ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Radyo
   
Site içinde ara
   

Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

Günlük FALINIZ
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 25

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, oBot, oBot, spider Bot, oBot, Yandex Bot, oBot, oBot

Toplam ( 53 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
  Astrolojide Kişisel Özellikleriniz 
  Kategori: A S T R O L O J i

 
Amerikan Psıkiyatri Birliği'nden John M. Oldham, kişilik bozukluklarının daha iyi tanımlanması ve verilerin geliştirilmesi amacıyla oluşturulan yeni bir tanı sisteminin mimarı ve aynı zamanda da New York Eyalet Zihinsel Sağlık Bürosu'nun Yöneticisi ve de Columbia Üniversitesi'nde Klinik Psıkiyatri Profesörü. Oldham'ın çalışmasında, kişilik bozukluklarının tanısı için uygulanan test metodunun adı DSM-III-R (Kişisel Bozukluklarının Teşhisi ve İstatistiksel Dağılım). Test araştırmanın yanısıra, kişilik tiplerinin üzerinde de duruyor. İşin ilginç yanı ise, 13 astrolojik tiplemenin de bu testte yer alması; aslında test astrolojik bir çalışmayı amaçlamış değil, sadece astrolojiden de yararlanılmış. Kişiliklerle ilgili bilgileri okuduğunuzda sanki astrolog Linda Goodman'ın "Burçlar" kitabını okur gibi oluyurosunuz. Temel olarak 13 tip temel olarak alınmış ve pozitif tanımlar getirilmiş; pozitif tanımların tam zıddı olan negatifler ise kişilik bozuklukları olarak değerlendirilmiş.

Kişilik İlgili Burç Ruhsal Bozukluk
Vicdanlı Başak Takıntılı/Baskıcı
Öz güvenli Koç (Aslan etkisinde) Kendini beğenmiş
Sadık Terazi Bağımlı
Dramatik Aslan İsterik
Uyanık Akrep Paranoyak
Duyarlı Yengeç (Balık etkisinde) Çekingen
Gururlu Boğa Pasif/agresif
Maceraperest Yay Anti sosyal
Özel nitelikli Kova Şizoid davranışlar
Yalnız Balık 1. Kişilik Şizoid
Fedakar Balık 2. Kişilik Öz güvensiz
Canlı, aktif İkizler Sınırda
Agresif Oğlak Sadist

Balık Burcu'nun ikiye bölünmüş olması iki ayrı kişiliğin ortaya çıkmasıyla oluşmuş, bu yaklaşım psıkiyatri ötesinde ve daha çok astroloji kokuyor. Belki de astrolojik kişiliklerin çok esnek olmaları veya her kılığa bürünmesi buna neden olmuş olabilir ve tabii biraz da Balık Burcu'nun garipliği... Ama asıl önemli olan yön, insanların 12 tiple sınıflandırılamayacağını iddia eden bilimsel görüşün göbeğinden böyle bir değerlendirmenin çıkmış olması; bu yüzden rapor daha tartışılır bir hale geliyor. Bir deney yapalım; Ahmet'in burcu Başaktır, Ay Yengeç'tedir ve Yükselen burç Aslan'dır. Buna göre yukardaki değerlendirmeye bakacak olursak, Ahmet, vicdanlı, duyarlı ve dramatik bir kişiliğe sahiptir. Öyle mi acaba?

İyi ama gezegensel konumlar nerede?

Göründüğü kadarıyla rapor hazırlanırken ve testler oluşturulurken objektiflikten uzaklaşma korkusuyla, gereğinden öte objektif kalınmış ve tam her deneğe 104 soru sorularak, ruhsal bozukluk tanımlamalarıyla, astrolojik kişilikler arasında bir paralellik kurulmaya çalışılmış. İkizler Burcu insanı için "canlı" yani "Merküryen" tip denilmiş ama bu burcun temel niteliği olarak kabul edilen aşırı duygusallık ve çok değişken duyguların zenginliği ön plana alınmamış. Oysa İkizler öncelikle bu sözcüklerle tanımlanabilir ve duyguların değişkenliği öylesine sınırsız ve hızlıdır ki, aslı gözden uzak tutulamaz.

