ARGUNEY SiTESi TURKiYE' s PORTAL
Dünya Saatleri
SiTE REHBERi
   
Astroloji
Ata Sözlerimiz
Bilgisayar Dünyası
Biliyormusunuz
Bitkiler
 
Cumhurbaşkanlarımız
Dini Konular
Download Program
Dünya Rekorları
Ekonomi
 
Faydalı Bilgiler
Fıkralar
Futbol Süper Lig
 
Genel Konular
Günün İçinden
Güzel Sözler
 
Hikayeler
Hava Durumu T.G
Hayvanlar Alemi
Hazır Mesajlar
 
Karışık Resimler
Komik Resimler
Komedi Mizah
Müzik Köşemiz
 
Oyunlar
Otomobil Dünyası
Önemli Linkler
 
Photo Shop Online
Rüya Yorumları
 
Sağlık Köşemiz
Slayt & PPS
Sinema -Tiyatro
Sözlük-Translate
Şiirler & Aşk'a Dair Sözler
Sahibinden Satılık
 
Teknoloji
Wallpaper
Video Klip
Yemek Tarifleri
 
GooGLe aRa
   

Web'te Türkçe

Radyo
   
Site içinde ara
   

Hava DuRuMu
   

Istanbul:
Antalya:
Izmir:
Ankara:
Van:
Edirne:

5 Günlük Haritalı Tahmin

Günlük FALINIZ
   ReKLaM
   
_______________
_______________
_______________
TLF: 05353370000
_______________
TLF: 05353370000
_______________
Yeni Yorumlar
   
Yazan: ARG, Konu:
Ayla
Özlü Sözler
   
Kimler Online
   

Online üyeler : - Hicbiri

Konuklar : 32

Arama Motorları : ArrayoBot, oBot, oBot, crawl Bot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot, oBot

Toplam ( 64 ) OnLine

ARGUNEY

 

 
 
 
 
  Dünyanın en hızlı bilgisayarı Titan 
  Kategori: BİLGİSAYAR DÜNYASI

 
Süper Bilgisayar yarışında ABD enerji bakanlığı rakiplerine fark attı. Kanada ünvanı kaptırdı, Çin ve Japonya yarışı sürüyor

Daha önce hız konusunda bir numara olan süper bilgisayar IBM Sequoia'yı tahtından eden Titan, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı oldu.

Sonuç, süper bilgisayarları yakından takip edenler için pek şaşırtıcı olmadı. Zira daha önce Oak Ridge Ulusal Laboatuvarı'nın yayımladığı "En İyi 500 Süper Bilgisayar" listesinde, Titan daima en üst sıralarda yer almayı başardı.

Teknolojimix'in haberine göre saniyede 17,59 petaflop, yani 17,59 katrilyon hesaplama yapabilen Titan, ulaştığı bu rakamla rakiplerine parmak ısırttı. Titan aynı zamanda 560,640 işlemci ve 261,632 Nvidia K20x hızlandırıcı çekirdek kullanıyor.

 

ABD, Japonya ve Çin arasında süregelen bilgisayar güç yarışında son gelişme bilim dünyasını da şaşırttı. ABD'li mühendislerin geliştirdiği dünyanın en hızlı bilgisayarı bu ülkenin Enerji Bakanlığı'hda hizmete alındı. Daha önce Kanada'da bulunan Dünyanın en güçlü bilgisayarı ünvanı ABD'ye geçmiş oldu.

Dünyanın en gelişmiş iki süper bilgisayarından biri olan Titan, bilimsel araştırmalar için bugün faaliyete geçti. Nvidia marka grafik işlemci birimleri (GPU) kullanan Titan, saniyede 20 trilyon hesaplama yapabiliyor. Süper bilgisayar, iklim değişikliğinden biyo-yakıtlara kadar sayısız alandaki araştırmalar için kullanılacak.

ABD Enerji Bakanlığı, dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarından biri kabul edilen Titan’ı bugünden itibaren bilimsel çalışmalar adına kullanmaya başladı.

