aram yoktu. Dediklerimin hep aksini yapıyordu. Ben öyle istedim ki çocuğa sıhhat versin” demiş. 

 

Kabahat tarlayı sana gösterende

Bir köyde yağmur duasına çıkarlar. Bektaşi de bunlara uyar. Cemaatin arkasından giderken eline geçirdiği bir ağaç dalını kendi tarlasına dikerek başını yukarı kaldırır.

Bizim tarla da işte burası. Bari iyice bir yağmur yağdır da sulansın, der.

Yağmur duası biter, herkes evine döner ve o akşam şiddetli bir yağmur ve dolu yağar. Bektaşi sabahleyin tarlasını gezmeye gider. Bir de ne görsün, dolu bilhassa kendi tarlasındaki ekinleri mahvedip toprağa katmış. O vakit de başını yukarı kaldırarak Allaha şöyle hitap eder:

Kabahat sende değil, sana tarlayı gösteren pezevenkte, der.


Tadına bakmamışsın

Bektaşi’nin biri hiç zeytin ağacı görmemiş. Bir gün zeytin ağacı olan bir memlekete gelmiş ve üzerinde zeytin bulunan bir ağacın yanına gelerek bir zeytin koparmış. Yemek için ağzına atmış ki çok acı. O zaman bektaşi: “Hey Allahım, bunu Kuran’da methetmişsin ya, tadına bakmamışsın, demiş.


Ben her gün taciz etmem

Ramazan ayı, dileklerin kabul olduğu aydır. Allahtan ne istersen verilir, demişler. Bektaşi’nin biri de bunu duymuş. Çoktan beri veremediği borcunu ödemek için camiye giderek namaz kılıp, duaya başlamış. “Yarabbi, evine ilk defa geldiğim gündür, ben bunlar gibi günde beş defa gelip seni taciz etmem. Borcumu verecek kadar para ihsan eyle. Bir daha gelmem” demiş.

Yegane Dervişi Benim

Bir hoca ile bir Bektaşi dervişi yol arkadaşı olmuş. Hocanın bir beygiri dervişin de bir merkebi varmış. Mevsim yaz olduğundan akşamüzeri bir çayırlık mahalle muvasalatlarından geceyi orada geçirmeye karar vermişler. Heybelerindeki nevaleden beraberce taam edip biraz konuştuktan sonra yatıp uyumak zamanı gelince, “Yarabbi, beygirimi sana emanet ettim, sen hıfz et” demiş.

Bektaşi de, “Şeyhim, benim merkebi de sen bekle” demekle hoca hayretle, “Allaha emanet et, günaha giriyorsun, demiş ise de derviş aldırmamış. Yatıp uyumuşlar. Ertesi sabah kalktıkları zaman hocanın beygiri meydanda olmadığı halde Bektaşi’nin merkebi orada otlayıp duruyormuş. Bu hali gören hoca hayretle, “Bu nasıl şey” Allaha emanet ettiğim beygir gitmiş, Bektaşi’nin merkebi duruyor” diye söylenmeye başlayınca derviş, “Bunda hayret edilecek bir şey yok. Allahın kulu bir sen değilsin. Beygiri diğer kuluna verdi. Halbuki bizim şeyhin yegane dervişi benim. Tabii malımı sabaha kadar bekledi” diyerek hocayı da güldürmüş.


Hangisi Daha Uğursuzmuş?

Avcı Sultan Mehmed diye anılan Dördüncü Mehmed bir gün akşama kadar uğraştığı halde, bütün attıkları boşa gider. Bunun sebebini sabahleyin ilk gördüğü adamın uğursuzluğuna hamlederek, “Saraydan çıkarken kapı önünde sallana sallana biri geçiyordu. Sivri külahlı, sırtı kamburumsu… Bana çabuk bulun” emrini vermiş. Hemen tanımışlar, meşhur Bektaşi Ayyaş Hamza. Karakullukçular yaka paça adamı huzuruna getirmiş.