Elbette ki rapordaki tanımlamalar reddedilemez veya gerçek dışı olarak görülmemelidir fakat eğer astroloji ile bir bütünlük ya da en azından ortak bir yön veya asgari bir uzlaşma aranıyorsa daha dikkatli ve daha esnek olunmalıdır. Raporun etkisi sanıldığından fazla olacak ve bazı psıkiyatristler tarafından çok ciddiye alınacağından, astroloji kitaplarının bilimsel çevrelerdeki satışı da artacaktır. Tabii ki bu arada da, psıkiyatrların ve psıkologların çoğu astrolojinin zengin ve inanılmaz dilini keşfedecekler; Rapordaki özgün DSM terminolojisinin yanısıra, astrolojiden de çok şey öğrenecekler; örneğin şu beş özelliği ele alalım; "Vicdanlı Başak-Yalnız ve fedakar Balık-Canlı İkizler ve maceraperest Yay" Herbiri ötekisini uyarıyor gibi fakat bu tiplerin iç bilinç alanlarında ortaya çıkan benzer vurgular, aslında kişiliğin negatif yönlerini oluştururlar; işte bu karmaşık cümle astrolojinin en önemli analiz olgusu olan "gezegensel açılar"ın etkileri anlamına gelir. Örneğin Kare Açı, bu tipler arasında güçlü bir enerji oluşturacak ve bir tür meydan okumaya neden olacaktır ama aynı zamanda da söz konusu kişisel özellikler zayıflayacak ve hatta durağanlaşacaktır. Hatta daha da ötede, benzer karakteristikler kişilik bozukluklarıyla bütünleşecektir.

Gerçek astrolojinin inanılmaz yönü;

Diğer taraftan vicdanlı Başak, gururlu Boğa'dan ve agresif Oğlak'dan destek ve güç alacaktır. Bu astrolojik kombinasyonlar yani açısal oluşumlar daha dengeli ve kalıcı bir konum oluşturacaktır; yanısıra da görünür karakteristiklerin ve kişilik bozuklarının benzerlikleri de azalacaktır. Eğer Satürn, Kova Burcu'ndaysa, o dönem için sabit burçların durumu daha zorlaşacaktır. Yani "Dramatik/Aslan'ın isterikliği- Uyanık(Akrep'in paranoyası- Gururlu/Boğa'nın pasif, agresifliği ve özel nitelikli/Kova'nın şizoid davranışları" çok daha fazla ortaya çıkacak ve dönemsel olarak kalıcı olacaktır. Bir diğer durumda ise, vicdanlı Başak yukardaki konuma girmişse özel yaşamında dramatik davranışlar sergilemeye başlayacaktır. Kısacası astroloji bu yorumları yapabilecek düzeydedir ve söz sahibidir. Ama daha ötede, psıkologlar rapordaki DSM tiplemelerini kullanarak kişilikleri çiftleştirme konusunda önemli bir kaynak sağlamış olabilirler; o kullanım noktasında bazı karakteristik zıt kutuplar daha iyi tanımlanabilir; o zaman da davranış bozukluklarının azaltılması için önemli bir yardım elde edilmiş olacaktır. Aynı yaklaşım astroloji de zaten vardır; örneğin aşağıdaki zıt kutupların oluşturduğu açığa çıkan bozukluklar, rapordaki tanımlar kullanılarak astrolojik mantıkla ve açısal konumlar geçerli olmak kaydıyla çok yararlı olmaktadırlar;