Titan, ABD Enerji Bakanlığı’nın araştırma laboratuvarları ağında yer alan, Tennessee eyaletindeki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bulunuyor. Titan, 2005 yılında süper bilgisayar üreticisi Cray tarafından aynı laboratuvarda inşa edilen Jaguar bilgisayarının yeni versiyonu olarak tasarlandı. 224.256 AMD Opteron işlemciyle çalışan Jaguar, saniyede 2.5 katrilyon hesap yapma kapasitesine sahipti. Bilim insanları, Jaguar’daki CPU’ları (merkez işlemci birimi) GPU olarak değiştirdi ve bilgisayarı Titan’a çevirdi.

ABD’li uzmanlar, Titan’ın bir çok alandaki bilimsel çalışmalarda kullanılmasını öngörüyor. Bu alanlar arasında iklim değişikliğinin ölçümleri ve alternatif yakıtların geliştirilmesi gibi birçok başlık yer alıyor.
Nvidia şirketinin GPU biriminin başındaki Steve Scott, Titan’ın faaliyete geçmesinden kısa bir süre önce verdiği röportajda, “Neden süper bilgisayarlara önem veriyoruz? Bunun en büyük sebebi toplumlarında çözülmesi gereken çok büyük sorunlara ihtiyacı olması... Sağlık sorunları, mücadele edilen birçok hastalık var. İnsanlık giderek yaşlanıyor. ABD’de ve dünyada enerji konusu giderek daha ciddi bir konu halini alıyor... Gelişmiş bilgisayarlar tüm bu sorunların üstesinden gelmemizde bize yardımcı olabilir” dedi.

DÜNYANIN SORUNLARINI ÇÖZECEK

ABD Enerji Bakanlığı, Titan’ın faaliyete geçmesi kapsamında Oak Ridge Laboratuvarı ve bir diğer laboratuvara 61 bilim ve mühendislik projesi devretti. Projelerin INCITE (Teori ve Deney Üzerinde Yenilik ve Yeni Bilgisayarcılık Etkisi) programı kapsamında gerçekleştirileceği ifade edildi.

Nvidia’nın GPU yetkilisi Scott, her ne kadar oldukça kapsamlı olsa da, Titan için belirlenen ana araştırma alanlarını şöyle sıraladı:

- Materyal bilim kodu: Bu araştırmanın amacı temel olarak atom seviyesinde materyalin incelenmesi ve özelliklerinin anlaşılması. Araştırma kapsamında yeni materyallerin nasıl inşa edileceği ve büyüklük, ağırlık gibi özelliklerinde nasıl üstün kapasiteye sahip olabileceği anlaşılmak isteniyor.

- İklim değişikliği: Bilim insanları, Titan’ın yapacağı hesaplamalar kapsamında iklim değişikliğinin nasıl yaşandığını, nasıl değiştirilebileceğini ve değişimlere nasıl adapte olunabileceği gibi sorulara cevap bulmak istiyor.

- Biyoyakıtlar
: Bu araştırmalarda, dallı darı gibi spesifik bitkilerin enzimler aracılığıyla nasıl etanole çevribileceği incelenecek.

- Nükleer enerji:
Titan, fizyon ve füzyon tepkimelerini simülasyon haline çevirerek nötron akışını inceleyecek. Araştırmalar kapsamında daha güvenli ve temiz füzyon enerjisi türleri incelenecek, daha uzun süre kullanıkacak, daha temiz yakıtlar ortaya çıkarılmaya çalışılacak.

- Yanma: Yakıt, yakıt tüketimi ve motorların çalışması süreçleri optimize edilerek, yakıtların daha temiz kullanılması adına çalışmalar yapılacak.

Scott, bir diğer önemli alanın ise astrofizik olduğunu belirtti. ABD’li mühendis ve işadamı, “Titan’ın araştırma yapacağı tüm alanlar gerçek dünya ve toplumlar için fayda elde edilmesi adına çok önemli... Tek elimizde olması gereken bizi bir adım ileriye taşıyacak süper bilgisayarlar” dedi.

ÇİN VE JAPON BİLGİSAYARLARINDAN DAHA GÜÇLÜ
ABD’li uzmanlar, Titan’ın bugün Çin ve Japonya’da bulunan süper bilgisayarlardan daha güçlü olduğuna inanıyor. Titan’ın ayrıca, dünyanın bir numaları bilgisayarı olarak kabul edilen ABD’nin Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki Sequoia’yı da geçebileceği öne sürülüyor.

