ARGUNEY > BiTKiLER > Palmiye

Palmiye


7 Ekim 2015. Düzenleme: ARG

İnce ve zarif yapraklarıyla en çok beğenilen fidanlardır. Çok ısınmamış salonları severler. Toprağı (3) sayılıdır.

Yaprakları daimi olarak yeşilliğini koruyan, dökmeyen ve narin bir ev bitkisi olan Cocos, Hindistan Palmiyesi adıyla da bilinir. Büyüdükçe daha geniş yere gerekseme duyar. Bol suya katlanan bitkinin, su eksikliği olup olmadığı kolayca anlaşılamaz, çünkü yaprakları pörsümez. Ancak susuzluk devam ederse yaprak uçları sivrilir ve zamanla kurur. Bazı hallerde bu kuruyan tepe uçları yapraklara daimi değmesinden de kuruma ileri gelebilir.

Cocos Samedorea: Palmiyeler arasında ince yapraklı ve yüksek bir ağaç olmayan bu fidan, salonlar için çok uygundur. Fidanın dibinden tepesine kadar yaprakları zarif bir görünüm oluşturur. Toprağı (3) Sayılıdır. Tohumla yetişir.

Cocos Serocsillon: Palmiye bölümün-dendir. Büyük parlak yapraklıdır. Yapraklarının üzerinde beyaz tüyler bulunur. Zarif bir fidandır. Toprağı (3) sayılı topraktır. Tohum ve çelikle yetiştirilir.

Genellikle küçük saksılarda elde edilen bitkiyi, geliştikçe daha geniş saksılara almak iyi bir yoldur. Saksı harcı olarak ağır toprak ve kumlu özlü toprak kullanılır. Yaşlı bitkilerde saksı değişimi her ilkbaharda yapılamayacağı için, haftalık az miktarda sıvı gübre verilerek sağlıklı kalması sağlanır.

Nemli atmosferi sevdiğinden sık sık püskürtme ile su verilerek toprak nemli tutulmalıdır. Kuvvetli güneş ışığından da korumak gereklidir.

Cocos Australis: Hurmaya benzeyen daha kaim yapraklı bir bitkidir. Hurma gibi yetiştirilir ve bakılır. Toprağı (3) sayılı topraktır.

Cocos Weddelliana: İnce zarif yapraklarıyla Palmiyeler arasında en çok beğenilen bir fidandır. Çok ısınmamış salonları sever. Toprağı (3) sayılıdır. Tohumla yetişir.