Uyanık Akrep - Gururlu Boğa Paranoyak, pasif agresiflik
Dramatik Aslan - Özel nitelikli Kova İsterik ve şizoid davranışlar
Vicdanlı Başak - Yalnız ve fedakar Balık Takıntılı/baskıcı, öz güvensiz, şizoid
Canlı, aktif İkizler - Maceraperest Yay Sınırda/Anti sosyal
Duyarlı Yengeç - Agresif Oğlak Çekingen/Sadist
Öz güvenli Koç - Sadık Terazi Kendini beğenmiş/Bağımlılık.
En iyi yol; bilimsel astroloji danışmanlığı

Hemen hatırlanması gereken bir diğer önemli yön, bitişik/komşu burçların simgesel karışımlarıdır. Örneğin Sadık Terazi'de, biraz Başak'ın vicdanı, Başak'da Aslan'ın heyecanı, draması, İkizler'in canlılığında, Yengeç'in duyarlılığı belli oranlarda etkindirler. Bu bir bozulmadır; örneğin Teraziler'de sık sık görülür, Merküryen Başaklar ve Venüsyen Başaklar bu karışımdan ortaya çıkarlar. Bir İkizler veya Güneş Aslanı, Yengeç'in iç gezegenlerinden sık etkilenirler. Bu çapraz karışımlar, genelleşmiş saf astrolojik tiplemelerin dışını gösterirler böylece astrolojinin genel olduğu iddiası bu noktada çürütülür.

Psıkiyatrlar için en iyi yol, iyi birer astrolog veya astroloji hocaları bulmak olabilir, bu yol sayısız kitabı kendi kendine okumaktan çok daha iyidir. Astrolojik horoskopların (yıldız haritalarının) karşılaştırılmaları, bilimsel tezlere büyük destek olabilir, sonuçlar yararlı olacaktır. Burada bilim, falcı-astrologlar popülizminden ve astrolojinin hatalı ve de eksık antik geçmişinden etkilenmemelidir, kurtulması gereken en önemli kompleks veya aşırı duyarlılık budur; Astroloji yine de kehanetlerde bulunabilir, bunun bir zararı yoktur; sinema saygın bir sanattır ama ninja ve seks filmlerinin varlığı sinemanın saygınlığını bozmamaktadır. 

Amerikan Psıkiyatri Birliği'nden John M. Oldham, kişilik bozukluklarının daha iyi tanımlanması ve verilerin geliştirilmesi amacıyla oluşturulan yeni bir tanı sisteminin mimarı ve aynı zamanda da New York Eyalet Zihinsel Sağlık Bürosu'nun Yöneticisi ve de Columbia Üniversitesi'nde Klinik Psıkiyatri Profesörü. Oldham'ın çalışmasında, kişilik bozukluklarının tanısı için uygulanan test metodunun adı DSM-III-R (Kişisel Bozukluklarının Teşhisi ve İstatistiksel Dağılım). Test araştırmanın yanısıra, kişilik tiplerinin üzerinde de duruyor. İşin ilginç yanı ise, 13 astrolojik tiplemenin de bu testte yer alması; aslında test astrolojik bir çalışmayı amaçlamış değil, sadece astrolojiden de yararlanılmış. Kişiliklerle ilgili bilgileri okuduğunuzda sanki astrolog Linda Goodman'ın "Burçlar" kitabını okur gibi oluyurosunuz. Temel olarak 13 tip temel olarak alınmış ve pozitif tanımlar getirilmiş; pozitif tanımların tam zıddı olan negatifler ise kişilik bozuklukları olarak değerlendirilmiş. Kaynakwh webhatti.com: Astrolojide Kişisel Özellikleriniz

Kişilik İlgili Burç Ruhsal Bozukluk
Vicdanlı Başak Takıntılı/Baskıcı
Öz güvenli Koç (Aslan etkisinde) Kendini beğenmiş
Sadık Terazi Bağımlı
Dramatik Aslan İsterik
Uyanık Akrep Paranoyak
Duyarlı Yengeç (Balık etkisinde) Çekingen
Gururlu Boğa Pasif/agresif
Maceraperest Yay Anti sosyal
Özel nitelikli Kova Şizoid davranışlar
Yalnız Balık 1. Kişilik Şizoid
Fedakar Balık 2. Kişilik Öz güvensiz
Canlı, aktif İkizler Sınırda
Agresif Oğlak Sadist