Titan, günümüzde video oyunları için kullanılan GPU’ları standar mikro işlemcilerle bir araya getiren yeni bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Özel tasarım grafik işlemci birimlerini bu çiplerin önde gelen üreticilerinden Nvidia üretirken, merkezi işlemci birimlerini de bir diğer ABD’li çip devi Advanced Micro Devices (AMD) üretiyor. GPU’lar, CPU’lara kıyasla daha az enerji harcıyor ve süper bilgisayara eş zamanlı olarak daha fazla işlem yapabilme kapasitesi kazandırıyor.

Titan, Jaguar’dan 10 kat daha hızlı. Yapılan güncellemeyle sistem Jaguar’ın harcadığı 7 MW enerjiye kıyasla sadece 2 MW daha fazla enerji harcıyor. Eğer Jaguar tamamen CPU’larla güncellenmiş olsaydı, bilgisayar dört kat daha büyüyecek ve tam 30 MW enerji harcayacaktı. (NTV)

Sevdiklerinizle Paylaşın
 
 
Anahtar Kelimeler süper, Titan, Titan&rsquoın, olarak, enerji, nasıl, kapsamında, bilgisayar, bilgisayarı, işlemci, dünyanın, Nvidia, edilen, Enerji, saniyede, bilim, Ulusal, iklim, temiz, Süper

Begendim (+) +3 Begenmedim (-)
| | Yazan : ARG | Tarih : 20 Kasım 2012 | Yorumlar : (0) | Gösterim : ( 4716 )
Kaplumbağa'nın özel modeli <<<< Önceki Konu <
> Sonraki Konu >>>> Resimli mj kadından :))
Yorum Yok
  Bu konuya daha önce yorum yazılmamış, Fikrinizi ilk siz paylaşmak istermisiniz?
Bilgi
  Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize ÜYE OLmanız Gerekmektedir.
YÖNETiM PANELi
   
İsim
Şifre

 
Yeni Yıla Kalan Zaman!

Güncel Online
   


Gazete Sayfaları
   

   
«    Kasım 2012    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Döviz Kurları
   

Altın Fiyatları
   
Yeni Konular
   
» Xiaomi Mi 10 Pro
» Corona Virüsü Nedir?
» Güneşimi Kaybettim
» Mevlana'dan
» Black Panther
» Elektrik faturaları azalacak
» Kuzalan Tabiat Parkı
» Burun estetiği
» Japonya'da robotlar
» Nokia 3310’un 4G desteklisi geliy ...
Rastgele Konular
   

» Wise Registry Cleaner 8.03 Build ...
» ARKA PLAN KARIŞIK ..
» Firefox 12.0 Final Portable + Add ...
» ALKOL SONRASI BASAGRISI ILE BAS E ...
» Black Panther
» Avcı Böreği
» Thunderbird 17.0.6 Final Portable
» Universal Extractor 1.6.1 R9 Port ...
» Maxthon 4.3.1.2000 Final Portable
» 9 yıllık doğalgazımız kaldı


Yazan: ARG

En Çok Okunan Konular
   
İstatistikler
   

ARG
Konular: 2769
Yorumlar: 746
fredy4518
Konular: 2668
Yorumlar: 0
selen
Konular: 2410
Yorumlar: 239
trip
Konular: 1980
Yorumlar: 160
akgs
Konular: 681
Yorumlar: 237
boncukvet
Konular: 349
Yorumlar: 236

Makale İstatistikleri
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bugün: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Makale: 13037
 »   Yayınlanmayı Bekleyen: 0

Üye İstatistikleri
 »   Bugün: 0
 »   Son 1 Saat: 0
 »   Bu Ay: 0
 »   Toplam Üye: 24841
 »   Yasaklı Üye: 1

Yeni Üyemiz
 »  zonawm

Arşiv
   

A

R

Ş

İ

V

Mart 2020 (2)
Temmuz 2018 (2)
Şubat 2018 (6)
Ocak 2018 (1)
Eylül 2017 (4)
Ağustos 2017 (2)
Anket
   

Mükemmel
Çok İyi
Normal
Beğenmedim
Fikrim yok


 
 
,.-~*`*~-.-(_ Türkiye's portal | 2007 | design by arguney _)-,.-~*`*~-.
Clicky Web Analytics