ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Günlük Burçlar
   Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 24

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, spider Bot, oBot, oBot, oBot

Toplam ( 51 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
 
 
  Kurban Hakkında Bilgiler 
  Kategori: BİLİYORMUSUNUZ

 

  Kurban Hakkında Bilgiler   Muhterem Efendim;

 

            Selam ve muhabbetlerimizi arz eder, size ailenize ve çocuklarınıza iki cihanda saadetler dileriz. Zaman bir sel gibi gelip geçiyor. Kainatta her şey ömür sayfalarını doldurmakla meşgul. Zira daha dün gibi başlayan koskoca bir hicri yılın son 2 ayına girmiş bulunmaktayız. Şimdiden o büyük güne yani kurban bayram gününe hazırlanmanın maddi ve manevi heyecanı içerisindeyiz. Çünkü Ramazan Bayramında aff-ı umumi tecelli eder. kurban Bayramında hem aff-ı umumi hem de terfi-i derecât tecelli eder.

 

            KURBAN

 

            Kurban; Allah’a yaklaşmak, teslim olmak ve rızasını kazanmak için Kurban Bayramı günlerinde ibadet niyetiyle ve Allah’ın adıyla belirli cins ve vasıflardaki hayvanların kesilmesidir. Kurban kesmek zekat ve bayram namazları gibi hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Meşruiyeti kitap, sünnet ve icma ile sabittir.

            Hükmü; Kurban bizim(Hanefi) mezhebimize göre vacip diğer üç mezhebe göre sünnet-i müekkededir. Tariften de anlaşıldığı üzere kurban, kulu Allah’a yaklaştıran bir ameldir ki, bu ibadet Hz.Adem (A.S.) zamanına dayanır. Tarihte kurban ile alakalı en büyük imtihanı ise Hz.İbrahim (A.S.), oğlu İsmail (A.S)’ı kurban etmek için vermiştir. Diğer imtihan da Peygamberimizin Dedesi Abdülmuttalip’in oğlu ve Peygamberimizin babası olan “Abdullah’ı kurban etme” sözüdür. Hz. İsmail (A.S.) Hz.Allah’ın cennetten gönderdiği koçla kurtulmuş, Hz.Abdullah 100 deve kurban edilerek kurtulmuştur. Bundan dolayı da Peygamberimiz şöyle buyurmuştur; “Ben iki kurbanlığın oğluyum; Biri ceddim İsmail (A.S.), diğeri babam Abdullah’tır.” Diğer bir hadis-i şerifle de; “Bir kimse kurban kesmeye kudreti olur da kurban kesmezse o kimse elbette bizim mescidimize yaklaşmasın.” Başka bir hadis-i şerifte “Şefaatimize nail olmaz” buyurmuşlardır.

            Bayram ve özel günlerde sevdiklerimize, çocuklarımıza, eşimize, anne, baba, nine ve dedemize hediye almak suretiyle onların gönlünü kazanmaya çalışırız. Kurban bayramında hediyelerin ne olacağını Hz.Ali (R.A.) rivayetinden sonra söyleyelim.

            Hz.Ali (R.A.) ‘dan rivayet olundu ki; “Bir kimse evinden kurbanlık almak için çıksa, o kimseye her adımı için on sevap yazılır, on günahı afv olunur ve o kimseye on derece verilir. Kurban almak için konuştuğu zaman, o kimsenin sözleri tesbih olur. Kurbanın parasını verdiğinde her bir dirhemi için 700 hasene yazılır. Kurban yatırılıp kesilince, kesildiği yerden 7 kat yere varıncaya kadar ne varsa o kimse için istiğfar ederler. Kanı aktığı zaman Hz.Allah (C.C.) her damlasından on melek halkeder o melekler kıyamete kadar o kimse için istiğfar ederler, etinden ikram ettiğinde her bir lokması için Hak Teâlâ İsmail (A.S.)’ın evlatlarından bir köle azat etmiş sevabı verilir.

            Böyle büyük bir sevabı kurban alıp sevabını çocuklarımız, annemiz, babamız ve geçmişlerimize hediye etmekle hediyelerin en büyüğü olmuş olur. O kişinin memnuniyetini ve sevincini ifade etmek kelimelerle mümkün değildir.