Balık Burcu'nun ikiye bölünmüş olması iki ayrı kişiliğin ortaya çıkmasıyla oluşmuş, bu yaklaşım psıkiyatri ötesinde ve daha çok astroloji kokuyor. Belki de astrolojik kişiliklerin çok esnek olmaları veya her kılığa bürünmesi buna neden olmuş olabilir ve tabii biraz da Balık Burcu'nun garipliği... Ama asıl önemli olan yön, insanların 12 tiple sınıflandırılamayacağını iddia eden bilimsel görüşün göbeğinden böyle bir değerlendirmenin çıkmış olması; bu yüzden rapor daha tartışılır bir hale geliyor. Bir deney yapalım; Ahmet'in burcu Başaktır, Ay Yengeç'tedir ve Yükselen burç Aslan'dır. Buna göre yukardaki değerlendirmeye bakacak olursak, Ahmet, vicdanlı, duyarlı ve dramatik bir kişiliğe sahiptir. Öyle mi acaba?

İyi ama gezegensel konumlar nerede?

Göründüğü kadarıyla rapor hazırlanırken ve testler oluşturulurken objektiflikten uzaklaşma korkusuyla, gereğinden öte objektif kalınmış ve tam her deneğe 104 soru sorularak, ruhsal bozukluk tanımlamalarıyla, astrolojik kişilikler arasında bir paralellik kurulmaya çalışılmış. İkizler Burcu insanı için "canlı" yani "Merküryen" tip denilmiş ama bu burcun temel niteliği olarak kabul edilen aşırı duygusallık ve çok değişken duyguların zenginliği ön plana alınmamış. Oysa İkizler öncelikle bu sözcüklerle tanımlanabilir ve duyguların değişkenliği öylesine sınırsız ve hızlıdır ki, aslı gözden uzak tutulamaz.

Elbette ki rapordaki tanımlamalar reddedilemez veya gerçek dışı olarak görülmemelidir fakat eğer astroloji ile bir bütünlük ya da en azından ortak bir yön veya asgari bir uzlaşma aranıyorsa daha dikkatli ve daha esnek olunmalıdır. Raporun etkisi sanıldığından fazla olacak ve bazı psıkiyatristler tarafından çok ciddiye alınacağından, astroloji kitaplarının bilimsel çevrelerdeki satışı da artacaktır. Tabii ki bu arada da, psıkiyatrların ve psıkologların çoğu astrolojinin zengin ve inanılmaz dilini keşfedecekler; Rapordaki özgün DSM terminolojisinin yanısıra, astrolojiden de çok şey öğrenecekler; örneğin şu beş özelliği ele alalım; "Vicdanlı Başak-Yalnız ve fedakar Balık-Canlı İkizler ve maceraperest Yay" Herbiri ötekisini uyarıyor gibi fakat bu tiplerin iç bilinç alanlarında ortaya çıkan benzer vurgular, aslında kişiliğin negatif yönlerini oluştururlar; işte bu karmaşık cümle astrolojinin en önemli analiz olgusu olan "gezegensel açılar"ın etkileri anlamına gelir. Örneğin Kare Açı, bu tipler arasında güçlü bir enerji oluşturacak ve bir tür meydan okumaya neden olacaktır ama aynı zamanda da söz konusu kişisel özellikler zayıflayacak ve hatta durağanlaşacaktır. Hatta daha da ötede, benzer karakteristikler kişilik bozukluklarıyla bütünleşecektir.