Öyle bir uğursuzun yaşama hakkı olmadığı için derhal asılmasına irade çıkar. Bektaşi der ki: “Sabahleyin ilk beni gördüğünüz için iki keklik bile vuramadınız. İyi ama padişahım, benim de bu sabah ilk gördüğüm siz oldunuz, fakat benim kellem gidiyor. Uğursuzluk hangimizde fazla?

Cevap padişahın o kadar hoşuna gider ki hayatını bağışladıktan başka bir kese de altın verir.


Evet Ama Hangi Pezevenge Yaptırdı?

Bir Bektaşi her ne olursa olsun (Allahtan) dermiş. Bir gün bir külhanbeyi, bu Bektaşi’nin ensesine sultani bir sille aşketmiş. Bektaşi arkasına dönünce  külhanbeyi, “Baba efendi!, ne bakıyorsun, Allahtan, demiş.

Bektaşi hiç düşünmeden cevap vermiş, “Amenna, be imanım, ben de Allahtan olduğunu biliyorum ama hangi pezevengin eliyle yaptırdı diye merak ettim de ona bakıyorum.

 

 

Bektaşi ile bir haca yola çıkmışlar bir süre sonra hoca namaz saati demiş başlamış kılmaya rekat üstüne rekat selam üstüne selam bektaşinin beklemekten canı sıklmış hoca namazı bitirince sormuş yahu bu ne uzun namaz böyle Hoca:kazaya kalmış namazlarımı eda eyledim Betaşi: eh benda bir namaz kılayım demiş ve başlamış namaz,sonunda bitmiş Hoca dayanamayıp sormuş senin namazda uzun sürdü der. Bektaşi önümüzde ki haftanın namazını kıldım der Hoca şaşırmış yahu olur mu böyle şey Bektaşi gülmüş yukarıda ki senin veresiyene kabul ediyorda benem peşinimi neden kabul etmesin?

    

Bektaşiye sorarlar:And içer misin? Bektaşi:Biz fakiriz ne bulursak içeriz!


Bir gün cami hocaları ile Bektasi dua ediyormuş.cami hocaları Allahım bizi doğru yoldan ayırma bize din ver iman ver , bizim Bektaside Allahım bana bi şarap parası ver diye allaha dua etmiş . cami çıkışında hocalar Bektasiye sorar hiç Allah'tan şarap parası istenirmi sen delimisin. Bektasi , ee napıyım bende şarap parası yok onu diledim , sizde din iman yok sizde onu dilediniz


Kurak giden bir yaz mevsiminde ekin-ekeneğin kurumasından korkan köy halkı Babaeren'den yağmur duasına çıkılmasını ister. Durumun hassasiyetini kavrayan babaeren kabul eder, topluluk duanın yapılacağı tepeye doğru yola koyulur. Yol üzerindeki kendi tarlasının kuraklıktan sarardığını gören Babaeren içinden "Allahım burası benim" demekten kendini alamaz. Dunın ardından başlayan yağmur sele dönüşür. Dönüşte tarlasının büyük kısmının erozyona uğradığını gören Babaeren hiddetle "sana tarlayı gösteren dürzüde kabahat" demekten kendini alamaz.      

Bektasi birgün bir ahbabına ziyarete gitmiş arkadaşıyla oturub hoş beş ettikten sonra namaz vakti gelmiş ezan okunmuş arkadaşı Bektasiye hadi kalk namazımızı kılalım demiş namzı kılmışlar bu arada arkadaşının abdest almadığını gören Bektasi namazı kıldıktan sonra dostum abdest alman namaz kıldın galiba demiş Bektaside uzatma dostum namaz kıl dedin kıldık abdest al deseydin alırdık demiş.


Bektasinin birini ramazanda içki içtiği için yaka paça kadıya götürürler. Çakırkeyif Bektasi'yi görür görmez kadı: - "Behey kafir! Bu yaşta hala içiyorsun bu zıkkımı. Utanmıyor musun? Bilmiyor musun haram olduğunu?" der. - "Sırtınızdaki ipek kaftan da haramdır..." diye karşılık verir Bektasi. Kadı: - "Bunun içine pamuk katarlar." Bektasi: - "Dünyada doğru adam mı kaldı, şaraba da yarı yarıya su katıyorlar..."