            Peygamber Efendimiz, vefatından sonra Hz.Ali (R.A.)’ye biri kendisi için diğeri ümmeti olmak üzere 2 kurban kesmesini vasiyet etmiştir. Allah dostları, her müslümanın bu büyük sevaptan mahrum olmaması için kurban parasını 1 yıl içinde ödeyebilecekse, kurban alıp kesmesini tavsiye buyurmuşlardır.

 

KURBAN KESMENİN FAZİLETİ

 

            Kurbanın Nisabı;

            Kurbanın nisabı(Yani kurbanın vacip olması için bulunması icap eden miktar); Sadaka-i fıtr(Fitre) vacip olacak kadar malı bulunmaktır. Sadaka-i fıtr vacip olan herkese kurban kesmek vaciptir. Bu malın zekat nisabında olduğu gibi ticaret malı olması ve zekatta olduğu gibi üzerinden bir sene geçmesi lazım değildir. Kurban kesmeye mahsus olan günlerin sonunda dahi zengin olsa kurban kesmek vacip olur. Kurban ancak kurban olmaya uygun hayvanı kesmekle eda edilir. Vakti içinde kurban kesmeyip kıymetini sadaka olarak verseler eda etmiş olmazlar.

 

            KURBANIN MADDİ VE MANEVİ FAYDALARI

 

            Kurbanın maddi ve manevi olmak üzere 7 mühim faydası vardır.

1-     Gazab-ı İlahi’yi söndürür.

2-     Rıza-i İlahi’yi celbeder.

3-     Çok kurban kesilen bir memlekette harp olmaz.

4-     Eğer bir insan hali vakti müsait olup da kurban kesmezse, muhakkak o kişinin ya kendisinden veya çoluk çocuğundan veyahut ta malından, ticaretinden, servetinden ve varlığından mutlaka bir kan çıkar.

5-     Kurbanda çoluk çocuk ve fakir fukara için umumi bir maslahat ve mutlak bir menfaat vardır.

6-     Kurban bayramında Aff-ı Umumi tecelli eder.

7-     Kurban kesmeyen Allahsızların gayesi, neticesi ve sonu intihardır. Kendi kendilerini katlederek ebedi cehenneme yuvarlanır giderler.

 

Kurban edilecek hayvanlar;

            Koyun ve keçinin en az 1 yaşını doldurmuş, sığır ve mandanın da en az 2 yaşını doldurmuş olması gerekir. Yani hicri yıla göre 24 ayı doldurmuş olması, bunu anlayabilmek için hayvanın ağzı açıldığında “Çapa” denen ortadaki iki dişin büyümüş, yandaki dişlerin seviyesine çıkmış olması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus, 2 dişinin düşmüş olması veya dişlerinin ucunun gözükmesi 24 ayını doldurmuş anlamına gelmez. Hayvan sahibi tarafından doğduğu gün ve tarih net biliniyorsa,24 ayı da geçmiş ise çapası olmasa dahi kurban olur. Şöyle bir misal verelim. Kurban bayramı günü doğan bir koyun veya keçi bir sonraki kurban bayramı kurban olur. Sığır ise 2 sene sonraki kurban bayramında kurban olur. Koyun cinsinin 6 ayını doldurmuş bir yaşında gibi gösterişli ise oda kurban olur. Bunların dışında hiçbir hayvandan kurban olmaz.

 

            Kurban edilmesi caiz olmayan hayvanlar;

            Bir veya iki gözü kör, dişlerinin çoğu dökülmüş(eti yenen hayvanların yayılmasını sağlayan dişler 8 tanedir. Alt çenededir. Üst çenede diş olmaz. Bu dişlerin çoğunun dökülmüş olması.)

            Kesileceği yere yürüyemeyecek kadar topal ve zayıf, dilsiz ve kulaksız doğmuş, meme başlarının çoğu kopmuş, kulağının veya kuyruğunun yarıdan fazlası kopmuş, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırılmış, kan isteyen hayvan kurban olmaz.

 

            Kurbanın eti ve derisi;

            Kurban eti üçe taksim edilir. Bir parçası kendi ailesine, ikinci parçası dost ve akrabalarına, üçüncü parçası ise fakirlere tasadduk edilir.

