ARGUNEY > FAYDALI BİLGİLER > Menopoz Dönemini Geciktiren Ve Tedavi Eden Şifalı Bitkiler (HANIMLARA ÖZEL BİLGİLER)

Menopoz Dönemini Geciktiren Ve Tedavi Eden Şifalı Bitkiler (HANIMLARA ÖZEL BİLGİLER)


17 Temmuz 2011. Düzenleme: mekansız

MENOPOZ
Tanımı: (Yaş dönümü) Kadın yaşamında, genellikle 45 yaş­larında başlayan, çeşitli organik ve psıkolojik belirtiler gösteren dönemdir.

Bazen ani olarak, fakat genellikle, aralarının uzaması şek­linde adetler kesilir. Sıcak basmaları, aşırı kanamalar, depresyon ve genel durum bozukluğu belirebilir. Dolayısıyla bu belirtileri beklemek, kadını, onları hissetmeye yönelten bir etkendir.

Menopoz belirtilerinin çoğu cinsiyet hormonlarının uygu­lanmasıyla giderilebildiği gibi, bazen de sakinleştirici verilmesi gerekir. Kadının üreme kabiliyeti yok olduğu halde, cinsel istek ve aktivite azalmaz, hatta bazı durumlarda artabilir. Bu şu de­mektir, menopozdaki kadın, anne olamaz, fakat kadınlığını kay­betmiş değildir.

Menopozdaki depresyon vakaları ve adet kesilmesinden sonra görülecek kanama, durumunda, mutlaka uzman bir dokto­ra danışmakta fayda vardır.

Öneriler: Taze ve yeni çiçek açmış çıban otu ince kıyılıp ağzı geniş bir şişenin boğazına kadar doldurulur, üzerine ağzına kadar konyak eklenip sıkıca kapatıldıktan sonra güneş görebile­ceği veya sıcak bir yerde iki hafta bekletildikten sonra az suyun içine 10-15 damla katılıp sıkıntılı hallerde içilir.

* Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı aslanpençesi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvei veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çoban çantası katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı pelin katılıp dem­lenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çıban otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı çuha çiçeği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fin­can kaynar suyun içine bir çay kaşığı kekik katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı binbirdelik otu katılıp demlen­mesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya çiçeği katılıp demlen­mesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fin­can kaynar suyun içine bir çay kaşığı ada çayı katılıp demlen­mesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fin­can kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı yabani yase­min sapı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten son­ra süzülerek içilir.

* Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fin­can kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı şamdan çiçe­ği katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sü­zülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı turunç kabuğu katı­lıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Sıkıntılı hallerde bir su bardağı soğuk suyun içine ince kı­yılmış bir çay kaşığı melek otu katılıp demlenmesi için bir gece bekletildikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla içilir.

* Akşamları yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı oğul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fin­can kaynar suyun içine ince kıyılmış ince bir çay kaşığı aynül bakar (dağ öküzgözü) katılıp demlenmesi için kısa bir süre bek­lendikten sonra süzülerek içilir. Doktor kontrolü ve tavsiyesi ol­madan kullanılmaz

* Bir litre suyun içine ince kıyılmış birer silme yemek kaşığı atkuyruğu, ısırgan otu, civanperçemi ve çoban çantası katılıp kayna­tılmasının ardından süzülerek günde üç öğün birer çay fincanı içilir.

* Sıkıntılı hallerde bir çay bardağı soğuk suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı ince kıyılmış kokulu yapışkan otu katılıp demlenmesi için bir gece bekletildikten sonra süzülerek gün içinde aralıklarla içilir.

* Akşamlan yatmadan evvel veya sıkıntılı hallerde bir fin­can kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı civanperçe­mi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra sü­zülerek