Bir Bektasi, merkebine odun yükleyip şehre gelirken karşıdan tüccar kılıklı iki adam peyda olarak : -Şu zındıkla alay edelim, diye Bektasiye yanaşıp selam verince Bektasi de durur, merkebi de. Tüccarlar işaretle : -Bu eşeğin ne düşünüyor? -Odun tasımaktan yorgun düştü de, artık kasabada ticaret etmeyi düsünüyor!


Hoca, camide içkinin kötülüğünden bahsediyormuş. Cemaat arasında bulunan Bektasi'nin fena halde canı sıkılmış. Gitmek üzere kalkayım derken, koynundaki şarap şişesi kayıp yere düşmüş. Baba hiç istifini bozmadan şöyle konuşmuş: - "Kör olasıcayı işte kaldırıp attım. Sizde varsa, tam zamanı! Siz de atın!"
    

Bektasi, camide namazdan sonra dua etmiş : -Ey ulu Tanrım, bana bir rakı parası ver! Yanında namazını bitiren softa da, ellerini kaldırmış : -Rabbim, bana iman ver! İki duayı da işiten hoca, Bektasiye : -Bak, herkes ne isitiyor Tanrı'dan, sen rakı parası. Utanmıyor musun?, demiş . Bektasi usulca : -Ne yapalım hoca efendi, herkes kendisinde olmayanı ister, demiş.
      

Bektasiyi, rica minnet camiye götürmüşler.Hoca başlamış anlatmaya : -Bir yer vardır ki orada, zengin fakir ayrımı yoktur.Dertli giren neşeli olur.Oraya giren herkesin gönlü ferahtır.Bilin bakalım, burası neresidir? Bektasi yanıt vermiş : -Neresi olacak, meyhane...
 

KAYNAK:
(Türk Edebiyatında Bektaşi Fıkraları, Dursun, Yıldırım, Akçağ Yayınları 286)

Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • Bir firmanın İnsan Kaynakları
 • Demirel Fıkrası
 • Saçma hediye
 • Osman amcanın karısı
 • Kocanın çok bileni
 • Ben Herşeyi Biliyorum
 • Köyün Hocası
 • Yumurta
 • Kaptan Pilot
 • Yanlış Yazmışlar
 • Kapak buna denir
 • Dikkat Noktaları farklı..
 • Soyisim
 • ADAMIN BİRİ
 • Eşşekoglu eşşek
 • En iyi yalancı
 • Son Teklonoji Saat
 • YA ben gıdersemmm
 • Afacanlar
 • Top patladı duymadınmı
 • Hafta sonu BIRAZDA gülelim.
 • Anahtar Kelimeler Bektaşi, demiş, için, gün, Bektaşinin, benim, Allahtan, kadar, merkebi, zeytin, gider, deveyi, zaman, Allaha, çocuk, fıkraları, yağmur, emanet, yanına, halde

  Begendim (+) +5 Begenmedim (-)
  | | Yazan : trip | Tarih : 19 Aralık 2010 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 4276 )
  Bazı Kızlar Neden Evde Kalır <<<< Önceki Konu <
  > Sonraki Konu >>>> Anasayfa
  Yorum Yok
    Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Ocak 2022    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
   
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
   
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
     
  Yeni Konular
     
  » Xiaomi Mi 10 Pro
  » Corona Virüsü Nedir?
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  Rastgele Konular
     

  » BERAT KANDILI ŞİİRİ
  » YouTube Downloader HD 2.9.8.20 Po ...
  » Directory Opus 11.7.5372 Portable
  » LazPaint 6.4 Portable
  » Freemake Video Downloader 3.1.1.0 ...
  » Ferrari 4x4
  » İSLAMİ SÖZLER
  » Edip Akbayram-Nefesin nefesime
  » HEPSİ 1 BİYOGRAFİ
  » Ashampoo WinOptimizer 10.02.00 Po ...


  Yazan: fredy4518

  En Çok Okunan Konular
     
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2769
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13037
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  ?

  Y

  V

  Mart 2020 (2)
  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
  ,.-~*´¨¯¨`*·~-.¸-(_ © Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*´¨¯¨`*·~-.¸
  Clicky Web Analytics