            Kurban dini bir ibadet olduğu gibi etini ve derisini vermek de ibadettir. Dini bir ibadetin mahsulü ancak dini ve ilmi hizmetler için sarf etmek en isabetli harekettir.

 

            Diğer kurbanlar;

1-     Akika Kurbanı; Yeni doğan çocuk için Hz.Allah’a şükren kesilen kurbandır.

2-     Nezir Kurbanı; Mühim bir maksadından dolayı Allah rızası için kurban kesmeyi nezretmek makbuldür. Bunun yerine getirilmesi vaciptir. Nezir sahibi ve aile fertleri kurbanın etinden yiyemez.

3-     Ölü için kurban; Ölen bir müslümanın ruhuna sevabını hediye etmek için kesilen kurbandır.

4-     Şükür Kurbanı; Ev,arsa, araba veya benzeri mühim bir ihtiyacına kavuştuğu için Allah-ü Teâlâ’ya şükür olarak kesilen kurbandır.

 

Yurdumuzda kalıp ilim ve irfan ışığı altında çeşitli okullara devam edip öğrenim gören talebelerimizin her türlü ihtiyacı, derneğimiz tarafından karşılanmaktadır. Derneğimizin gelir kaynağı da siz hayırsever halkımızdır.

 

            Kurban bayramı yaklaşması münasebetiyle Bayramınızı tebrik eder; Kurban, et ve deri gibi bağışlarınızı bekler, kabulünü Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

Sevdiklerinizle Paylaşın
 
 
Anahtar Kelimeler kurban, iccedilin, Kurban, olması, kimse, Kurbanın, doldurmuş, buumlyuumlk, tecelli, umumi, vacip, etmek, kesilen, Bayramında, İsmail, kadar, hediye, parccedilası, manevi, olmak

Begendim (+) +2 Begenmedim (-)
| | Yazan : selen | Tarih : 24 Kasım 2009 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 2599 )
> Sonraki Konu >>>> Anasayfa
Yorum Yok
  Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
Bilgi
  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
YÖNETiM PANELi
   
İsim
Şifre

 
Yeni Yıla Kalan Zaman!

Güncel Online
   


Gazete Sayfaları
   

   
«    Ocak 2022    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Döviz Kurları
   

Altın Fiyatları
   
Yeni Konular
   
» Xiaomi Mi 10 Pro
» Corona Virüsü Nedir?
» Güneşimi Kaybettim
» Mevlana'dan
» Black Panther
» Elektrik faturaları azalacak
» Kuzalan Tabiat Parkı
» Burun estetiği
» Japonya'da robotlar
» Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
Rastgele Konular
   

» Köpek balıkları tweet atıyor
» Bel ve Boyun Fıtığı...
» Estádio da Luz, (Işık Stadı)
» Renault ZOE
» FreeFileSync 3.15 Portable
» Exotic cars, Ferrari, Maserati, H ...
» Facebook'ta nüfus artışı
» Bu havalarda gaza gelmeyin
» NURETİN RENÇBER KARAGÜL
» cem yılmaz


Yazan: fredy4518

En Çok Okunan Konular
   
İstatistikler
   

ARG
Konular: 2769
Yorumlar: 746
fredy4518
Konular: 2668
Yorumlar: 0
selen
Konular: 2410
Yorumlar: 239
trip
Konular: 1980
Yorumlar: 160
akgs
Konular: 681
Yorumlar: 237
boncukvet
Konular: 349
Yorumlar: 236

Makale İstatistikleri
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bugün: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Makale: 13037
 »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

Üye İstatistikleri
 »   Bugün: 0
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Üye: 24841
 »   Yasaklı Üye: 1

Yeni Üyemiz
 »  zonawm

Arşiv
   

A

R

Ş

İ

V

Mart 2020 (2)
Temmuz 2018 (2)
Şubat 2018 (6)
Ocak 2018 (1)
Eylül 2017 (4)
Ağustos 2017 (2)
Anket
   

Mükemmel
Çok İyi
Normal
Beğenmedim
Fikrim yok


 
 
,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
Clicky Web Analytics