ARGUNEY > EKONOMİ > Ucuz benzinin formülü bulundu

Ucuz benzinin formülü bulundu


11 Aralık 2010. Düzenleme: ARG

ARGrup, Türkiye'de akaryakıt işine iddialı bir giriş yaptı.

Benzin istasyonlarını alarak yüzde 7'lik bayi payını ortadan kaldıran grup, onun yerine vatandaşa yüzde 7 ucuz benzin satmaya başladı.

Arbel Gıda'nın sahibi Mersinli işadamı Mahmut Aslan, Kanada'da borsaya açık olan şirketi ARGrup ile Türkiye'de akaryakıt işine iddialı bir giriş yaptı. AR Grup marttan bu yana Türkiye'de 33 dağıtım noktasını yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırımla aldı.

Karının yarısından vazgeçen grup; bu yöntemle benzinin yüzde 7 ucuza satılabileceğini kanıtladı. Akaryakıtın litresinin 4 lira olmasına rağmen, ARGrup'un Full istasyonlarında benzin 3,71 ile 3,73 TL arasında satılıyor. 

İŞTE İNDİRİMİN SIRRI
ARGrup Yönetim Kurulu üyesi Timuçin Yalı, ABD'deki sistemi Türkiye'ye getirmeye kararlı olduğunu açıkladı.  Bu sistemde dağıtım şirketleri kendi istasyonuna sahipolduğu için bayilere verilen yüzde 7'lik kar payını ödemiyor. Bunun yerine vatandaşa indirimli benzin satıyor.

BU SİSTEMLE YÜZDE 7 KAR YETİYOR
Yalı Türkiye'de bir dağıtımcının pazarın yüzde 25'inden fazlasına sahipolamayacağı için istasyonları 3. kişilerin işletmesine verdiklerini, işletmeci payının en fazla yüzde 1 olduğunu söyledi. Yalı "Biz Tüpraş'tan sonraki kısımda oluşan yüzde 15'lik karın fazla olduğunu düşünüyoruz. Herkes vergilerin çokluğundan şikayet ediyor ama sorun yalnızca vergiler değil. Bu sistemle bize yüzde 7 kar yetiyor" diye konuştu.

HALK UCUZ BENZİNE KOŞUYOR
Bu sistemin büyük miktarda yatırım gerektirdiğini anlatan Yalı, hedeflerinin 100 istasyon sayısına ulaşmak olduğunu anlattı. Yalı'nın verdiği bilgiye göre, ARGrup 33 dağıtım noktasına sahip. Bunların 16'sı faaliyette, İstanbul Davutpaşa, Bayrampaşa ve Sarıgazi istasyonları önümüzdeki günlerde devreye girecek. İstanbul'da pazar paylarının yüzde 6 olduğunu belirten Yalı "Bizim istasyon başısatış ortalamamız günde 24 bin litreye ulaştı. Türkiye'de en büyük dağıtım şirketlerinin İstanbul'da günlük ortalama satışı ise 7 bin 500 litre. Bizim bir istasyonumuz, diğer şirketlerinin 3 katı satış yapıyor. Halk ucuz benzine koşuyor" dedi.

TRAFİKTE KORNA ÇALMA EYLEMİ
Peşpeşe yapılan iki zamla birlikte 1 litre benzinin fiyatının 4 liraya çıkması kamuoyunda tepkiyle karşılanırken, tüketici dernekleri zamları protesto etmek için eyleme hazırlanıyor. Öncelikle Maliye ve Enerji bakanlıkları ile EPDK'ya toplu faks gönderilecek. Pazar günü ise çok sayıda derneğin katılımıyla trafikte korna çalma eylemi yapılacak

 

(Selma Şenol / BUGÜN)