ARGUNEY > BiTKiLER > Sardunya

Sardunya


6 Ekim 2015. Düzenleme: ARG

Çeşitli renkteki çiçekleri ve zarif yaprakları ile çok sevilen, kıymetli bir bitkidir. Yaprak renkleri toprak, mevsim ve dışarı yastıklarında yetişmesine göre değişiklik gösterirler. Normal koşullarda ve camekânlarda yetişen bitkilerin yaprakları koyu parlak veya erguvan ve sarımtırak renkleri ile değişiklik gösterirler. Çiçekleri ise Zonal gruptakilerden daha çoktur ve huni şeklinde, zıt renkli, dar ve güzel iki çiçek yaprağı meydana getirirler. Sardunya’nın sayısız renkte türleri olup, büyüklük, şekil ve yetiştirilme bakımından değişiklik gösterirler.

Bu değişik türlerden biri de Kral Sardunya’dır. Mayıs – Haziran ve Temmuz aylarında, gözalıcı çiçekleri ile kendisine kral dedirtecek kadar güzel bir görünüşte olur. Zonal gruptakilerden oldukça değişik bir yetişme yöntemi vardır. Ancak bir devre çiçek verebilir.


Zonal’lar ise bütün mevsim çiçeklidir.

■ Geranıum (Sardunya)

Kral Sardunya ilkbaharda 7,5 – 8 cm.’lik saksılara konur, bir süre sonra yapraklanır. Mayıs – Haziran’da ise çiçeklenir. Gece 18-20 derece ısı, gündüz de bol miktarda su ve ışık gereklidir. Bitkinin tamamen köklenip çiçeklenmesinden sonra taze filizlere bol miktarda temiz hava verilmelidir. Sapının alt kısmı odunumsu ve sert bir hal alınca, oldukça güç kesilir. Bitki bir süre kuru tutulursa da yeni tomurcuklar belirince normal sulama yapılmalı, daha sonra da geniş saksılara alınmalıdır. Kışın sulama en az derecede yapılmalıdır.

Genç Sardunya bitkisi, ilkbaharda 5 -7,5 cm. çaplı saksılara konur, yaz sonunda ise filiz sürdürmesi sağlanmalıdır.

Yaşlı bitki ise gelecek yıl için örnek olarak bulundurulur. îstenen çiçek rengini elde etmek için de (fazla zengin olmamak üzere) iyi toprak ve bol ışık gereklidir. Büyüme için fazla su ile besine gereksinimi yoktur.