Gerçek astrolojinin inanılmaz yönü;

Diğer taraftan vicdanlı Başak, gururlu Boğa'dan ve agresif Oğlak'dan destek ve güç alacaktır. Bu astrolojik kombinasyonlar yani açısal oluşumlar daha dengeli ve kalıcı bir konum oluşturacaktır; yanısıra da görünür karakteristiklerin ve kişilik bozuklarının benzerlikleri de azalacaktır. Eğer Satürn, Kova Burcu'ndaysa, o dönem için sabit burçların durumu daha zorlaşacaktır. Yani "Dramatik/Aslan'ın isterikliği- Uyanık(Akrep'in paranoyası- Gururlu/Boğa'nın pasif, agresifliği ve özel nitelikli/Kova'nın şizoid davranışları" çok daha fazla ortaya çıkacak ve dönemsel olarak kalıcı olacaktır. Bir diğer durumda ise, vicdanlı Başak yukardaki konuma girmişse özel yaşamında dramatik davranışlar sergilemeye başlayacaktır. Kısacası astroloji bu yorumları yapabilecek düzeydedir ve söz sahibidir. Ama daha ötede, psıkologlar rapordaki DSM tiplemelerini kullanarak kişilikleri çiftleştirme konusunda önemli bir kaynak sağlamış olabilirler; o kullanım noktasında bazı karakteristik zıt kutuplar daha iyi tanımlanabilir; o zaman da davranış bozukluklarının azaltılması için önemli bir yardım elde edilmiş olacaktır. Aynı yaklaşım astroloji de zaten vardır; örneğin aşağıdaki zıt kutupların oluşturduğu açığa çıkan bozukluklar, rapordaki tanımlar kullanılarak astrolojik mantıkla ve açısal konumlar geçerli olmak kaydıyla çok yararlı olmaktadırlar;

Uyanık Akrep - Gururlu Boğa Paranoyak, pasif agresiflik
Dramatik Aslan - Özel nitelikli Kova İsterik ve şizoid davranışlar
Vicdanlı Başak - Yalnız ve fedakar Balık Takıntılı/baskıcı, öz güvensiz, şizoid
Canlı, aktif İkizler - Maceraperest Yay Sınırda/Anti sosyal
Duyarlı Yengeç - Agresif Oğlak Çekingen/Sadist
Öz güvenli Koç - Sadık Terazi Kendini beğenmiş/Bağımlılık.
En iyi yol; bilimsel astroloji danışmanlığı

Hemen hatırlanması gereken bir diğer önemli yön, bitişik/komşu burçların simgesel karışımlarıdır. Örneğin Sadık Terazi'de, biraz Başak'ın vicdanı, Başak'da Aslan'ın heyecanı, draması, İkizler'in canlılığında, Yengeç'in duyarlılığı belli oranlarda etkindirler. Bu bir bozulmadır; örneğin Teraziler'de sık sık görülür, Merküryen Başaklar ve Venüsyen Başaklar bu karışımdan ortaya çıkarlar. Bir İkizler veya Güneş Aslanı, Yengeç'in iç gezegenlerinden sık etkilenirler. Bu çapraz karışımlar, genelleşmiş saf astrolojik tiplemelerin dışını gösterirler böylece astrolojinin genel olduğu iddiası bu noktada çürütülür.

Psıkiyatrlar için en iyi yol, iyi birer astrolog veya astroloji hocaları bulmak olabilir, bu yol sayısız kitabı kendi kendine okumaktan çok daha iyidir. Astrolojik horoskopların (yıldız haritalarının) karşılaştırılmaları, bilimsel tezlere büyük destek olabilir, sonuçlar yararlı olacaktır. Burada bilim, falcı-astrologlar popülizminden ve astrolojinin hatalı ve de eksık antik geçmişinden etkilenmemelidir, kurtulması gereken en önemli kompleks veya aşırı duyarlılık budur; Astroloji yine de kehanetlerde bulunabilir, bunun bir zararı yoktur; sinema saygın bir sanattır ama ninja ve seks filmlerinin varlığı sinemanın saygınlığını bozmamaktadır. 

Sevdiklerinizle Paylaşın
 
  BeNZeR KoNuLaR iLGiNiZi ÇeKeBiLiR
 • ASTROLOJi
 • Doğum tarihinize göre hangi bitkisiniz
 • Kadınlar ve Burçları
 • BALIK
 • KOVA
 • OĞLAK
 • YAY
 • AKREP
 • TERAZİ
 • BAŞAK
 • ASLAN
 • YENGEÇ
 • İKİZLER
 • BOĞA
 • KOÇ
 • Doğum tarihine göre kişilik özellikleri
 • Siz Hangi Burçtansınız ?
 • Burçlara Göre Erkeklerin Çekici Özellikleri
 • Burçlara Göre Kadının Çekici Yönleri
 • Doğum tarihinie göre hangi bitkisin
 • Burçlar Sinirlenince
 • Anahtar Kelimeler çok, astroloji, astrolojik, olarak, önemli, İkizler, kişilik, Balık, astrolojinin, için, Başak, bilimsel, olacaktır, ortaya, yanısıra, örneğin, rapordaki, yön, olabilir, Kişilik

  Begendim (+) +5 Begenmedim (-)
  | | Yazan : selen | Tarih : 9 Ekim 2010 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 2999 )
  TERK EDILEN BURCLARIN TEPKILERI <<<< Önceki Konu <
  > Sonraki Konu >>>> Burcunuzun mantıqı
  Yorum Yok
    Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
  Bilgi
    Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
  YÖNETiM PANELi
     
  İsim
  Şifre

   
  Yeni Yıla Kalan Zaman!

  Güncel Online
     


  Gazete Sayfaları
     
     
  «    Kasım 2021    »
  PtSaÇrPrCuCtPz
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
   
  Döviz Kurları
     

  Altın Fiyatları
     
  Yeni Konular
     
  » Xiaomi Mi 10 Pro
  » Corona Virüsü Nedir?
  » Güneşimi Kaybettim
  » Mevlana'dan
  » Black Panther
  » Elektrik faturaları azalacak
  » Kuzalan Tabiat Parkı
  » Burun estetiği
  » Japonya'da robotlar
  » Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
  Rastgele Konular
   

  » Task Coach 1.3.21 Portable
  » YouTube Downloader HD 2.9.9.16 Po ...
  » Driver Genius Pro 10.0.0.712 Port ...
  » DOSTMUYUZ
  » Cem Yılmaz'ın filmi 'yahşi batı ...
  » KIRAÇ Talihim yok bahtım kara
  » Altay - İsabet
  » Universal Virus Sniffer (uVS) 3.7 ...
  » Ay Burcu Nedir?
  » PUMA


  Yazan: ARG

  En Çok Okunan Konular
   
  İstatistikler
     
  ARG
  Konular: 2769
  Yorumlar: 746
  fredy4518
  Konular: 2668
  Yorumlar: 0
  selen
  Konular: 2410
  Yorumlar: 239
  trip
  Konular: 1980
  Yorumlar: 160
  akgs
  Konular: 681
  Yorumlar: 237
  boncukvet
  Konular: 349
  Yorumlar: 236

  Makale İstatistikleri
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bugün: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Makale: 13037
   »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

  Üye İstatistikleri
   »   Bugün: 0
   »   Son 1 Saat: 0
   »   Bu Ay: 0
   »   Toplam Üye: 24841
   »   Yasaklı Üye: 1

  Yeni Üyemiz
   »  zonawm
  Arşiv
     

  A

  R

  Ş

  İ

  V

  Mart 2020 (2)
  Temmuz 2018 (2)
  Şubat 2018 (6)
  Ocak 2018 (1)
  Eylül 2017 (4)
  Ağustos 2017 (2)
  Anket
     

  Mükemmel
  Çok İyi
  Normal
  Beğenmedim
  Fikrim yok


   
   
  ,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
  Clicky Web Analytics